SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

yazdıklarımın dışında aklında olan varsa paylaşabilirseniz sevinirim çünkü daha fazla hatırlayamadım:))

Ön yargılı olmayın, ana sayfada solda lisanslama bölümüne girin ve bakın ne göreceksiniz...

Lisanslama ve sicil bölümünden lisanslama sınavlarına girin......

arkadaşlar aramızda bağımsız denetim firmasında çalışan varmı?benim denetim firmalarında hangi tür işlemler yapıldığı konusunda pek bi bilgim yok caheletimi maruz görün ama biri anlatırsa sevinirim...

yani anlatmaya çalıştığım şey şu aslında muhasebecilerden gelen inceleme tutanaklarını temize geçmekten başka ne gibi bi iş yapıldığı....

arkadaşlar açıklanan cevaplara göre ben geçiyorum diyebilen var mı?
ben bazı sorulara verdiğim cevapları hatırlayamıyorum. o yüzden bir sonuca varamadım.

Ümmügül ' Alıntı:
yani anlatmaya çalıştığım şey şu aslında muhasebecilerden gelen inceleme tutanaklarını temize geçmekten başka ne gibi bi iş yapıldığı....

Ümmügül sen bu sınava girdinmi bilmiyorum ama bence sen boşuna zaman kaybetme derim
Eğer denetim firmalarındaki işlerin inceleme tutanaklarını temize geçmekten ibaret olduğunu düşünüyorsan
ve de bu sınavı kazanacak olursan ben bu işi bırakıcam yarın....
Bu sınav sisteminin mantığının ne kadar yanlış olduğunun ispatısın.......

Arkadaşlar ben denetim cevaplarımı not etmiştim
denetimden 80 alıyorum ... yani aslında düzenli çalışsaydım eğer hatasız geçmek içten değildi yaa
UMS den de yarısını almıştım cevapların 17 tane sini ordanda 15 tanesi doğru 60 geliyor...
Bakalım mevzuattanda bir süpriz olursa eğer belkide ilkinde veririm belli olmaz ...
Umarım yaniii şaşırtıcı olacak ama ....

merhaba arkadaşlar bende şimdi baktım denetim:84 mevzuat:72 inşallah kurtuldum.......

merhaba arkadaşlar.. bende az önce kontrol ettim..denetim ve standartlardan girdim. iki dersten de 68 yada 72 alıyorum fakat ortalamadan çakıyorum. İşin enteresanı bu iki desten birine 2 hafta gece gündüz çalıştım diğerinin se kapağını açmadım. spk sınavlarından alışkın olduğum kanı " bir sınavda 2 ders vermek zor" olduğu için tek derse çalışmıştım. Böyle olacağını bilseydim daha farklı olurdu. Umarım hepinizin notları istediğiniz gibidir.

Geçmiş olsun arkadaşlar... Umuyorum ki herkes emeklerinin karşılığını almıştır.

AYSUDA73 ' Alıntı:
Bağımsız denetimin,standartlara uygun yapılmaması nedeniyle müteselsilen müşteri ve üçüncü şahıslara karşı doğacak ceza ve zararlardan kimler sorumludur?
Sorusunun Cevabı: Bağımsız Denetim Kuruluşu ile birlikte Bağımsız Denetim Raporunu imzalayanlar müteselsilen sorumludur.
olacaktı arkadaşlar bir çoğunuz galiba benim gibi ortak baş denetçi-bağımsız denetim kuruluşu işaretlediniz ama maalesef yanlış yaptık çünkü kitaba baktım yukarıdaki gibi yazıyor.

bağımsız denetim raporunu sorumlu ortak baş denetçi imzalar dolayısıyla cevap doğru..zaten şıklarda raporu imzalayan müteselsil diye bi şık olduğunu hatırlamıyorum

Merhaba arkadaşlar,
Sınavın ne zaman açıklanacağına dair spk veya tspakb sitelerinde herhangi bir bilgiye rastladınız mı? Önceki sınavlarda giriş kağıdın da açıklama tarihi yazıyordu.

Arkadaşlar ben bugün sınav ile ilgili bilgiler sayfasının altındaki numaradan telefon açtım ve sınavın nezaman açıklanacağına ilişkin kendilerininde bilgi sahibi olmadıklarını söylediler bilgisi olan varsa lütfen paylaşalım....

Tspakb sitesinde sonuçlar 30 Nisan 2010 da açıklanacak diye yazıyor arkadaşlar.

ufms ve mevzuattan girmekle beraber yalnızca ufms na çalışmıştım.cevaplarımı kağıda yazmıştım.ufms dan 72 geliyor.sınavla ilgili şunu söyleyebilirim ki,sınavın kalitesin de bir düşme gördüm.bu soruların hazırlanmasında daha özensiz hazırlandığı kanısı uyandırdı ve tabi ki daha önceki sınavlarına nazaran basitti ancak sanıldığı kadar basit olmadığını düşünüyorum çünki bi kaç soruda gerçekten çok çelişide kaldım.zaten geçmekle kalmak arasındaki çizgi ince ancak çalışmadan olacağını sanmıyorum.çalışmadan girdim sanırım geçiyorum diyen arkadaşlara şaşırıyorum çünki.tabi benim söylediğim ufms dersi ile alakalı. diğer derslerin sorularına bakmadım.ufms dersinde 2 soruda hata olduğunu düşünüyorum.özellikle de borçlanma maliyetleri muhasebe standartları ile alakalı soruda.merak eden arkadaşlar tebliğ de borçlanma maliyetlerinin muhasbeleştirmesi ile alakalı muhasebe standartları nı açar bakarlarsa görebilirler.bu saatden sonra başarı dilemek abes olur,umarım herşey dilediğiniz gibi olur.

sorular zor değildi kolay da değil di saçmaydı sanki bu işi bilmeyen birileri bu soruları hazırlamış gibi... gerçekten daha önce bu sınava girmiş ve belgeyi almış insanlara bu sorular hakaret gibi geliyordur ben çok çalışmıştım daha kaliteli eski sınavlardaki gibi sorulup bu mesleğinde basitleştirilmeden devam ettirilmesinden yanayım inşakkah birileri bunu farkeder ve mali müşavirlik gibi kursa giden işi bilmeden belge sahibi dolu insan kaynamaz ortalık.........

slm,
2-3 nisan bursa da düzenlenen 5.türkiye muhasebe formunda,bağımsız denetimle ilgili sınavların artık turmob tarafından yapılacağını ve bununla ilgili çalışmaların yakın zamanda başlıyacağı söylendi.

iyi çalışmalar

Merhabalar,
Arkadaşlar elinde SPK ile ilgili Ders Notları olan Arkadaşlar varsa [email protected] adresine yollayabilirseniz eğer hem sizler için dua ederim hem de çok sevinirim :) Bu notlara çok ihtiyacım var dostlar kaynak açısından...
Özellikle Önder bey ve Maviefe'ye verdikleri aydınlatıcı bilgiler ve ümit dolu bakış açıları, gerçekten beni çok etkiledi ve çalışma azmimi kamçıladı...
Burada yazılan ve paylaşılan tüm bilgiler için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.