SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

Soru sayısı her ders için 25 e düşürülmüş farkettiniz mi?

Merhabalar,

Şu anda bakıyorum ama bulamadım arkadaşım nerde yazıyor????

MUHASİP58 ' Alıntı:
Merhabalar,

Şu anda bakıyorum ama bulamadım arkadaşım nerde yazıyor????

Eğer öyle bir şey yapılacaksa bizler için için durum daha zor olcak. 25 sorunun en az 17 tanesini doğru cevaplamamaız lazım. :(

SPK Lisanslama sınavlarını artık TSPAKB (aracı kurumlar birliği) yapacak.
bizler normal olarak önemli değişiklikler bekliyoruz. klavuzlar ve açıklamalar yeni yayınlanmaya başladı. biz de işten güçten vakit buldukça detayına bakabiliyoruz.
şimdilik farkettiğimiz değişiklikler:
1) sınav ücreti 100 TL den 125 TL' ye çıkarıldı
2) sınav yapılacak il sayısı artırıldı
3) sorularda şık sayısı 5 ten 4'e indirildi,
4) EN ÖNEMLİSİ.. bir çok modül 40 sorudan oluşuyordu. Bağımsız denetim lisansı için 40ar sorudan oluşan 3 ders vardı. şu an bunlar da 25 soruya indirildi.

soru dağılım tabloları yani hangi alt başlıktan kaç soru geleceği henüz açıklanmadı. bu çok önemli cünkü bu sayede "ters köşeye" yatmıyorduk. ama soru sayısı değiştiyse pek tabii ki soru dağılımı da değişecek. bunun aksini düşünmek imkansız. en kısa zamanda aracı kurumlar birliğini arayıp soru dağılm tablosu ne zamn acıklanacak diye sormak lazm. eğer açıklamazlarsa ilk sınav, girecekler için tam bir piyango olacak..

arkadaşlar smmm yeterlilik sınavından 2 dersim kaldı,
marttaki bağımsız denetim sınavında - temel düzeyden- sınava girebiliyorum,doğrumudur ,?

ayrıca bu temel düzey sınavını verince direk bağımsız denetçi olabiliyormuyum?

teşekkür ederim

HaCkHaN ' Alıntı:
arkadaşlar smmm yeterlilik sınavından 2 dersim kaldı,
marttaki bağımsız denetim sınavında - temel düzeyden- sınava girebiliyorum,doğrumudur ,?

ayrıca bu temel düzey sınavını verince direk bağımsız denetçi olabiliyormuyum?

teşekkür ederim

Temel düzeyle bağımsız denetim lisansı arasında bir bağlantı yoktur. Bağımsız denetçi olmak için sermaye piyasasında bağımsız denetim sınavına girmeniz gerekmektedir.

sayın ttoraman
konuyu çok güzel özetlemişsiniz.teşekkürler?peki bağımsız denetçi olabilmenin şartları nelerdir o konu ile ilgili bilginiz var mı acaba?

efeegeli ' Alıntı:
sayın ttoraman
konuyu çok güzel özetlemişsiniz.teşekkürler?peki bağımsız denetçi olabilmenin şartları nelerdir o konu ile ilgili bilginiz var mı acaba?

Aramıza hoşgeldiniz sayın efeegeli...

Bağımsız Denetim forumumuz belirli bir olgunluga ulaştı...Aradıgınız birçok sorunun cevabını ufak bir arama yaparak bulabilirsiniz...

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,18178.0.html

yukarıdaki linkten sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz...

27Martta yapılacak SPK bağımsız denetim lisans sınavına sadece SMMM ler girer diye bir şey yok. Sadece lisansı almak için SMMM olmak gerekiyor. Sınavı kazanmanız halinde sadece SMMM ruhsatını alana kadar beklemek durumundasınız.

Ayrıca Bağımsız Denetçi olabilmek için bu sınavı kazanmakta yetmiyor. Bağımsız Denetim şirketlerinde 2 yıl çalışma zorunluluğu vardır.

