SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

kaan atalay ' Alıntı:
arkadaslar ben ilk 2007 eylul de yapilan ilk spk bagimsiz denetim lisanslama sinavina girerek ilk hakkimda gectim sinavi. araci kurumlar birligi belgeyei veriyo ben aldim. sinav smmm yeterlilik ve staja baslama sinavlarina gore daha zor ve kaliteli diyebilirim.

Sayın Kaan atalay ;

SPK da özellikle UFRS soruları tamamen bilgi sorusu.. Malumunuz UFRS konusunda Türkiyede yeterli kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez şuan için.. Seminer bile verenler seminer ortasında şaşırıp zor duruma düşüyorlar..
Bence SPK sınavı çok şeffaf , ama SMMM sınavının şeffaf olduğuna pek inanasım gelmiyor sonuçta Klasik usul ve neyin ne olduğunu öğrenmek için 70 güne yakın insanlar stres oluyor. Ben şahsen SMMM sınavlarında stresim daha fazlaydı..

butterfly effect ' Alıntı:
Sınav tekniği olarak kaliteli olabilir ama her zaman iş başında eğitim derim...

Valla atlayıp gidicem değerlendirme merkezine böyle terbiyesizlik olmaz para kazanıyoruz bu işden sakız değil...Ne biçim işler anlamadım gitti.

Aynen % 100 katılıyorum zaten çok zahmetli ve insan bünyesini yıpratıcı bir sektör..
Uygulama alanını bilmek ve bu mesleği kalitesini düşürmemek için önümüzde zorlu ve stresli yıllar olacaktır.

JASMİN80 ' Alıntı:
kaç net yapmak gerekiyor kazanabilmek için ben bağımsız denetim belgesi için giricem etrafta girmiş kazanmış kimse yok var mı tanıdığınız kazanan kitabın tamamını okumak mı gerek sadece soru çözmek yeterli mi acaba bilgisi olan varmı acaba

Sınavı anadolu üniversitesi yapıyor puanlama her soru eşit puan..
Kitap olarak Gazi Kitapevi piyasadaki tek kitap.. Kitabın yazar grubu Prof. Yurdakul Çaldağ'ın yetiştiği hocalar ve asistanları..
SMMM ve SPK grubu sınavlarına şuan için en iyi hazırlık kaynağı Gazi Ünv. den Yurdakul hocanın ekibi diye düşünüyorum..

Sn. Bağımsız Denetçi,
İş durumum ile ilgili bilgileri mesaj attım. Yeterli olup olmadığına bakabilir misiniz?
Bir de kaç gün sonra TSPAKB'ne aktarılıyor sonuçlar? 2008 bitmeden alabilir miyiz lisansı?

dedigim gibi spk lisanslama sinavi smmm yeterlilik ve staja baslama sinavindan daha kaliteli. lisans belgesini almak icin illaki denetim firmasinda calismaniz gerekmiyor ki zaten 2009 eylul ayindan itibaren ama bu sure tekrar uzatilabilir spk bagimsiz denetim lisansi olmayanlar sektorde calisamiyacak. sinava gelince ben spk tebliglerinden calistim. sorular konulara hakim kisiler icin zevkli ve uygulamaya yonelik ozellikle ufrs sorulari gayet guzel..ben su amerikadayim ingilizcemi gelistirmek icin anlicaginiz lisanlarimiz uykuda :) su an..

sn kaan sizin CIA hakkında da bilginiz var mı sınav ingilizce mi acaba..

Merhaba arkadaşlar,
Bağımsız denetim sınavına girerken, SMMM olma şartını taşımak gerekiyor mu?
SMMM olmadığı halde, önce bağımsız denetim sınavına girerek sınavı veren ve daha sonra SMMM şartını yerine getirerek "Bağımsız Denetim Lisansi" almak için başvurması mümkün mü?

