Sosyal Medya Reklam Gideri

Merhaba
Sanırım bu çalışma sorunuzu cevaplar
Teşekkür ederim tahsin abi Şahıs şirketi açacağım karşılaşacağım sorunlarla en baştan yol çizip gaza basmayı düşünüyorum reklam giderimin aylık 15-25K olma ihtimali var. Hesaptan anladığım kadarıyla stopajı ve brüt tutar maliyetine de biz katlanıyoruz,reklamı gider olarak göstermesem daha iyi sanırım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yani aslında şöyle düşünmek lazım.
1- Kdv açısından değişen birşey yok.Bir beyanda indirimde kullanıyorken diğer beyanda ödüyorsun.Faturayı hiç dikkate almadığında indirimde de kullanamayacağın için 1 nolu beyanda bu kadar fazla kdv ödemesi çıkacaktı.Dolayısıyla kdv rakamı erkenden cebinden çıkmış oluyor.Aslında kendi içinde nötrleşiyor.
2- Stopaj açısından ise, evet stopajı ödüyorsun ama bunuda masrafa dahil ettiğin için (görselden yola çıkarsak) masrafa 3.491 yerine 4.107 lira yazmış oluyorsun.Bununda zaten %15'ini vergi indirimi olarak geri alacağın için aslında stopaj olarakta bir zararın olmuyor.
Burada tek sıkıntı bu ödemelerin cebinden erken çıkması.

Yani aslında şöyle düşünmek lazım.
1- Kdv açısından değişen birşey yok.Bir beyanda indirimde kullanıyorken diğer beyanda ödüyorsun.Faturayı hiç dikkate almadığında indirimde de kullanamayacağın için 1 nolu beyanda bu kadar fazla kdv ödemesi çıkacaktı.Dolayısıyla kdv rakamı erkenden cebinden çıkmış oluyor.Aslında kendi içinde nötrleşiyor.
2- Stopaj açısından ise, evet stopajı ödüyorsun ama bunuda masrafa dahil ettiğin için (görselden yola çıkarsak) masrafa 3.491 yerine 4.107 lira yazmış oluyorsun.Bununda zaten %15'ini vergi indirimi olarak geri alacağın için aslında stopaj olarakta bir zararın olmuyor.
Burada tek sıkıntı bu ödemelerin cebinden erken çıkması.
Tablo doğru mu abi bakar mısın? 20.000TL reklam bedeline ek olarak 8236 TL gibi gelirden gider mi oluyor?

Reklam Gideri23.530 TL
KDV4.706 TL
%20 KDV4.706 TL
%15 STOPAJ3.530 TL
REKLAM20.000 TL

Tahsin Bey merhaba. KDV matrahı brüt tutar olması gerekmiyor mu?
Bundan açıkcası çok emin değilim.Bazı örneklerde stopaj brütünü baz alınırken bazılarında direkt ödenen üzerinden kdv hesaplanmış.
Açıkcası stopaj ödemesi biraz mullakta.Bazı büyük firmalar duyumlarıma göre stopaj ödenmemesi konusunda itirazda bulunmuşlar.Mahkemeler kabul ediyor ama vergi dairesi konuyu temyize taşıyor.Bu konuda halâ mahkemesi devam eden firmalar var.Stopajı beyan edenlerde bazen beyanı ihtirazi kayıtla verip,sonrasında itiraz yoluna gidiyorlar.
Ama dediğiniz gibi,brüt üzerinden örneklerde var.

Son düzenleme:
Tablo doğru mu abi bakar mısın? 20.000TL reklam bedeline ek olarak 8236 TL gibi gelirden gider mi oluyor?

Reklam Gideri23.530 TL
KDV4.706 TL
%20 KDV4.706 TL
%15 STOPAJ3.530 TL
REKLAM20.000 TL
Sadece stopaj rakamı gider kalemine dahil ediliyor.15'lik vergi diliminde olduğunu kabul edersek stopaj bedeli kadarda vergi indirimi (avantajı) doğuyor aslında.Ancak vergi dilimi %20-27'lere dayandığında aradaki vergi maliyetine de katlanmak gerekiyor tabi.

Teşekkür ederim tahsin abi Şahıs şirketi açacağım karşılaşacağım sorunlarla en baştan yol çizip gaza basmayı düşünüyorum reklam giderimin aylık 15-25K olma ihtimali var. Hesaptan anladığım kadarıyla stopajı ve brüt tutarı da bize giriyor reklamı gider olarak göstermesem daha iyi sanırım
Sayin rkdalseyiku

Fomrdaki heyecaninizi anliyorum Ancak uslup olarak biraz dikkatli olursaniz sevinirim;
stopajı ve brüt tutarı da bize giriyor
Bu ifade yerine : stopaji ve brut tutar maliyetine biz katlaniyoruz'' ifadesi daha dogru olur. Formda Bayan meslektaslarimizin oldugunu lutfen unutmayalim.

Sayin rkdalseyiku

Fomrdaki heyecaninizi anliyorum Ancak uslup olarak biraz dikkatli olursaniz sevinirim;

Bu ifade yerine : stopaji ve brut tutar maliyetine biz katlaniyoruz'' ifadesi daha dogru olur. Formda Bayan meslektaslarimizin oldugunu lutfen unutmayalim.
Çok haklısın abi metnimi bu şekilde değiştirir misininz?
"Teşekkür ederim Tahsin Abi. Şahıs şirketi kurma kararı aldım ve karşılaşabileceğim sorunları önceden belirleyip baştan bir strateji oluşturmayı düşünüyorum. Aylık reklam giderlerimin 15-25 bin TL arasında olabileceğini tahmin ediyorum. Hesaplamalarımdan anladığım kadarıyla, stopaj ve brüt tutar da maliyetlerime ekleniyor. Bu durumu reklam gideri olarak göstermemenin daha uygun olabileceğini düşünüyorum."

peki metadan gelen faturada kdv yok onu nasıl muhaseleştirebiliriz. ve usd üzerinden

Ekli dosyalar

• instagram fatura kopya.jpg
    instagram fatura kopya.jpg
    476.5 KB · Görüntüleme: 3
Fatura tarihinden bir önceki günün merkez bankası alış kurunu baz alarak TL'ye çevireceksiniz.
Sonra %15 üzerinden brüte gideceksiniz. üzerine %20 kdv ekleyeceksiniz.
yukarıda örnekleriyle açıklamalar var.

dolar karşılığı 1000 liralık bir google/facebook reklam ücreti ödediğimizi varsayalım.

Net Ödenen : 1.000

Brüt Tutar : 1.000 / 0,85 = 1.176,47
Stopaj Tutarı : 1.176,47 x 0,15 = 176,47
KDV %20 : 176,47 x 0,20 = 235,29

Borç Kaydı :

760-770 gider : 1.176,47
191 İnd. Kdv Tev. %20 : 235,29

Alacak Kaydı :

360 Ödenecek KDV Tevk.9/10 : 235,29
360 Stopaj : 176,47
320 satıcı : 1.000