Saygılarımla

ocelik ' Alıntı:
27Martta yapılacak SPK bağımsız denetim lisans sınavına sadece SMMM ler girer diye bir şey yok. Sadece lisansı almak için SMMM olmak gerekiyor. Sınavı kazanmanız halinde sadece SMMM ruhsatını alana kadar beklemek durumundasınız.

Ayrıca Bağımsız Denetçi olabilmek için bu sınavı kazanmakta yetmiyor. Bağımsız Denetim şirketlerinde 2 yıl çalışma zorunluluğu vardır.

Saygılarımla

merhaba,

bagımsız denetım sınavı için önerecegınız kaynaklar nelerdır arkadaşlar
bırde bu sınavı kazanınca tam olarak ne olacak:)

selam,

sn.cıcıko , beta ve gazi yayınlarının kitapları,tebliğler.
diğer sorunuza gelince bu konuyu ilk sayfasından itibaren okursanız sorduğunuz soruya ve diğer konulara cevap bulacaksınız.ben ilk sayfasından itibaren okuduğum için ilk günlerinden ve şimdiki değişikliklerden haberim var.size de tavsiye ederim.

iyi çalışmalar

ncklyldz ' Alıntı:
selam,

sn.cıcıko , beta ve gazi yayınlarının kitapları,tebliğler.
diğer sorunuza gelince bu konuyu ilk sayfasından itibaren okursanız sorduğunuz soruya ve diğer konulara cevap bulacaksınız.ben ilk sayfasından itibaren okuduğum için ilk günlerinden ve şimdiki değişikliklerden haberim var.size de tavsiye ederim.

iyi çalışmalar

+ SPK sitesinde soru-cevapkar bulunmakta.. henüz çalışmaya başlamayanlar (benim gibi) sınav soru cevaplarından hazırlanmaları daha pratik bir çözüm olabilir.

Bende Gazinin ocak2010 baskılı kitabı var ama kitap o kadar kalınki çalışma şevki falan kalmıyor bende.. o yuzden spk sitesinden soru-cevapları indirdim ordan biraz ezbere kaçcam gibi

arkadaşlar marta ayında bağımsız denetim sınavına gireceğim, ilk defa gireceğim..öğrendiğim kadarıyla 3 dersten giriliyor ve sınav ücreti 125 lira...

bu 125 lira 3 ders(tüm derser) için mi geçerlidir ? yoksa ders başına 125 lira toplamda 375 liramı ödeyeceğiz?

yardımcı olursanız sevinirim..

saygılarla

Fener_1907 ' Alıntı:
arkadaşlar marta ayında bağımsız denetim sınavına gireceğim, ilk defa gireceğim..öğrendiğim kadarıyla 3 dersten giriliyor ve sınav ücreti 125 lira...

bu 125 lira 3 ders(tüm derser) için mi geçerlidir ? yoksa ders başına 125 lira toplamda 375 liramı ödeyeceğiz?

yardımcı olursanız sevinirim..

saygılarla

Tüm dersler için 125,00-TL.

bybye09 ' Alıntı:
Alamayın arkadaşlar, çok uyduruk bir belge. Sadece Türmob ile girişilen "güç" savaşının belgesidir bu. SPK böyle bir yetki veremez. Yeni TTK, zaten bu belgeyi tanımıyor. Türmob'da "dava" açtı. Sonuç belli değil. Denetimin SPK'sı, halka açık olanı, kapalı olanı, kobisi falan olmaz. 3568 sayılı kanunla yetki almış her SMMM dentçidir. Kanun, denetçili tanımlar. SPK, ancak uygulanacak standartları tayin eder, denetçi yetkisi veremez..
Size blr kac sorum olacak sayın bybye2009
Turmob un dava konusu nedir? Bu konuda bizi aydınlatırmısınız... Lisansı kendimi vermek istiyor yoksa tumden ortaddan kaldırmakmı istiyor?

turmob genel olarak smmm leri yok sayıyor ymm lerı önplana cıkartıyor...bu durumla ılgılı ne dusunuyorsunuz?

Bu uyduruk belgeyi sınavsız alabılmek ıcın bır cok ymm basvurdu...bu kpnuyla ılgılı dusuncenız nedır