SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

ARKADAŞLAR MERHABA.
BEN MART/2009 SMMM STAJA BAŞLAMA SINAVINI KAZANDIM.
ŞİMDİ BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSINI ALMAK İÇİN DERS ÇALIŞIYORUM.
ANCAK KAFAMA TAKILAN BİRKAÇ SORU VAR.
BEN BU SINAVI VERİNCE HANGİ ÜNVANA SAHİP OLACAĞIM.
LİSANS BELGESİNİ ALMAM İÇİN 2 YILLIK STAJ (DENETİM STAJI) YAPMAM ŞART MI? YOKSA DENETÇİLERİN İNSİYATİFİNE Mİ BAĞLI?
SMMM STAJIM BU SÜREDEN SAYILIYOR MU.
AYRICA SINAVI KAZANDIKTAN EN GEÇ 3 YIL İÇİNDE BELGEYİ ALMAM GEREKİYOR.
BELGEYİ ALDIKTAN SONRA BU DENETÇİ STAJINA BAŞLAYABİLİR MİYİM.
BU KONULARDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

Lütfen forum kurallarına uyarak küçük harf yazınız. Yoksa yoksa mesajınız silinecektir.

Dün İzmir'de Stajyerler toplantısı vardı. Katılanlar olmuştur.

SPK Lisanslama sınavları ile ilgili sorular oldu. İzmir Odası Başkanı özetle şunları söyledi:

1- 2010 Şubat ayından itibaren sınavları Türmob yapacak.
2- SPK ve Türmob arasındaki davayı Türmob kazanmış. SPK ile protokol imzalanmış. Sınav komisyonuna SPK'dan da katılanlar olacakmış.
3- Sınavı Türmob yapacak ve belgeyi Türmob verecek ancak sınav için kurslar ve sorular (ben böyle anladım, belki eksik anlamış olabilirim) SPK tarafından hazırlanacakmış.

İzmir Odası Başkanı bunları kesin ifadelerle söyledi. Yani davayı Türmob kazanmış ve Belgeyi Türmob verecek.
Bazı şeyler ise tam belli değil sanırım. Sınavın içeriği, 2010 Şubattan sonra bu geçerli olacak, Kursları ve sınav sorularını SPK hazırlayacak/düzenleyecek gibi.

Arkadaşlar inanın kafam karıştı. Bir taraftan spk bu sınavı ocakta yapacağım sadece tarih netleşmedi diyor ancak başvuruları açmadı. Diğer taraftan yukarıda yazılanlar... Benim merak ettiğim şu; sınavları Türmobun yapması halinde derslerde ve içeriğinde değişiklik olur mu? Eylül sınavında denetimi vermiştim turmob yaparsa sil baştan bütün derslerden mi sorumlu oluruz? Üff tam ders çalışmaya başladım bu söylenenlerden hevesim kırıldı. Çalışmaya devam etsem mi etmesem mi bilemiyorum. Bu konuda bilgisi olanlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim. ???

Arkadaşlar bunlara kulak asmayın... Turmob da yapsa bu sınavı sil baştan diyemez...Sonuçta bu lisansı iptal edip yeni lisans vermeyecek...Aynı şartlar devam eder...kısa zamandada sınav sisteminde herhangibir değişikliğe gideceklerini sanmıyorum....siz sınavla ilgilenin kimin yaptığıyla uğraşmayın

İzmir oda başkanının söyledikleri bana hiç de inandırıcı gelmiyor. Protokol yapılsa bu duyurulmaz mı? Kaldı ki benim bildiğim TURMOB şubatda sınav yapacak olsa idi, şimdiden davulla zurna ile ilan edip e-eğitim vb. paralarını toplamaya başlardı.

İzmir oda başkanı temennni mahiyetinde ifade etmiş olabilir mi?

İzmir Oda Başkanının söyledikleri büyük ihtimalle doğrudur. 2 kere gündeme geldi Stajyerler Toplantısında ve aynı şeyleri söyledi.

Ancak Şubat ayında sınav yapılacak diye anlatmadı durumu. 2010 Şubat ayından sonra bu protokol uygulanmaya başlayacak gibi bir ifadesi vardı.

Benim çıkardığım anlam ise şu; sınav sorularını yine SPK hazırlayacak, kurs vb. şeyleri yine (şu an varsa tabi) SPk düzenleyecek. Sınav komisyonu 5 kişi sanırım. Bunlardan 2 tanesi SPK dan olacak.

Nihayetinde şu anki sınavdan farklı bir sınav olmayacak bana göre. Sadece Türmob belgeyi verir diye tahmin ediyorum.

Tabi bu söylediklerim ve yorumlarım İzmir Odası Başkanı'nın söyledikleri doğrultusundaki çıkarımlarımdır.

maviefe ' Alıntı:
İzmir oda başkanının söyledikleri bana hiç de inandırıcı gelmiyor. Protokol yapılsa bu duyurulmaz mı? Kaldı ki benim bildiğim TURMOB şubatda sınav yapacak olsa idi, şimdiden davulla zurna ile ilan edip e-eğitim vb. paralarını toplamaya başlardı.

