SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

Forumda yapacağınız ufak bir araştırma ile tüm sorularınızı cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba.. Bildiğim kadarıyla sınavın yapılamama nedeni spk ve türmob arasındaki dava değil sınav takvimindeki problemlermiş. sınavı türmob un yapacağı söylentisi hakkında şöyle bir not aktarayım;
Bugün iş kulelerindeki ismmmo nun düzenlediği eğitimdeydim ve Türmob başkanı Masum Türker bağımsız denetim sertifisı ile ilgili bir çalışmaları olduğunu bunu 7-8 aylık bir uzaktan eğitim süreci ile yapacaklarını belirtti. "SPK kabul etmezse etmesin biz de spk dışındaki şirketleri denetleriz, yeni ttk da atıfta bulunukacak sertifika bizim vereceğimiz sertifika olacak" dedi.

Benim anladığım iki ayrı kurum iki ayrı belge verecek..Bakalım nasıl olacak..

SPK23 ' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba.. Bildiğim kadarıyla sınavın yapılamama nedeni spk ve türmob arasındaki dava değil sınav takvimindeki problemlermiş. sınavı türmob un yapacağı söylentisi hakkında şöyle bir not aktarayım;
Bugün iş kulelerindeki ismmmo nun düzenlediği eğitimdeydim ve Türmob başkanı Masum Türker bağımsız denetim sertifisı ile ilgili bir çalışmaları olduğunu bunu 7-8 aylık bir uzaktan eğitim süreci ile yapacaklarını belirtti. "SPK kabul etmezse etmesin biz de spk dışındaki şirketleri denetleriz, yeni ttk da atıfta bulunukacak sertifika bizim vereceğimiz sertifika olacak" dedi.

Benim anladığım iki ayrı kurum iki ayrı belge verecek..Bakalım nasıl olacak..

cok ilginc bir haber... ne zaman ortaya cikacak acaba haberler... herkes kendi kendine denetim sertifikasi verecek..

Bende lisanslama sınavına girmeyi düşünüyorum. Bu iki kurumunda aynı tür belgeyi verecek olması ilginç kanaatimce lisans belgesini almak önemli kimin verdiği değil....

"spk ya göre bağımsız denetim" ve "ttk ya göre bağımsız denetim" diye iki ayrı sektör de oluşabilir.

yalnızca spk olarak düşünmemek lazım bddk var epdk var tapdk var....

Peki bu belirsizlik ortamında bddk ve epdk da kendi lisansını vermeye kalkarsa ne olacak.

Merhaba arkadaşlar
Şu anda fiilen denetim yapan birisi olarak kendi penceremden fotagrafı basitçe özetleyeyim SPK dışında diğer kurumlar bağımsız denetim konusunda spk kadar alt yapıları olmamaları nedeniyle spk yetki ve tebliğlerini kabul etmiş durumdalar. Yani spk mevzuatını esas alıyorlar. hatta şöyle söyleyeyim spkdan yetkisi iptal edilen bir bağımsız denetim kuruluşunun yetkisi epdkdan bddkdan tedgemden de iptal ediliyor Çünkü bu kuruluşların örneğin epdkdan yetki almak için spkdan yetki almak gerekiyor Kalkınma ajansları denetim yönetmeliği çıktı Orada da denetimi spkdan yetki almış bağımsız denetim kuruluşları yapacak Bne yakın gelecekte bu durumun değişeceğini sanmıyorum. Fakat tek bir faktör hariç o da TBMMecliste kanunlaşmayı bekleyen denetimin tek elde toplanmasını öngören kanun bunun dışında diğer kurumlar spkyı esas alıyorlar ve esas alacaklardır diye düşünüyorum. Bir de Turmobun durumu var Turmob da diyorki denetim 3568de var öyleyse denetim konusunda meslek örgütü olarak ben yetkiliyim diyor Gelecekte halka açık şirketlerin denetimi yine spkda olur Diğer kurumlarda bddk epdk tedgem yine spkyı esas alır Yanlız Ticaret kanununda yera alan denetimi Turmob belirler Tabi Denetimi tek elde toplayan kanun çıkmazsa Söz konusu yasa tasarısında bir kuruldan bahsediliyor Bu kurula bildiğim Turmob Spk Tobb diğer kuluşlar üye veriyorlar Durum basitçe böyle kısacası belirsizlik bağımsız denetim lisanslama sınavlarında olduğu gibi Saygılarımla

