SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

maviefe ' Alıntı:
Veriyorlar,
Belgeyi almak için o anda bir bağımsız denetim şirketinde çalışıyor olmak gerekmiyor. Eğer mali müşavir iseniz ya da yeminli iseniz ve en az lisans düzeyinde eğitim almışsanız belgeyi alırsınız.

Nasıl gerekmiyor.eminmisiniz? lisans aşamasında deneyim şarı var diye biliyorum

Burada spk bağımsız denetim lisansı olan var mı acaba?

Sayın maybe sayın mavi efenin dediği doğru.Ben direk spk arayıp sordum.

Arkadaşlar spk bagımsız denetim sınavlarına girmek istiyorum. Bu sınava daha önce girmiş olan arkadaşlar var ise bu konudaki tecrübelerini burada paylaşabilirlermi :-\

SPK bağımsız denetim lisansına sahip olabilmek için SMMM RUHSATI na sahip olmak haricinde 4 yıllık lisans mı yoksa yüksek lisans mezunu mu olmak gereklidir?
ayrıca SPK Bağımsız denetim lisanslama belgesine sahip olarak denetim firmasında çalışmak; YMM olmak için geçecek 10 yıl süreden sayılacakmıdır?

Sn. Zynp
bende spk nın bagımsız denetim sınavına girmeyi düşünüyorum. Hatta bu konuda bende bugün bir konu açmıştım.
Sınava girebilmek için smmm olmak yeterli.
SPK Bağımsız Denetim Lisanslama Sınavına Kimler katılabilir:
a) Müflis olmamaları ve yüz kızartıcı bir suçtan mahkum bulunmamaları,
b) Sermaye piyasası mevzuatı veya diğer mevzuat uyarınca bağımsız denetim yapma yetkisi iptal edilmiş olan kuruluşlarda yetki iptaline neden olan bağımsız denetim faaliyetlerinde sorumluluklarının tespit edilmemiş olması,
c) Faaliyet yetki belgelerinden biri veya birden fazlası iptal edilmiş yahut borsa üyeliği iptal edilmiş işletmelerde iptalde sorumluluğu bulunan kişilerden olmaması,
d) Sermaye Piyasası Kanununa muhalefetten dolayı haklarında verilmiş mahkumiyet kararının bulunmaması,
e) Sermaye Piyasası Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca sermaye piyasalarında işlem yapmalarının yasaklanmış olmaması, şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Bağımsız denetçi yardımcılarının; hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletmecilik, bankacılık, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler alanlarından birinde en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmaları, diğer alanlarda yükseköğrenim görmüş olanların ise sayılan alanların birinde yüksek lisans derecesi almış olmaları zorunludur. Bağımsız denetim kuruluşlarının bağımsız denetim ile görevlendirdiği bağımsız denetçiler ile bağımsız denetim kuruluşunu temsil ve ilzama yetkili yönetim kurulu 14 başkan ve üyesi, genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür gibi unvanları taşıyan yöneticilerin;
a) 3568 sayılı Kanuna göre serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir unvanını almış ya da yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belge sahibi olmaları,
b) Türkiye'de yerleşik olmaları,
c) Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansına sahip olmaları
d) Sorumlu ortak baş denetçilerin, en az iki yıl süreyle Kurulun listesinde yer
alan bağımsız denetim kuruluşlarında sermaye piyasası kurumları ve halka açık
anonim ortaklıkların bağımsız denetiminde fiilen denetçi, kıdemli denetçi veya baş denetçi unvanını ile çalışmış olmaları,
e) Çalışılan bağımsız denetim kuruluşunda tam zamanlı görev yapmaları,
şarttır.
Bağımsız denetçi ve yöneticiler için yukarıda (a) bendinde belirtilen koşulun
sağlanması bakımından; yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belgelerin tanınmasında 3568 sayılı Kanunun ilgili hükümleri uyarınca mütekabiliyet
esası aranır.

spk lisanslama sınavına smmm olmak ve lisans mezunu olmak yetiyor mu?

*sınavlar test usulü mü ve kaç ders var
*sınavlara girmek için ne kadar gerekiyor ve sınav ankarada mı yapılıyor
*sınavı kazanmadan önce ve kazandıktan sonra nerelerde çalışmak gerekir staj var mı varsa kaç yıl
*sınavı kazandıktan sonra nerelerde çalışabiliriz
*hiç bi bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim özellikle staj meselesi varmı ve belirli bi yerde çalışmak şart mıdır

spk bağımsız denetim sınavı için smmm olmak gerekli, en az lisans mezunu olmak gerekli anladım ama tecrübe şartı nedir anlamadım? zaten bu işi yapalım diye bu sınava girmiyormuyuz tecrübemiz nerden olacak. ayrıca spk ve tspakb de sorduğum halde net bir cevap verilmiyor bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar..