2008 mart itibari ile s.m.m.m. oldum.2008 eylül spk sınavlarına hiç çalışmadan girdim. denetim 60, mevzut ve ufrs'den 45 aldım.önemli değil bu işi 2009 ocakta bitiririm allahın izni ile...şu an y.m.m.'de çalışıyorum.. Ancak bir şirkette beni muhasebe müdürü olarak almak istiyor. doğrusu kafam karışık. denetim mi? muhasebe mi? sizce

Selam arkadaşlar,

SPK nın 22 nolu tebliğine ulaşamıyorum. Sitede hata veriyor. Temiin etmiş olan varmı acaba?

Bir de sevgili maviefe http://www.tspakb.org.tr sitesinde ders notları var demişsiniz. eğitim kılavuzları diye bir bölüm var bahsettiğiniz notlar onlar mı acaba? Ben o notlarıda açamadım acaba benim bilgisayarımdamı bir sorun var? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler.Bu arada sınavı kazanan tüm arkadaşları tebrik ediyorum.Darısı başımıza :)

Sn Karabiberr, Bugün tspakb'nn sitesinde bir sorun var sanırım. Sonra yeniden denemekte fayda var. 22 Seri no'lu tebliğ ise SPK.gov.tr'de. mevzuat bölümünde.

Teşekkürler sevgili maviefe bugün nette genel bir sorun var galiba.Tekrar deniyeyim sonra.

aracı kurumların sitesinde ayrıca bağımsız denetim notu yok 22 tebliğ bağımsız denetim modülü için diye biliyorum yanlış mı? ileri düzey de spk mevzuatı var spk sitesine gidiyor.. ben mevzuat ve ufrs ten ocakta gireceğim ufrs notlarını alabileceğimiz yazdırması kolay bir kaynak var mı acaba..

Sn akara UFRS ile ilgili bende 2006 cep kılavuzu diye bir döküm var ama işinize yararmı bilmiyorum. İsterseniz mail adresinizi verin mail atayım.

Özet kitapçıklarla olacak iş değil. UFRS'YE ders kitabı tipinde kitap alıp çalışmak gerek. Mesela Gazi yayınlarının bir kitabı var baya kapsamlı ve uygulamalı. Ondan çalışılabilir.

Arkadaşlar,smmm yeterliliğe kasımda gireceğim sınavdan sonra da işten ayrılmayı düşünüyorum.Smmm yeterliliği vermeden spk bağımsız denetim sınavına girebiliyor muyuz, 2 yıl bağımsız denetim şirketinde çalışma zorunluluğu var mı ve spk sınavına girerken çalışmaya devam etmemiz şart mı?Yardımcı olursanız sevinirim.

teşekkürler karabiberr yazıcıdan döküm almakta hayli zaman alıyor bende gaziyi alacağım sonuçta 2008
olmasına rağmen güncellemeler var mutlaka spk dan takip etmeli yeni tebliğler var

akara ' Alıntı:
teşekkürler karabiberr yazıcıdan döküm almakta hayli zaman alıyor bende gaziyi alacağım sonuçta 2008
olmasına rağmen güncellemeler var mutlaka spk dan takip etmeli yeni tebliğler var

Rica ederim bende öyle düşünüyorum. Derli toplu tek kaynaktan çalışmak en iyisi sanırım. Güncellemeleri evet takip etmek gerek.

Sayın maviefe size sınav tecrübesi olan biri olarak ara ara bazı şeyler sorabiliriz değilmi? Mesela bu tahvil getiri hesaplamaları falan çok karışık yaaa. bu tip sorular çıkıyormu acaba sınavda?

gazi yayınlarının bağımsız denetimini 35 ytl ye sahaflardan aldım özellikle ufrs 700 sayfa kadar birde sınavda çıkan soruları bir kaynakta bulmak güzel aracı kurum hesap planı gibi keşke geçen dönem alsaymışım 2008 II çözümleri bile var..

Merhaba arkadaşlar,
Yeni SMMM oldum ve büro açıyorum. Aynı zamanda SPK sınavlarına da girmek istiyorum. Lisansla ilgili merak ettiğim konu lisansı aldığım taktirde belli bir süre staj zorunluluğu var mı?