SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

kater ' Alıntı:
Ben kazanan arkadaşlara sormak istiyorum. Piyasada 3-4 tane bağımsız denetim ile ilgili kitap var. Hepside oldukça hacimli ve pahallı kitaplar. Kazananlar acaba bu kitaplardan hangisini tavsiye eder.

sn kater,
forumu en başından okuduğum için gazi ve beta yayınları ile
- denetim; spk 22 nl tebliğ
- muhasebe standartları ; spk muhasebe standartları tebliği
- sermaye piyasası mevzuatından çalışmanın iyi olacağını belirtmiş arkadaşlar.
iyi çalışmalar

umit.dulger ' Alıntı:
ben dün gazi yayınlarının kitabını aldım. 2009 baskısı. kargoya verdiler, bu gün elime geçecek. ama gerçekten kitaplar biraz pahalı.

Kitap geldi de ....... aboooo bu ne kalın kitapmış böyle yahu :)
sadece 1568 sayfacık.
Allah yardımcımız olsun. gerçekten zor....

bu arada yukarıdaki soruma hâlâ cevap bekliyorum.
Sevgili önder ağabeyimin dediği gibi bilgi paylaştıkça güzeldir.

hangi sınava girdiğinin farkındasın değil mi?
bağımsız dış denetim sınavına giriyorsun ve iç denetçi olabilirmiyim, diye soruyorsun
iç denetçi olmak istiyorsan; tidenin içdenetim sertifikası sınavına girmeliydin..

umit.dulger ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
benimde kafama takılan şöyle bir soru var:
ben ortaokul ve lisede almanca okumuştum. onuda unuttuk gitti zaten :) ingilizce ise hiç görmedim.
şimdi ben smmm olup sonrada bağımsız denetçi olunca denetim şirketlerinde (4 büyüklerden ümitli değilimde ondan sonra gelen diğer denetim şirketlerini soruyorum.) veya kendini denetleten firmalarda iç denetçi olarak iş bulamazmıyım. yada iş bulma şansım yüzde kaç olur. denetim işinde ingilizce nerelerde ve niye lazım oluyor. ingilizce olmadan bu iş yapılamaz mı? değerli cevaplarınızı bekler cevap veren arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. Ümit DÜLGER

magnacarta ' Alıntı:
hangi sınava girdiğinin farkındasın değil mi?
bağımsız dış denetim sınavına giriyorsun ve iç denetçi olabilirmiyim, diye soruyorsun
iç denetçi olmak istiyorsan; tidenin içdenetim sertifikası sınavına girmeliydin..

Şimdi onu şunun için sordum sevgili magnacarta,
dış denetim yapan hayli hayli iç denetim yapabilir diye düşündüm. belli mi olur belki iyi bir yerden iyi bir teklif alırsın... mesela TIRSAN şu anda iç denetçi arıyor. bağımsız denetim lisansını alabilmiş bir adam şartları cazip gelirse burada iç denetçi olarak çalışamaz mı? çalışabilir pekalâ...

benim esas merak ettiğim şu: yabancı dili olmayan bir adam denetçi firmalarında(4 büyükler yada diğerleri) iş bulabilirmi bulamaz mı?

4 büyüklerde zor çok sağlam torpil lazım ama diğerlerinde bir ihtimal bulabilirsin.

4 büyük de önkoşul ingilizce bilmen,
ingilizce eğitim veren örgün üniversitelerden mezunsan başvurabilirsin mülakata yeni mezunları alırlar mülakat süreçlerinde ingilizce konuşman istenebilir.
torpil gerekmez

yeni mezunsan ,
ingilizce biliyorsan,
sitelerine ingilizce cv ni doldurup gönder

diğer denetim şirketlerinde ise tanıdık varsa şansın artabilir onlarda da ingilizce bilmen tercih sebebidir...

kater ' Alıntı:
4 büyüklerde zor çok sağlam torpil lazım ama diğerlerinde bir ihtimal bulabilirsin.

..

link yazmak neden yasak onu anlayamadım ne sakıcası varki bunun çok saçma geldi bana mantığım almadı

Site sahibinin kendine göre koymuş olduğu ve mantığı olan bir takım kuralalrı var. Siz de bir site kurun istediğiniz gibi kural tanımlayın.

