SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

sizin gibiler yüzünden başarı oranı azalıyor ve sınava gireceklerin morali bozuluyor :)
şaka bir yana, spk ya tabi bağımsız denetim şirketlerinde denetçi ve yönetici olmak için gereken bir lisans bu. Siz mali müşavirlik bürosu açarak bu belgeden faydalanamazsınız ama ne zaman neyin işe yarayacağı belli olmaz. gemi ehliyeti ve otomobil ehliyeti alırsınız, biri karada biri denizde lazım olur.
benim smmm ve spk ileri düzey lisansım var, bağımsız denetim lisansı da almaya çalışıyorum.
Aynı anda hepsi işe yarayacak diye birşey yok, ama unutmayın ki, mali müşavir olarak aynı zamanda eğitmenlik yapabilirsiniz, davalarda bilirkişilik yapabilirsiniz
vs.

özkan

Merhabalar,

ben temmuz dönemi smmm yeterliliği geçip SMMM oldum.SPK bağımsız denetçilik lisansı almak istiyorum.Kulaktan dolma ve yüzeysel olarak araştırıp edindiğim bilgim var konu hakkında.Ama ufkumu açmak açısından bu lisansı başka nerelerde,nasıl kullanabilirim?Sonuçta bu bir sınav.Er yada geç geçileceğine inanıyorum.Fakat pratik anlamda tecrübe edinmeden birikim sahibi olmadan nasıl bu işi yapabiliriz ki?Ben SMMM oldum ama halen kendimi yetersiz hissediyorumBilmem gerektiğini düşündüğüm çok şey var ama sadece okumayla da olmuyor ki.Görmek ,tecrübe etmek gerekiyor.Bu konuda neler düşünüyorsunuz ?

Baki
SMMM

En fazla denetçi yardımcısı alımı yapan,4 büyük dışında ;
95 adet olan bağımsız dış denetim şirketin de çalışan denetçi yardımcılarının alması zorunlu onun dışında her muhasebecinin bu sertifikayı alması gerekmez ..

bu sertifikayı 75.000 kişinin aldığını düşünürseniz sertifika değersizleşir.Ya da atıl olarak kalmaya mahkum olur

kısa vade de,
yeni ttk la 100 tane daha bağımsız denetim şirketi kurulsa bu denetim şirketleri de 10 tane denetçi yardımcısı alsa- çoğu 5 kişi almış, 500 kişi eder- en fazla 1000 kişinin aldığı bağımsız denetim lisansına ihtiyac duyulur

diyelim ki;
bir ltd şirkette çalışıyorsun Şirkette bağımlı çalışırken bağımsız dış denetim yapamayacağına göre sertifika atıl olarak kalacak

ya da büron var bakkal ve küçük esnaftan oluşan bir müşteri portföyün var .müşteri portföyünün bağımsız dış denetimle ilgili talep ve tercihi olmadığına göre atıl olarak kalır ticaret kanunun da zorunlulukta olmadığına göre,

sonuç olarak yine de
sınava girin bilgi edinmekten zarar gelmez ..........

AnneBenMuhasebeciOldum ' Alıntı:
İşte bende böyle durumlardayım. Ozkan.Ank yaptığın şakada muhakkak gerçeklik var. Ama kasteddiğin gibi zevkine girmedim sınava. Şimdi bu aralar kendiliğinden bir mevzu oldu bu lisans. Artık tüm muhasebeciler bu lisansı almak istiyor. Bizde ne olduğunu tam anlayamadan ve kavramadan ileriki günlerde birşeylerden mahrum kalmamak, keşke dememek için giriyoruz. Mecburmuyuz bilmiyoruz ama mecbur kalabiliriz kaygısı var. Çünki meslekte o kadar fazla yoğunluk varki her geçen gün her türlü belgenin alma şartları ağırlaşıyor. Aslında yeterlilik sınavıdan sonra tekrar benzer konuları göreceğim bir sınav ortamında bulunmak istemem bende. Miğdem bulandı artık sınav sitresinden, aynı sorulardan. Ama işte ilerde keşke dememek için.

Bu mesajıda şakadan alındığım için falan yazmadım. Açıklayıcı olmak iyidir. Gerçekten artık mesleki sınav dedimmi hangi alanda olursa olsun bir tiskinti duyuyorum. Yeter artık diyorum. Ama yapacak bişey yok.

efemert304 ' Alıntı:
Merhabalar,

ben temmuz dönemi smmm yeterliliği geçip SMMM oldum.SPK bağımsız denetçilik lisansı almak istiyorum.Kulaktan dolma ve yüzeysel olarak araştırıp edindiğim bilgim var konu hakkında.Ama ufkumu açmak açısından bu lisansı başka nerelerde,nasıl kullanabilirim?Sonuçta bu bir sınav.Er yada geç geçileceğine inanıyorum.Fakat pratik anlamda tecrübe edinmeden birikim sahibi olmadan nasıl bu işi yapabiliriz ki?Ben SMMM oldum ama halen kendimi yetersiz hissediyorumBilmem gerektiğini düşündüğüm çok şey var ama sadece okumayla da olmuyor ki.Görmek ,tecrübe etmek gerekiyor.Bu konuda neler düşünüyorsunuz ?

Baki
SMMM

hayırlı olsun öncelikle
bağımsız denetim lisansı her denetçi için değil
sermaye piyasasında bağımsız denetim yapmaya yetkili kılınmıs firmalardaki denetçilik için geçerlidir.
bu bağlamda kanun sizin düşündüğünüzü düşünmüş, denetçi olmak içn 3 yıl denetçi yard. olarak çalışma şartı getirmiştir.
Lisansınız var diye hemen denetim yaptrımazlar bu 3 sene de kendinizi hem iyi bir mali müşavir hem de iyi bir denetçi olarak yetiştrmeniz için çok faydalı olur.
(spk 22 nl tebliği incleyeniz)

açıklandı..
ben denetimden 83 alarak ortalam tutturdum ve lisansımı almaya hak kazandım,darısı sizlerin başına arkadaşlar.