:) :) :)

çok haklısın..

TÜRMOB önce kendi sınavlarını adam gibi yapsın,
bugüne kadar hangi yeterlilik sınavını kanuni süresinde açıklayabilmişler ??
SPK, TÜRMOB dan cok daha layıkı ile yapıyor bu işi, kaldı ki,
Sermaye Piyasasında Denetimden bahsediyoruz, normal denetimden değil,
demekki kim yaparsa yapsın Sermaye Piyasasında denetim yapabilme yetisi ölçülecek,
peki sizce Turmob bunu SPK dan daha iyi ölçecek bi kurummudur, bence hayır,
şu an da sınav sorularını Anadolu üniversitesi yapıyor.
Ben sınava girecek arkadaşlara, hep söylediğimi söylüyorum, işinize bakın, dersinizi çalışını,
gerisi lafı-ü güzaf

Merhaba Arkadaşlar
Turmobun meslek kuruluşu olarak yönetmelik ve kanunlarla belirlenen sınav konularına yönelik fikir beyan etme konuları belirleme hatta sınav yapma yetkisi olduğu Görüşündeyim Ne varki halka açık şirketlerin denetimi SPK'ya ait. Sonuçta önceki görüşümü tekrarlayayım spk yapsın turmob yapsın sınav yine var arkadaşlar konular belli sınavı da Anadolu üniversitesi yapıyor Onunla anlaşma sağlanamassa kaanatimce başka bir üniversitede de yapabilir Yani sınavın özü değişmiyor arkadaşlar O yüzden siz mevcut sınava hazırlanın benim tavsiyem budur Bu söylentiler kaanatimce zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramaz Farklı düşüncesi olan varsa dayanakları ile ortaya koymasını rica ederim Dava konusunda da edindiğimiz bilgilere göre Turmobun davayı kısmen kazandığı söyleniyor Bence siz bunlara bakmayın kendinizi geliştirmeye bakın Tekrar ifade edeyim kaanatimce bir bağımsız denetçi 1-ufrsyi 2- Seri:X No:22 tebliği 3- Finansal sistem konu ile ilgili spk mevzuatuını zaten bilmelidir Bunlar da zaten sınav konularını oluşturuyor Şu anda fiilen bağımsız denetim yapan biri olarak Sınav değil kendinizi geliştirmek önemli diyorum Bu bilgileri bilen zaten sınavı kazanır diyorum Saygılar sunuyorum İyiçalışmalar

Sınavı Türmob yapacaksa; kaz gibi soyulmaya hazır olun derim ben.

ZİNDAN ' Alıntı:
Sınavı Türmob yapacaksa; kaz gibi soyulmaya hazır olun derim ben.

Önce bir dosya parası alırlar yaklaşık 500 TL. Ardından sınavı 8 parçaya bölüp herbir sınav için 70 TL alırlar. Tabi ilk kez girecekler için tüm derslerden katılmak zorunlu olur. Arkasından sınavı kazananlar için bir ruhsat icat edilip fiyatıda 2000 TL civarı belirlerler. ;D Açacakları kurs çıkaracakları kitapları falan saymıyorum tabi. ;D

bence meslekte uzmanlaşma ve planlama çok önemli ama ne yazıkki ellerinde yeterli istatistik bile yok kaç tane iç denetçi lazım?kaç tane bağımsız dış denetçi lazım?kaç tane adli muhasebe uzmanı ?kaç tane bilirkişi?kaç tane muhasebe müdürü?kaç tane muhasebe elemanı?vb. tümüyle kördöğüş yazık insanların boşa geçen stresli yıllarına paralarına ve kaybettikleri mutlulukları ve gülümsemelerine... :'( :'( :'(

bende sabırsızlıkla bu sınavı bekliyorum. Ancak bilgisi olan arkadaşlara birşey danışacağım. Benim SPK Temel Düzey Lisansım var yani Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliğinde bir kayıt numaram mevcut. Bu sınava başvurusunu o kayıt numarasıyla mı yapacağım?

başvuru sırasında spk.anadolu.edu.tr adresinde TC kimlik ve şifrenizi girince sizin önceden oluşturduğunuz sayfa acılacak.
orada bağımsız denetim sınavı konularını seçeceksiniz ve cıktı alacaksnız.
buna ekleyeceğiniz tek evrak banka dekontu

bu sınav ocakta yapılabilecek mi tereddütlerim var artık sanki ertelenecek gibi aralık ayındayız hala bir bilgi yok

eylülduru sınav ocakta yapılacak ve 15 aralık gibi başvurular başlayacak sanırım çalışmaya devam :)

SMMM OzanERDEM ' Alıntı:
eylülduru sınav ocakta yapılacak ve 15 aralık gibi başvurular başlayacak sanırım çalışmaya devam :)

Çok teşekkür ederim ders çalışıyorum da başvurular başlamadan içim rahat etmeyecek sanki. :-\ Hem sınav tarihi belli olunca insan daha bir şevkle çalışıyor.