SMMM Yeterlilik Sınavı Ders Notları.!

Ynt: SMMM Yeterlilik Ders Notları

Maliyet Muhasebesi ile yeni tanışan arkadaşlara, zor bir konu olan Evre Maliyet sistemini kapsamlı bir şekilde baside indirgeyerek açıklamak istedim. Yararlı olur düşüncesindeyim. Çalışmalarınıza ışık tutması dileğiyle;

Evre maliyet sistemini çözebilmeniz için 4 adımı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

1.adım: Miktar Hareketlerini Belirlemek
Miktar hareketlerinden kasıt; DBYM,DSYM,Dönem içinde üretime giren ve üretimi tamamlanıp çıkan miktarlar.
Burada dikkat etmen gereken bir eşitlik var. Bu eşitliğin sağı ve solu eşit olmak zorunda.
Soruda eğer bir bilgi eksik verilmişse, yani DBYM verilmemiş diyelimki bu eşitlikten bunu bulmak zor değil.
(D.başı Yarı Mamul+Dönem içi üretilen Giren = D.Sonu Yarı Mamul+Üretimi Tamamlanan)

2.Adım : Eşdeğer Birim Sayılarını Bulmak
Soruda sana verilecek olan bir DBYM ve DSYM Tamamlama dereceleri var. Bu tamamlama dereceleri
Direkt İlk Madde Malzeme, Direkt İşçilik Giderleri ve Genel Üretim Giderleri için.
Ortalama maliyet yöntemi ve FİFO yöntemi adında 2 tane yönteme göre çözülüyor.
Ortalama maliyette DÖNEM BAŞI YARI MAMUL STOĞU DİKKATE ALINMIYOR. Sadece Dsonu Yarı Mamul ve
Üretimi Tamamlanan miktar dikkate alınıyor. FİFO da her üçüde dikkate alınıyor.

Ortalama yönteme göre Eşdeğer Birim Sayısını Bulmak;
a) Dsonu Yarı Mamul açısından; DSYM X ( DSYM açısından Tamamlama derecesi)
örnek; DSYM - 2000 br. 2000 X % 30 = 600 BR ( 600 Br. DSYM için DİMM Eşdeğer birim sayısı)
DİMM Tam.% - % 30
(DSYM açısından) unutma DBYM Miktarı dikkate alınmadığından,
DBYM TAMAMLAMA DERECESİ DİKKATE ALINMAZ

b) Üretimi Tamamlanan Mamuller açısından; Üret.Tamam.Mamul x % 100
Her zaman üretimi tamamlanan mamul % 100 hazır demektir. Sadece Ortalama maliyette %100'dür. FİFO da farklıdır. Üretimi tamamlanan miktar soruda mutlaka verilir. Senin yapman gereken aynısını dikkate alman.

FİFO yöntemine göre Eşdeğer Birim Sayısını Bulmak;
Fifoya göre eşdeğer birim sayıları bulunurken Ortalama maliyetten birtakım farklılıkları var.
ilk fark; DBYM STOKLARININ DİKKATE ALMAK. Bunu dikkate almak demek DBYM açısından
tamamlama derecelerinide dikkate almak demektir. Ancak dikkat etmen gerekn şey tamamlama
dercelerini % 100 'e tamamlaman gerekiyor. Örneğin DİMM soruda DBYM açısından %20 olarak
verilmişse, sen bunu DBYM miktarı ile çarparken %20 yerine %100 e tamamlamak için % 80 ile
çarpan gerekiyor. İlk farklılık burada. İkincisi ise Ortalama maliyette üretilip tamamlanan mamul
% 100 yani aynısı dikkate alınırken, FİFODA Üretimi tamamlanan miktardan DBYM stoğu düşülmesi
gerekir. (Üretimi tamamlanan - DBYM) sonrası aynı ortalama maliyetteki gibi DBYM açısından ortalama
maliyetteki hesaplama aynen geçerlidir.

3.Adım ; Birim Eşdeğer Mamul Maliyetlerinin Bulunması;
Safha sorusunda sana bir DBYM stoklarının maliyet tutarları ve birde dönem gider tutarları verilecek.

Soru ORTALAMA MALİYET YÖNTEMİNE göre ise;
DBYM Stoklarının maliyet tutarları ile gider tutarlarının her ikisinide dikkate alıyosun.
örnek;
Mart dönemi giderleri; DBYM stoklarının Maliyeti;
DİMM........500.000.-TL DİMM........1.650.-TL
DİG...........250.000.-TL DİG...........3.100.-TL

Yapılacak şey 2.adımdaki bulduğumuz DİMM,DİG eşdeğer birim sayılarını bu tutarlara bölmek.

500.000+1650 (Unutmayın ortalamada her iki tutarda toplanıyor)
DİMM için; --------------
600 br ( yukarıda 2.adımdaki örnek)

Soru FİFO YÖNTEMİNE göre soruluyosa;
Sadece Dönem Giderlerini dikkate alıyosun, DBYM Stoklarının maliyetini toplama almıyosun.

ortalama maliyet yöntemindeki örnekten hareketle;

500.000
DİMM için; -------------- ( DBYM STOKLARININ MALİYETLERİ DİKKATE ALINMIYOR)
600 br.

4.Adım; Mamul ve Yarı Mamul Maiyetlerinin Hesaplanması;

bu son adımdada bulmamız gereken şeyler Üretimi tamamlanan toplam mamul maliyeti ile DSYM stoklarının maliyeti

Soru Ortalama maliyet kapsamında ise,

Üretimi tamamlanan mamul maliyetini, 3.adımda bulduğumuz Eşdeğer Birim maliyetler ile çarparız
DYSM stoklarının maliyeti ise;2.adımda bulduğumuz DSYM açısından eşdeğer birim sayıları ile 3.adımda bulduğumuz eşdeğer birim maliyetleri ile çarparız.