SPK web sitesinde Mevzuat bölümünde Sermaye piyasasında muhasebe standartları tebliğ (seri 11 no 25 ) kaldırıldığı yazıyor .Bağımsız denetim sınavının temel konularından biri ,kaldıran tebliğ ise 7 sayfalık Sermaye piyasasında finansal raporlama standartları şeklinde bir tebliğ.Şu durumda SPK standartlarını kaldırıp UFRS yi kabul ettiğine göre UFRS ile uyumlu TMS kitabından sınavın bu bölümüne çalışmak yeterli olabilirmi?Yoksa SPK tebliği sınav için yeterli ve geçerlimi?

3 temel konuyu çalışırken örneğin SPK da muhasebe standartlarını baştan sona okumak mı yoksa sadece alt başlıklara göre seçip okumakmı daha uygundur? Bilgili ve deneyimli arkadaşlar cevap verirseniz sevinirim..

ocak sınavı hakkında bilgisi olan var mı? başvuru açılmadı henüz yapılmayacak mı acaba yoksa ertelendi mi?

Neden yapılmayacak yada ertelendi diyorsunuz.?
Yapılmayacağına dair bir söylentimi var.?

Yok söylenti filan her zamankine göre geç kaldılar başvuruyu açmak için ondan sordum bilgisi olan var mı diye :o

arkadaşlar spk'yı aradım. sınavın yapılmama gibi bir durum söz konusu değilmiş. Ocak ayında sınav yapılacakmış ancak daha tarihi belli değilmiş..İlgilenen arkadaşların bilgilerine..

hayatımda seri 10 no 22 SPK da Bağımsız Denetim Standartları tebliğ kadar sıkıcı bir tebliğ ve konu okumamıştım.
Bunun kısa veya özeti veya bu konu ile başka kaynak bilen var mı arkadaşlar?

Merhaba arkadaşlar....

Geçiş süreci ile ilgili çalışmalar hızlandırıldı... Sınavsız lisans almaya hak kazananlara lisansları verilmeye başlandı. Artık sınav kalktı, olmayacak, lisans iptal oldu söylentilerine kulak asmadan sınavları geçip lisanslarınız almanızı tavsiye ederim....

iyi forumlar

selamlar herkese,

2010 ocak dönemi spk lisanslama sınavları için bir çok söylenti dolaşıyor etrafta..
yok sınav yapılmayacak,yok ertelendi,spk anadolu üniv. ile sınav ortaklığını feshetti,sınav yapacak kurum aranıyor,.. vb..

aradığımızda da spknın despot görevlileri ser veriyor, sır vermiyor..

bu sınavlar bir şekilde yapılacak ama ne zaman! aldığımzı belgeleri değersiz kılacak bir gelişme olmasından, göreceli olarak, sınavların basitleşmesinden endişe ediyorum.

gelişmelerle ilgili bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın..

saolun.

Merhaba Arkadaşlar
TToraman arkadaşa katılıyorum Söylentilere kulak asmadan çalışmanıza devam etmenizi öneriyorum Şu anda yakın zamanda değişiklik olsa da sınavın özü itibariyle değişiklik görülmüyor Turmob yapmış spk yapmış değişmez Sınav sınavdır Bir bağımsız denetçi finansal sistemi spk mevzuatını ufrs konusunu bağımısız denetim konusununda seri:X No:22 sayılı tebliği zaten bilmelidir diye düşünüyorum Buradan tüm forumdaşların bayramını kutluyorum
Özellikle Maviefe Ttoraman Özkan.ank Nckydlz Ebrulim arkadaşların ve Ogün Güneşin katkılarını bekliyorum
Saygılarımla

merhabalar, benim spk ile görüşen bir arkadaşımızdan aldığım duyum şu ki,
SPK anadolu üniversitesi ile anlaşmayı feshetmiş, sonra tekrar anlaşma yapmış, bu nedenle bu ay başvuru sürecinde aksama olmuş, sınav ocak ayında kesinlikle yapılacakmış.
sizler çalışmaya devam edin, bu tip söylentilerle bir işiniz yok sonuçta, bırakın onu sınavı yapanlar düşünsün.