SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

çalışma kagıtları ile ilgili hangisi yanlıştır diye sormuştu,şıkları hatırlamıyorum ama,cevap " çalışma kağıtlarının 120 gün içinde düzenlenmesi gerekir"olacaktı.çünkü çalışma kagıtları 60 gün içinde düzenlenip dosyalanmalı.

hile ve usulsuzlükle ilgili bir soru vardı,bagınsız denetçinin hangi anlayışla yaklasacagını soruyordu galiba,mesleki şüphecilikmiydi cevabı,bir de geçmiş yıllarda işletme yöneticilerinin davranışları seçeneği vardı.

arkadaslar spk sınav sorularının cevapları ne zaman açıklanıcak... bilgisi olan bi arkadaşımız var mı?

hagisi bağımsız denetime tabi değildir diye bir soru vardı..portföy yönetim şirketi demiştim. cevabı bilen var mı?

imkb olması gerek sanırım ,ben de yanlış işaretledim.

finansal tabloların işletme dışından 3.kişilere sorgulatılması mı öle bişi vardı....cevabı doğrulama mı makul güvence mi sizce

bende imkb olarak yaptım şıklarda iki tane imkb vardı

meltemg ' Alıntı:
hile ve usulsuzlükle ilgili bir soru vardı,bagınsız denetçinin hangi anlayışla yaklasacagını soruyordu galiba,mesleki şüphecilikmiydi cevabı,bir de geçmiş yıllarda işletme yöneticilerinin davranışları seçeneği vardı.

d şıkkı uzun bir cevaptı deneticinin işletmenin yöneticelerinden şüphelenmesi,olumsuz bir izlenimlerini tecrübesiyle bulması gibi bişeydi..cvp d yaptım.doğrumu

1-denetim teknikler
2-denetim stratejileri-ilk soru
3-doğrulama
4-müteselsil sorumlu(sorumlu ortak baş denetçiyle - denetim firması)
5-bilgi işlem-manuel
6-web tabanı sorusu - çerez
7-denetim riski-mali tablolarda önemli hataların olmasına rağmen yanlış görüş verilmesi
8-haksız rekabet
9-etik ilkeler- tam zamanlılık
10-çalışma kağıtları - a şıkkı 120 günde teslimi yanlış
11-teyit mektubu
12-işletmenin karlılığı olan cevap şıkkı
13-10 mart 2008 ile denetim sözleşmesinin teslim tarihi -12 mart 2008

sınavın geneli hakkında yorumunuz ve önceki sınavlarla karşılaştırmanız mümkün mü? malum sınavı yapan kurum değişti, peki soru tarzı ?
örneğim mevzuatta temettü ve temettü avansı hiç gelmedi diyorlar doğru mu?

evet hatrladıım kadarıyla temettüyle ilgili bir soru vardı ama temettü avansı vs hesaplanması gibi bir soru yoktu.Hesaplama sorusu cok fazla yoktu.Bana sorarsanız mevzuat biraz kastı ama muhasebe standartları ve de bagımsız denetım cok kolaydı.Mevzuatta ilginc sorular vardı soru kalıbını degiştrmişler yanı tahmının mevzuattan kalırım dıgerlerrınden gecerim.hayırlısı

Ben sadece denetim için hazırlanmıştım,mevzuat ve muhasebe standartlarına hazırlanmamıştım,bu iki ders için gazi yayınlarından çalışmak yeterli oluyor mu?bir sonraki sınavın ne zaman olacagı ile ilgili bilgisi olan var mı?

müteselsil sorumlulukla ilgili soruyu tam hatılayan var mı?

arkadaşlar aklımda kalan bazı soruları sizinle paylaşmak istiyorum
1-%5 sermaye sahipheri genel kurulu toplantıya çağımaz olarak işaretledim mevzuatta
2-karma fon %20
3-59 yaş 49 yaşında sisteme giren kişi 10 yıl kalmak zorunda
4-bankaların muhasebe denetimini kim yapar ben bddk yaptım ama tam blemiyorum bddkayla ilgili hiç soru gelmemişti
5-sistematik risk olmayan yönetim riski olucaktı
6-ipotek fin kuruluşu
7-katılma belgesi cevabı olucaktı soruyu unuttum:))
8-birikimli oy sisteminin kullanıldığının yayınlanmasına gerek yok
9-otofinansman oranı yedekler-g.yıl zar/sermaye olucaktı
10-aracı kuruluşların hisse senetlerinin hamiline olması yanlıştı

devam ediyorum:))
12-kurumsal derecelendirme yapmak zorunlu değildir.
13-fon varlığının yatırım yaptığı varlığın %90 değil %80ini taşımak zorundadır
14-kurucu intifa seneti
oydan yoksun hisse senedi
yönetim kurulunun seciminde oyda imtiyaz tanıyan hisse senedi çıkarabilir fon sadece kar dağıtımında imtiyaz tanıyan hisse senedi çıkaramz bile bile yanlış yaptım
15-icra mahkemesine itiraz bunuda bilerek yanlış yatım
16-spk,banka,reel piyasa, foreks hangisi mali yapıda değildir reel piyasa buda 3.yanlışm dünden beri bu üç soruyu nasıl yanlış yaptım diye uyumadım:((

devam ediyorum
17- kar dağıtımında 10 yıl dakarını almazsan zamanaşımı 5 yıldır
18- hangileri belirli şartlar altında kendi paylarını geri alabilirler spkya göre bi soru vardı sorudaki iki şirket halka kapalı 2si halka açıktı ben normalde kendi hisselerini alamazlar fakat belli şartların oluşması ve spk ya göre dediği için alka açıkları işaretledim
19-birde ben teslim sorusunu 11.03 yaptım çünkü yönetim kurulu sanki teslim etme zamanını soruyordu diye hatırlıyorum