SMMM'ler kendi TÜRMOB'larını oluşturmalılar.

DİNLESOR

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlarım.

Bilhassa sadece son aylardaki mevzuat değişiklikleri ve bu değişikliklerdeki TÜRMOB 'un tutumu dahi bu düşüncemin haklılığını ispat etmiş durumdadır. Farkındamısınız bilmiyorum son aylardaki bu değişiklikler ve yapılması düşünülenler ( Bağımsız denetim, kesin mizan, torba yasa, sözleşmesiz e beyan taslağı, Avukatlar Belediye ruhsatı almaktan muaf tutulurken SMMM lere ruhsat mecburiyeti getirilmesi, SGK uygulamaları v.s. ) tamamen SMMM leri ilgilendirmektedir.
Peki bu tür uygulamalar ile SMMM ler üzerine yük üstüne yük bindirilmesi durumunda devreye girip ilgili bakanlık ve kuruluşlarla diyaloga girip görüşmeler yapması gereken kurum olan TÜRMOB ne yapmaktadır.? Koca bir HİÇ
neden 3 000 YMM den 80 000 SMMM yi yönetmesi istenirse olacağı budur.

Gerçek şu ki YMM ler ile SMMM ler bugün için tamamen ayrı bir meslek koludur. Onlardan bizim sorunlarımızla çözüm beklememiz mümkün değildir. Bu sorunlarla uğraşmak istememektedirler ve bunu onlarda beklememiz de ham bir hayaldir. Ayrıca bağımsız denetim konusunda da pastayı paylaşmak istememektedirler. O nedenle kendi üst kuruluşumuzu SMMM ler olarak oluşturabilmemiz için çok acil olarak 3568 sayılı yasanın değişmesi için çaba sarfetmeliyiz. O nedenle bu konudaki görüşlerinizi bu tür forumlarda şekillendirip meslek odalarımıza iletmeliyiz.

Ynt: SMMM'ler kendi TÜRMOB'larını oluşturmalılar.

Ortada sorunların olduğu aşikardır. Meslek mevzuatı özellikle bağımlı çalışanlar açısından beklentilerin çok uzağındadır. Ama ayrı bir meslek birliği şu an için ne kadar mümkün bilemiyorum. Ama eğer olursa da bu gelişme mesleğimiz yararına olacaktır. Meslektaşlarımız da bu konularda yeterince duyarlı ve katılımcı değiller ne yazık ki

Ynt: SMMM'ler kendi TÜRMOB'larını oluşturmalılar.

Avukatlar Belediye ruhsatı almaktan muaf tutulurken SMMM lere ruhsat mecburiyeti getirilmesi,

torba yasa madde 197 'ye ek yapılarak;
SMMM İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Alma Mecburiyeti Kaldırılmıştır