Sözleşmenin işçi tarafından feshi ve cezai şart

Öncelikle merhaba.
Ben üniversiteden mezun olur olmaz bir özel banka ile 01/09/2008 tarihinde 24 aylık (31/08/2010) belirli süreli iş sözleşmesi imzaladım. Sözleşmemde varolan şöyle bir madde var.

4-a) Sözleşmenin gereği olan zorunlu hizmet süresi içinde, Personelin bankadan istifa ederek ayrılması, ya da İş Kanunu uyarınca haklı ve/veya geçerli fesih nedenlerinden biri ile sözleşmesinin fesh edilmesi, ya da işbaşı tarihinde göreve başlamaması, kadın personelin çalışmayı taahhüt ettiği sürenin bitiminden evvel evlilik nedeniyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde, Personel, son aylık brüt ücretinin 3 katı tutarında Bankaya cezai şart ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Söz konusu ödeme, fesih tarihinden itibaren engeç 3 (üç) gün içinde, işveren Bankanın Genel Müdürlük İnsan kaynakları birimine yapılacak olup, süresinde yapılmaması halinde başkaca herhangi bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın gecikilen her ggün için, yasal reeskont faizi oranında temerrüt faizi uygulanacağını ve bankanın yasal takibe geçme hakkı olduğunu personel kabul ve beyan eder.

b) Banka da sözleşmeyi süresinin bitiminden evvel haksız olarak fesheder ise, personelin son brüt ücretinin 3 katı tutarında ceza-i şartı yukarıda belirtilen 4/a'da belirtilen süre zarfında ve temerrüt faiz oranı üzerinden personele ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder.

Yukarıda görüldüğü üzere ceza-i şart karşılıklı. Ben KPP Sınavı ve ardından bir kamu kurumumum kendi sınavına girdim. Sonuçlar açıklandı, kazanmışım. Pazartesi günü istifa etmek ve hafta içinde yeni kurumuma başvurmak istiyorum. Sözleşme gereği olan ceza-i şartı (Ayrıca ihbar tazminatı da var sanırım, ha bir de eğitim tazminatı ki 5.000 Euro) her şartta ödemekle yükümlümüyüm. Bu bir çalışan olarak benim ödeme gücümü fazlasıyla aşan bir tazminat.

Konu hakkında görüş ve önerilerinizi ivedilikle beklemekteyim.

Esen Kalınız.

Ynt: Sözleşmenin işçi tarafından feshi ve cezai şart

Sanırım yanlış bölüme açılmış bir konu. Yönetici arkadaşlardan konunun taşınmasını talep ediyorum.