SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

alamet ' Alıntı:
son sınavda spk mevzuattan 75 aldim... standartlar 63 denetim 78 geldi.

ortalamada 72...

ben basardim... zor oldu oldukca...

simdi gerekli belgeleri tamamladım.. spk araci kurumlar birligine kazananlari bildirdikten sonra basvurabilecegim..

3 yil denetim tecrübesinden sonra denetçi unvanını alabilecegim..

sirkette belge edinmis 3 kisiden biri oldum suan..

herkesin darisi basina diyorum..

TEBRİKLER..Kaçıncı girişinizde ortalamayı tutturdunuz? Bir de şunu sormak istiyorum; herkes Standarların zorluğundan yakınıyor ama en düşük başarı oranı mevzuatta..Mevzuatın konusu çok ve sorular neredeyse eşit dağıtılmış konulara. Standartlar kısmen daha az gibi duruyor..(spk nın tebliği yetiyorsa eğer sınav için).Daha hiç standarlara çalışmadığım için merak ediyorum. Standarları zorlaştıran hadikap nedir.

alamet ' Alıntı:

ortalamada 72...

simdi gerekli belgeleri tamamladım.. spk araci kurumlar birligine kazananlari bildirdikten sonra basvurabilecegim..

Tebrikler,
3 yıl mesleki deneyim aranıyor denmekte tebliğde, bu 3 yıl denetçi yardımcılığı yapılacak demek değil bildiğim kadarıyla, 3yıllık bi smmm denetim firmasında işe girdiğinde diretk denetçi olabilir.

SPK23 ' Alıntı:
Bu arada özkan bey belgeyi hemen alabiliyor musunuz yoksa bağımsız denetim tecrübesi isteyecekler mi sizden?

teşekkürler..

belgeyi alırken denetim tecrübesi diye bir şart yok.

önceki yazımda burada bildiklerini paylaşanlara teşekkür etmeyi unutmuşum.herkese teşekkürler.sizlerin

sayesinde daha hızlı bilgi sahibi oluyor,aklımdaki sorulara cevap buluyorum.

ayrıca kazanan arkadaşları da tebrik ederim.darısı en kısa zamanda başımıza.

SPK23 ' Alıntı:
alamet ' Alıntı:

ortalamada 72...

TEBRİKLER..Kaçıncı girişinizde ortalamayı tutturdunuz? Bir de şunu sormak istiyorum; herkes Standarların zorluğundan yakınıyor ama en düşük başarı oranı mevzuatta..Mevzuatın konusu çok ve sorular neredeyse eşit dağıtılmış konulara. Standartlar kısmen daha az gibi duruyor..(spk nın tebliği yetiyorsa eğer sınav için).Daha hiç standarlara çalışmadığım için merak ediyorum. Standarları zorlaştıran hadikap nedir.

mevzuatta basari orani dusuk cunku cok fazla konu var... 2 soru icra iflas hukukundan geliyor ve icra iflas hukuku basli basina kocaman bir kaynak... bankalar hukukunda 2 soru geliyor oda ayni sekilde..

ben murat dersanesinin fasikullerine calisip sorulari cozdum... her donem tek derse calisip 3 sinavda lisans almaya hak kazandim.

standartlar da agir evet.. ama is biraz pıratiğe dokulebilir .. mesela hisse senedi kazanc standardindan hic soru gelmedi ..

calimaya pek luzum yok gibi.. =)

filan filan ..

saygilar..

ocak sınavı için başvuruların muhtemelen kasımın 20 sinden sonra başlayacağını düşünüyorum...

peki ocak sınavı tahminen ne zamandır?yani ocak'ın 2. veya 3. haftası gibi mi?

çünkü spk.gov.tr de başvurular sınavdan 2,5-3 ay öncesinde yapılır yazıyor.buna göre sınav ocak'ın sonunda olabilir mi?ona göre bazı ayarlamalar yapmayı düşünüyorum.kötü olan smmm staj başlama ve bitirmedeki gibi bir başvuru ve sınav takvimi yok.

bugüne kadar her sınav basvurusu sınavdan iki önceki ay içinde oldu (ocak sınavı için Kasım)

sınavlarda cok byük oranda ayın ikinci yarısında yapıldı. Muhtemelen 23-24 ver ya 30-31 Ocakta olur.

tam ebrulimm arkadaşa teşekkür yazıyordum ki yazını gördüm özkan.ank,sana da teşekkür ederim.ben de tam senin dediğin gibi düşünüyordum.yani 23-24/ocak ve belki 30-31/ocak diye. spk.gov.tr deki sınav sorularını incelerken sınav tarihlerine de bakmıştım.ordan yola çıkarak tahmin ettim.bu arada özkan.ank finanskariyerde bahsettiğin cevaplarda eşitlik fikrine katılıyorum.bununla ilgili önceki sınavlara bakıcaktım.hatta daha önceleri de bununla ilgili denemelerde bulunmuştum.hiç fikrim olmadığı sorularda en az yanıtladığım seçeneği işaretliyordum.

tşk.ler ncklyldz.
insanlara bildiklerimizi aktarmya çalışıyoruz ama yazdığım link silinmiş,
burası ticari bir amaçlı bir forum mu? farklı linklere neden tahammül yok bilemiyorum. ki buranın formatında yani buraya bir rakip olsa sitem yazmazdım zaten linkini. neyse üstatların bir bildiği vardır.

Forum kurallarına göre link vermek yasak. Bir zahmet okuyunuz.

biliyorum üstat, ben zaten nedenini sorguladım bunun.
reklamın yasak olduğu bir sektörün meslek mensubuyuz o yüzden yadırgamamak lazım.
Tşk.ler.

2007 baskılı spk bağımsız denetim kitabı buldum yazarı aydın karapınar vs.. acaba değişiklik olmuşmudur 2009 baskısını alayımmı

Ben kazanan arkadaşlara sormak istiyorum. Piyasada 3-4 tane bağımsız denetim ile ilgili kitap var. Hepside oldukça hacimli ve pahallı kitaplar. Kazananlar acaba bu kitaplardan hangisini tavsiye eder.

ben dün gazi yayınlarının kitabını aldım. 2009 baskısı. kargoya verdiler, bu gün elime geçecek. ama gerçekten kitaplar biraz pahalı.

merhaba arkadaşlar,
benimde kafama takılan şöyle bir soru var:
ben ortaokul ve lisede almanca okumuştum. onuda unuttuk gitti zaten :) ingilizce ise hiç görmedim.
şimdi ben smmm olup sonrada bağımsız denetçi olunca denetim şirketlerinde (4 büyüklerden ümitli değilimde ondan sonra gelen diğer denetim şirketlerini soruyorum.) veya kendini denetleten firmalarda iç denetçi olarak iş bulamazmıyım. yada iş bulma şansım yüzde kaç olur. denetim işinde ingilizce nerelerde ve niye lazım oluyor. ingilizce olmadan bu iş yapılamaz mı? değerli cevaplarınızı bekler cevap veren arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. Ümit DÜLGER