Son Dakika...

kalisper_a

Tanınmış Üye
T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/29

Konusu
:e- Beyanname

Tarihi
: 20/11/2007

Sayısı
: VUK-29/2007-5 /e-Beyanname-7

İlgili olduğu maddeler
: 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5228 sayılı Kanunla değişik 28 ve mükerrer 257 nci maddeleri

Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden çıkarılan 376 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen Gelir Vergisi mükellefleri ile Kurumlar Vergisi mükelleflerine;

- Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek olan Muhtasar Beyannamesini,

- Ekim 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Kasım 2007 tarihine kadar verilecek olan Katma Değer Vergisi Beyannamesini elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilmişti.

Ancak Bakanlığımıza iletilen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda; Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükelleflerin aylık dönemler halinde verilen Muhtasar ve Katma Değer Vergisi Beyannamelerinin elektronik ortamda gönderilmesi zorunluluğu 2008 yılına ertelenmiştir.

Buna göre işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler;

- Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 23 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek olan Muhtasar Beyannamesini,

- Aralık 2007 Dönemine ilişkin olup, 24 Ocak 2008 tarihine kadar verilecek olan Katma Değer Vergisi Beyannamesini 376 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yapılan açıklamalar doğrultusunda elektronik ortamda göndereceklerdir.

Duyurulur.

Kemal UNAKITAN

Maliye Bakanı

Ynt: Son Dakika...

Bu durumda şimdi uygulama eskiden olduğu gibi elden verilmeye devam edecek sanırım.

01.01.2008 tarihinden itibaren verilecek beyannameler elektronik ortamda verilecek.

Valla bu gidişle kan çıkar bu işten ;D

herkes gider mersine biz gideriz tersine!! tam oh ne iyi oldu derken hoop bir manevra gerisin geriye bu ülkede mehter takımı edasıyla hiçbir yere gidemez.gerekçe bile göstermemişler. yazık biz her tür işlemin elektronik ortama aktarılmasını beklerken erteleme erteleme pes valla. :'(

Eğer sm/smmm isen gönderemezsin denmiyorki! İstersen E-Beyanla gönder ister elden ver. Sadece zorunluluk ertelendi. Bu tepki niye? :eek:

nane ' Alıntı:
Eğer sm/smmm isen gönderemezsin denmiyorki! İstersen E-Beyanla gönder ister elden ver. Sadece zorunluluk ertelendi. Bu tepki niye? :eek:

Tepkimiz tükürülenin sonradan yutulduğuna.Bir zorunluluk diyorlar, bir şifre yok diyorlar, bir avukatlara var diyorlar, bir herkese var diyorlar, şimdide ertelendi diyorlar.Oranın odasından baskı, yok buranın odasından baskı.Ankarada dayısı olan düdüğü öttürüyor.Dirayetli olamadılar kararlarında, şimdi güvenleri zedelendi.Bundan sonraki adımları kesinlikle zafiyet altında verilmiş bir karar olacak.

Yoksa sm/smmmler için bir sınırlama olmadığını biliyoruz.

Ayrıca fikrimce, bugüne kadar muhasebesini tutmadığımız/tutamadığımız bir kaç işletme defterinde değil/değildir gözümüz.Kimsenin de olacağını sanmıyorum.

Kolay gelsin.

Kolay gelsin.

Yazım nizo'ya idi. Mehter marşı konusuna katılıyorum.

arkadaşlar hatırlarsanız beyannamelerin sadece bizler aracılığı ile
gönderilme zorunluluğunu zaten avutalar lehine maliye bakanlığı delmişti.
bu durumda

ben bu durumu maliyenin geri adım atmış olması olarak
algılamıyorum. şöyle düşünüyorum zaten delinmiş bir tebliği
gerek kanun değişikliği ve gerek yeni tebliğle bu sefer delinmeden
2008 için tekrar geçirme çalışması olarak algılıyorum

AG
SMMM

GNDZ ' Alıntı:
arkadaşlar hatırlarsanız beyannamelerin sadece bizler aracılığı ile
gönderilme zorunluluğunu zaten avutalar lehine maliye bakanlığı delmişti.
bu durumda

ben bu durumu maliyenin geri adım atmış olması olarak
algılamıyorum. şöyle düşünüyorum zaten delinmiş bir tebliği
gerek kanun değişikliği ve gerek yeni tebliğle bu sefer delinmeden
2008 için tekrar geçirme çalışması olarak algılıyorum

AG
SMMM

İnşallah dediğiniz gibi olur.

Sn. zindan
işallah benimkisi züğürt tesellisi değildir

bu kanunları yazan ya da değiştiren ya da yayınlanmasına karar verenler neden enini boyunu ölçüp ondan sonra yapmıyorlar da insanları çileden çıkarıyorlar; çünkü biz işlerimizi günü kurtarmak için yaparız!!!