örnek; diyelimki soruda üretimi tamamlanan miktar.............13500 br olsun
DİMM DSYM açısından eşdeğer birim sayısı................600 br
örneğin 3.adımda bulunan Eşdeğer Birim Maliyet ise.....800 br. olsun

Bu durumda Üretimi Tamamlanmış 13500 br. mamulün DİMM açısından toplam maliyeti;

Üretimi Tamamlanan Eşdeğer
Miktar Birim Maliyet
----------- --------------
DİMM 13.500 X 800 = 10.800.000.-TL
bu bulduğumuz 10.800.000.-TL tamamlanan mamullerin DİMM açısından toplam maliyetidir.

Bu durumda DSYM Stoklarının maliyeti ise;

DSYM Eşdeğer Eşdeğer
Birim Sayısı Birim Maliyet
-------------- -------------

DİMM 600 br X 800 = 480.000 ( DSYM stoklarının
toplam maliyeti)

Soru FİFO kapsamında ise;

Ortalama maliyet yöntemine göre birazcık değişik bulunuyor. Üretimi tamamlanan ve DSYM stoklarının maliyetlerinin
yanında bide 3.adımda bahsettiğim DBYM Stoklarının maliyetleride toplama katılıyor.

3 bulunması gereken şey var. Gerçi soruda, birisi hazır veriliyor değişiklik yapılmayacak.

1. DBYM Stoklarının Maliyetleri ( bu soruda hazır veriliyor hesaplama yapılamayacak)

2. DBYM Stoklarının Tamamlama Maliyeti
2.adımda bulduğumuz eşdeğer birim sayılardan DBYM için olan sayıları 3.adımda bulduğumuz eşdeğer birim maliyetleri ile çarpıyoruz.

3. Üretimi Tamamlanan Mamullerin Maliyeti
Buradada 2.adımda FİFO için söylediğim Tamamlanan mamul için eşdeğer birim sayısını dikkate alarak 3.adımda bulduğumuz eş değer birim sayıları ile çarpıcaz.

Merhaba ...
Marttaki sınava bende giricem ama elimde vergi notu yok...Olan arkadaşlarımız varsa ve paylaşırlarsa sevinirim...

merhaba arkadaşlar,
kısa bir konu anlatımı dışında not paylaşan yok galiba. bazı arkadaşlar notlarım var demiş gördüğüm kadarıyla paylaşılmamış. acaba notlarınızı göndermeniz mümkün mü?

sbl ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
kısa bir konu anlatımı dışında not paylaşan yok galiba. bazı arkadaşlar notlarım var demiş gördüğüm kadarıyla paylaşılmamış. acaba notlarınızı göndermeniz mümkün mü?

sitede dosya yüklenebilecek bir yer varmı yoksa buraya mı kopyalamak gerekli ;?

arkadaşlar
paylaşım için çok teşekkür ederim ama benim için gerek kalmadı :) darısı hepinizin başına..

benim için çok çok çok gerek var,
daha varsa alırım yani :)
teşekkürler

Ders notları açılıyor hiçbir sorun yok ve hakan kardeşim ellerine kollarına sağlık. Ne zamandır iş yerinde kitap okuyamadığımdan başka çalışma yolları arıyordum mükemmel derecede yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim.

PC nizde winrar ve acrobat reader yoksa notları açamazsınız ilkin bunları yükleyin sonrasında notları rahatça görebilirsiniz.

maliyet notlarını indirdim..açılıyor..ve oldukça iyi notlar.
teşekkürler

mefege ' Alıntı:
maliyet notlarını indirdim..açılıyor..ve oldukça iyi notlar.
teşekkürler
Umarım işinize yarar,başarılar..

4 günlük sonuç:

analiz Downloads: 31

meslek Downloads: 32

muhasebe Downloads: 15

vergi Downloads: 30

maliyet Downloads: 57

hukuk Downloads: 38

denetim Downloads: 30

En çok maliyet notları indirilmiş ...

Hakan bey paylaşımın için çok teşekkür ederim.

hakankrl ' Alıntı:
kemalkaya ' Alıntı:

İşinize yarar umarım.Başarılar.
hakan maliyete ihtiyacım var vede vergi ne olur olmaz garantiye almak lazım ama notlar açılmıyor daha doğrusu indirme kapasitesimi doldu pcye inmiyor kayıtlıysa mailden atarmısın?

sinanyucel ' Alıntı:
hakankrl ' Alıntı:
kemalkaya ' Alıntı:

İşinize yarar umarım.Başarılar.
hakan maliyete ihtiyacım var vede vergi ne olur olmaz garantiye almak lazım ama notlar açılmıyor daha doğrusu indirme kapasitesimi doldu pcye inmiyor kayıtlıysa mailden atarmısın?

Notların günlük limiti olmalı, yarın tekrar denersen indirebilirsin.Şu anda notlar bilgisayarımda değil. Tekrar dene, sorun olursa görüşürüz.

İyi Günler! Ders notları Doğru kaynak ve Ciddi tüyolara ihtiyacım var.Telefonlaşabileceğim tartışabileceğim arkadaşlardan yardım istiyorum.Tşkkrlr Şimdiden

Merhabalar yeterlilik sınavına girecek tüm arkadaşlara başarılar dilerim. Bende 2010 - aralık sınavına hazırlanmaya başlıayacam yol göstermesi amacı ile daha önce sınava girmiş kişilerin yardımına ihtiyacım var ayrıca elinde ders notu yada kaynak olan arkadaşlarında paylaşımlarını beklerim. sınava ne kadar bir zaman önce çalişmaya başlamalıyım. nasıl bir çalişma yöntemi belirlemeliyim. tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var.