-mali müşavirin kendi bürosunda çalışması durumunda SPK lisanslama belgesinide alması ile yine büro faaliyetine devam edebilirmi yoksa bi denetim firmasında mı çalışmak zorunluluğundadır,yani bu belge kapsamına giren denetim faaliyetleri ile büro faaliyetlerini aynı anda yürütülünebilinirmi?
-ayrıca bi avukat ile SMMM aynı apartman dairesinin farklı odalarını ortaklık kurmadan tabelalar ayrı olarak aynı apartman dairesini kullanabilirlermi?yardımcı olursanız çok sevinirim.

arkadaşlar spk nın sitesinde lisansı alabilmek için bağımsız denetim firmalarında tam zamanlı çalışıyor olmak gibi bir şart okumuştum. uygulama bu şekilde değilmi yoksa.
mart yeterlilik le ruhsat almaya hak kazandım. ve şu anda bağımlı çalışıyorum. sınavı kazanmam halinde lisans alabilirmiyim. bilgilendirirseniz sevinirim.

turkasia ' Alıntı:
arkadaşlar spk nın sitesinde lisansı alabilmek için bağımsız denetim firmalarında tam zamanlı çalışıyor olmak gibi bir şart okumuştum. uygulama bu şekilde değilmi yoksa.
mart yeterlilik le ruhsat almaya hak kazandım. ve şu anda bağımlı çalışıyorum. sınavı kazanmam halinde lisans alabilirmiyim. bilgilendirirseniz sevinirim.

aynı şartlar benim içinde geçerli, bende martta bitirdim ve ocaktaki spk bağımsız denetim sınavı girmeyi düşünüyorum. yardım ederseniz sevinirim...

Öncelikle bütün arkadaşların bayramını kutlarım.Anladığım kadarıyla bu belgeyi almak için bi yerde çalışmaya gerek yok çünkü denetçi olmak için zaten iki sene yardımcı olarak çalışmak gerekiyor.Bu sınava girmek için herhangi bi öğretim şartı yok ama sınavı kazandığınızda şart ararlarmı bilmiyorum.Ayrıca SMMM olmak için zaten lisans seviyesinde okul bitirmeniz gerekiyor.diğer bi konuda bu sınav hali hazırda Spk tarafından izin verilen denetim kuruluşunda çalışanlarıda kapsayacak şekilde yani onlarda girip bu belgeyi alacaklar.Ayrıca sayın Zeynep hanım dediği gibi bu iş denetim ağırlık lı ve olaya salt muhasebeci gözüyle bakmak yanlış yani aynı büroda hem defter tutup hemde denetim yapmak gibi.Adamlar sabancıyla koçu denetliyorlar :) ... Kaldı ki bence denetim bizim büro muhasebeciliğinin bi gömlek üstü.Son sınava girdim umarım belgeyi alırım.Sınavı kazanırsam çalıştığım kitabı isteyen arkadaşa gönderebilirim.iyi günler

Lisansı alma aşamasında SMMM ya da YMM olduğunuzu ve lisans düzeyinde eğitim aldığınızı kontrol ediyorlar. Lisansı alınca Sermaye Piyasalarında Bağımsız Denetim yapma yetkisi ediniyorsunuz. Bu yetkiyi bağımsız denetim şirketlerinde iki yıl aktif olarak ve tam zamanlı çalışıp kullanınca, bağımsız denetim şirketine kurucu ortak olmak mümkün oluyor. Türkiye'de şu anda 100'e yakın bağımsız denetim şirketi var.

Bu iş tabii ki muhasebenin çok ötesinde. Denetim işi farklı. Gelecekte de denetçilik ayrı bir meslek grubuna dönüşecek gibi görülüyor. Tabii bu denetçilik vergi denetçiliğinden öte, bağımsız denetçilik ve UFRS uyarınca denetçilik anlamına geliyor. Vergi denetimi zaten YMM'lerde.

Sn. forum arkadaşlarım, ben ocakta yapılacak olan bağımsız denetim sınavına girmeyi düşünüyorum. Hatay da olduğumdan; ankarada spk lisanslama ile ilgili eğitim veren kuruluşlar hakkında bilgisi olan benimle paylaşabilirmi?

arkadaşlar merhaba bağımsız denetim belgesi için sitede herhangi bir çalışma notu yok sınava daha önce girmiş olan arkadaşlardan kitap ve sınav taktiği rica ediyorum şimdiden teşekkürler

Kitap tavsiyesi ilk sayfada mevcut yanlış hatırlamıyorsam. Not yok.

zaten bir tane kitap var. Hasan Bal-Gazi Yayınları

kaç net yapmak gerekiyor kazanabilmek için ben bağımsız denetim belgesi için giricem etrafta girmiş kazanmış kimse yok var mı tanıdığınız kazanan kitabın tamamını okumak mı gerek sadece soru çözmek yeterli mi acaba bilgisi olan varmı acaba

60 geçme notu, ortalama 70 olmak zorunda.3 dersi var.180 dakika.Test usulü.Başarı oranı % 2,5.Şuanda bu belgeye sahip 100 kişi bile yoktur.Zor sınav.

Şu anda sonucu açıklanmış 3 sınav dönemi itibariyle belgeyi almaya hak kazanmış tam 51 kişi var. Sınava girenlerin tamamının SMMM ya da YMM olduğu ve %2.5 başarı oranı olduğu düşünüldüğünde evet zor sınav.
Ancak biraz çalışınca başarılabilir. Belgeyi alanlar uzaylı değildir herhalde.:)) Ama zamanla SPK'nın bu işi kolaylaştırmasını bekleyenler boşa bekler. Gayet sıkı tutacaklar gibi görülüyor. Son sınav bir öncekinden daha zordu.