Özkan DÜZGÜN
SMMM

Kazanan arkadaşlarımı tebrik ederim. Ben en fazla denetime çalışmıştım onu da vermişim. Diğerleri ocaktaki sınavda inşallah.

merhabalar arkadaşlar..uzun zamandır forumu takip ediyorum. Bilgilerinizden epey istifade ettim.Ben sadece mevzuat a çalışmıştım ondan da 60 aldım sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. malum ortalamanın 70 olması gerekiyor.

özkan bey sizi de tebrik ediyorum. denetim ve standartlara nasıl çalışmamı önerirsiniz..kaynak verebilir misiniz?

Ben sadece denetime çalışmıştım ondan 83 almışım. standartlar 50 finansal sistem 45. ocaktaki sınavda bu ikisini de veririm.

ozkan.ank ' Alıntı:
SPK23 ' Alıntı:
özkan bey sizide tebrik ediyorum. denetim ve standartlara nasıl çalışmamı önerirsiniz..kaynak verebilir misiniz?

denetim için spk 22 nl tebliği okuyun

muhasebe standartları için de Sermaye piyasasında muhasebe standartları tebliğini
http://www.spk.gov.tr/apps/teblig/displayteblig.aspx?id=178&ct=f&action=displayfile

sonra bol bol soru

teşekkürler..

Lisansı alan arkadaşları tebrik ederim.

Bu lisansın bugün yarın TBMM'den geçecek yeni TTK'dan sonra daha işlevsel olmasını temenni ederim.

Ben sadece Bağımsız Denetimden girmiştim.Ondan da 65 aldım.Tebliği okumadım sadece kitaba bakmıştım.Elbette genel durum belirleyici olduğu için buna sevinmiyorum.Sınavı alan arkadaşları da tebrik ediyorum.Bu arada Özkan arkadaşımıza bir sorum olacak.Sermaye Piyasası mevzuatı için kaynak önerebilir misiniz?Onu da mı tebliğden çalışmalıyız?

Ebrulimm ' Alıntı:
Denetimden 85 almak hayal mi :-\
Yeterliliğe çalışırken arada ortalama yükseltmek için denetimden de girmek sizce ne kadar mantıklı arkadaşlar?
çok mantıklı değil.
spk denetim soruları cok bilimsel, smmm yeterlilik sınav soruları uygulamaya yönelik ve acıkcası cok daha kolay.

yine de bir sınavdan not yükseltecekseniz o denetm olmalı..

s
STAJYER ' Alıntı:
Bu arada Özkan arkadaşımıza bir sorum olacak.Sermaye Piyasası mevzuatı için kaynak önerebilir misiniz?Onu da mı tebliğden çalışmalıyız?
evet ,
spk nın sınavla ilgili alt konu başlıkları var bakmıssınızdır.
her biri ile ilgili bir tebliğ var.
atıyorum konu başlığı yatırım fonları ise açıp yatırım fonları ile ilgili tebliği okudum.
acıkcası herkes standartlardan cekiniyor ama en kapsamlı ders mevzuat,
her bir konu ile ilgili bir tebliğ var ve bunların en alakasız yerinden bile soru çıkıyor.
sadece kitap yeter mi? iyi çalışılırsa yeter, ama tebliği okumak gelecek için de faydalı.

Özkan BEy açıklamanız için teşekkürler.

forum da özkan bey den başka belgesini almaya hak kazanan kimse var mı? Bu arada özkan bey belgeyi hemen alabiliyor musunuz yoksa bağımsız denetim tecrübesi isteyecekler mi sizden?

teşekkürler..

slm,
forum'u 1,5 aydır takip ediyorum.tüm yazılanları okudum.temmuz/2009 da SMMM oldum.şu anda bir fabrikada muhasebe departmanında çalışıyorum.bulunduğum fabrikadan daha büyük ve profesyonel firmada çalışmak istiyordum.1 sene öncesine kadar büro açmayı düşünmüyordum.artık büro açmayı istiyorum.denetçiliği de düşünmemiştim.okuduklarımdan ve araştırdıktan sonra denetmenlik ağırlıklı çalışmak daha çok aklıma yattı.benim için sürekli kayıt yapmak vs. yerine raporlamalar ve araştırmalar daha cazip.
çok fazla çalışabileceğimi sanmıyorum ama yine de ocaktaki sınava katılmayı istiyorum.öncelikle;başvuru tarihlerini sadece spk.gov.tr de lisanslama sınavları duyurularından mı takip edebileceğim?bir kaç arkadaşa da haber vericem.başvuru tarihini kaçırmak istemiyorum.şu anda Ocak/2010 başvuru tarihleri ile ilgili hiçbir bilgi yok.
bilgisi olan var mı?

son sınavda spk mevzuattan 75 aldim... standartlar 63 denetim 78 geldi.

ortalamada 72...

ben basardim... zor oldu oldukca...

simdi gerekli belgeleri tamamladım.. spk araci kurumlar birligine kazananlari bildirdikten sonra basvurabilecegim..

3 yil denetim tecrübesinden sonra denetçi unvanını alabilecegim..

sirkette belge edinmis 3 kisiden biri oldum suan..

herkesin darisi basina diyorum..

Tebrik ederim arkadaşım. Bu dönem olmadı ama ben de ocaktaki sınavda alacağım inşallah