Önceki yazıma ek yapayım Bir de bu belirsizliklere ek olarak geçen yıl sanırım Mayıs ayında YMM sempozyumu vardı Bu forumda o bilgiyi vermiştik Orda ymm üstdalarımız denetimin kendilerine verilmesi gerektiği belirtmişlerdir Halbuki 3568de denetim hem ymmlere hem smmmlere verilmiştir. Bu denetimden kasıt sanıyorum ticaret kanunundaki denetimdir. Bu düşüncelere paralel spk dışındaki çeşitli kurumlarda denetim 3568e aykırı olarak sadece ymmlere verildiği görülmektedir Örnek OSB ve Gümrük Müsteşarlığı denetimleri Aslında tüm smmm ve smmmo odalarının bu konun takipçisi olması gerekmektedir. Fakat Ankarada Gümrük Müsteşarlığı denetimne dava açan bir bağımsız denetim şirketi dışında bu konuda somut bir çaba görülmemektedir. Bu şekilde sürmesi halinde smmmlerin denetim yetkilerinin gelecekte devam edeceği şüphelidir. Ya da sınırlı kalması mümkündür. Görüşlerimin hata ve eksik olduğu kanıtlanması halinde düzeltme hakkım saklıdır. Saygılarımla
Not:Paylaşım her zaman gereklidir

Deeper Blue arkadaşımızın dediği gibi bir de Hazine Müsteşarlığına tabi Sigorta Şirketlerinin denetimi var Fakat bu denetim de spk yetkisini esas almaktadır. Yani diğer kurumlar spk yetkisini esas almakta Turmob ise ticaret kanunu ile yapılması düşünülen denetim de rol almak istemektedir Şuandaki tablo budur Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

çorbada bizim de tuzumuz olsun aslında bir önemli sorunda denetimi kim denetleyecek? ::)

Hamdi Levent arkadaş TBMM'de bekleyen kanun tasarında kurulması düşünülen Türkiye Denetim Standartları Kurulu bu işlevi yapacaktır düşüncesindeyim. Fakat spk bddk gibi düzenleyici kuruluşlar kendilerinden yetki almış bağımsız denetim kuruluşlarını kalite kontrol çalışmaları ile denetlemeelerini gerçekleştiriyorlar Burada bu konuya gelinceye kadar 3568de tanınan smmmlerin denetim hakkının bazı denetim sahalarında da kabul görülmesi durumunu öncelikli olarak konuşmalıyız diye düşünüyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Önder beyin demek istediğini ben anladım süreç bu şekilde giderse smmler için denetim ya kalmayacak yada kısıtlı olaca k onun için sınavları denetleyenlerin denetimini vs bütün diğer konuları konuşmak boşuna yanlış hatırlamıyorsam mavi efe odalarımız nerede diye sormuştu aynı soruyu ben tekrarlıyorum smmmo odaları denetim konusunda nerede????????

Masum Türker "devleti denetleyeme talibiz" demişti.İleriki aşamada hedefimiz bu gibisinden konuşmuştu. O zamanda Devlet Denetleme Lisansı sınavları çıkar heralde :)

SPK23 ' Alıntı:
Masum Türker "devleti denetleyeme talibiz" demişti.İleriki aşamada hedefimiz bu gibisinden konuşmuştu. O zamanda Devlet Denetleme Lisansı sınavları çıkar heralde :)

Doğru olabilir sınavlar olabilir fakat osb ve gümrükte olduğu gibi o denetimi de ymmlere verebilirler (3568de smmlerin denetim hakkı olduğu halde)

sahincolak71 ' Alıntı:
Önder beyin demek istediğini ben anladım süreç bu şekilde giderse smmler için denetim ya kalmayacak yada kısıtlı olaca k onun için sınavları denetleyenlerin denetimini vs bütün diğer konuları konuşmak boşuna yanlış hatırlamıyorsam mavi efe odalarımız nerede diye sormuştu aynı soruyu ben tekrarlıyorum smmmo odaları denetim konusunda nerede????????
Diğer odaları bilmem ama istanbul odası akademi adı altında eğitimleri ticarileştirip para kazanma işiyle hayli meşgul

nasıl paraya ne diyeceklerini bulmuşlar mı ? ;D ;D ;D

raşit şahin ' Alıntı:
[Diğer odaları bilmem ama istanbul odası akademi adı altında eğitimleri ticarileştirip para kazanma işiyle hayli meşgul

Öncellikle Raşit Şahin arkadaşa teşekkür ediyoruz İstabuldaki durumu kısa fakat net aktardığı için İstanbulun durumunu çok iyi anladık Diğer odaların durumları nasıl? Özellikle Ankara İzmir Bursa Kayseri Konya Gaziantep Antalya Trabzon ve diğer odalarda denetim konusunda ne yapıyorlar? Diğer smmm odaları o şehirlerde bulunan meslektaşlarımız aktarırlarsa seviniriz Denetimin yeniden şekillendiği önemli gelişmelerin yaşandığı genç arkadaşlar için bir potansiyel olabilecek geleceğin mesleği olarak nitelenen bir sahadan smmmo oadaları haberdar mı öğrenelim?