SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

kodu 104 olanlara bak sorular için cevap kodları 6640 6660 6680 olması lazım hatırladığım kadarıyla,tüm yıl sorular içinden 104 leri bul çek.

arkadaşlar sınav açıklandı herkese geçmiş olsun ben girdiğim iki derside verdim ortalama yükselmeye gireceğim tekrar. bağımsız denetim 72, standartlar 72.. eylüldeki sınavda mevzuattan 60 almıştım. ortalamam 68 olduu için tekrar gireceğim denetimden. Şimdi aklımda şöyle bir düşünce var. keşke eylül de değil de martta girmiş olsaydım mevzuata. çünki 60 almak için yaptığım çalışmayı bu sınav için yapmış olsaydım çok rahat 70 in üzerinde bir not alırdım.Sonuç olarak demek istediğim eylül ve öncesinde sınava girenlere büyük bir haksızlık yapıldı.

merhaba arkadaşlar ben kurtuldum darısı herkesın basına denetim:84 mevzuat:72:))

sınavda mevzuat modülünden 1, standartlar modülünden 5 soru iptal edilmiş.
yüzüne gözüne bulaştırmak diye buna denir.

şimdi bir sınav düşünün ki, hazırlanan soruların %20 si yanlış çıkıyor, bu öncelikle soruyu hazırlayanların konuya hakim olmadığını veya işi baştan sağma yaptığını göstermez mi?

ayrıca yeri geldiğinde bir soru ile kalanlar oluyor, bu 5 soru doğru sorulsaydı doğru yapacak kadar çalışmamış olan, ama 5 sorunun puanı kendisine verildiği için sınavı geçen kaç kişi vardır? diğer insanların hakkına girilmemiş midir?

6640

FİNANSAL SİSTEM?, ?SERMAYE PİYASALARI VE SERMAYE ?
PİYASASI MEVZUATI?MART - 2010

Başarılı

60

6660

SERMAYE PİYASASINDA MUHASEBE STANDARTLARI

MART - 2010

Başarılı

84

6680

SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM

MART - 2010

Sınav için uğraşan arkadaşlara başarılar dilerim. Ben tek seferde işi bitirdim. :)

6680

SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM

MART - 2010

Başarılı

88

Bunu unutmuşum :)

mevzuat:68 standartlar:80 denetim:96.. hayırlısıyla ilk seferde verdim hepsini arkadaşlar,ama şu da varki sınavı meb in yapmasının ve aceleye getirilmesinin fiyaskoya dönüşmesi işimize yaradı galiba,bir sonraki sınavın çok daha zor olacağını düşünüyorum ben.

3-4 sınav daha böyle devam eder,merak etme

urartubatu ' Alıntı:
mevzuat:68 standartlar:80 denetim:96.. hayırlısıyla ilk seferde verdim hepsini arkadaşlar,ama şu da varki sınavı meb in yapmasının ve aceleye getirilmesinin fiyaskoya dönüşmesi işimize yaradı galiba,bir sonraki sınavın çok daha zor olacağını düşünüyorum ben.

Bende sana katılıyorum. 2. ve 3. derslerin soruları kolaydı. 1. Ders tek çalıştığım dersti kıl payı geçtim. :)

Seri x no 22 madde 6
Baş denetçi unvanının kazanılması için en az fiilen 10 yıl,
kıdemli denetçi unvanının kazanılması için en az fiilen 6 yıl ve denetçi unvanının kazanılması için en az fiilen 3
yıl mesleki deneyim şarttır. Denetçi yardımcılığında geçen süre bu hesaplamada dikkate alınır.

Arkadaşlar bağımsız denetim şirketi kurabilmek,yani sorumlu ortak baş denetçi olmak için 2 yıl kayıtlı bağımsız denetim firmasında çalışmak smmm ve bağımsız denetim sertifikası olmak yeterli deniliyor.

yukardaki ile bu bilgi çelişiyor,anlam veremedim,ilgili arkadaşlar açıklık getirebilirmi?

baş denetçi olmak için 10 yıl mesleki deneyim gerekli.
ancak bunun 2 yılı b.d.şirketlerinde geçmezse, sorumlu ortak baş denetçi olunamaz.

geri kalan 8 yıl için smmm olarak bağımlı veya bağımsız çalışmak yeterli mi yoksa yine denetim deneyimi mi gerekiyor?Yoksa ikisi de geçerlimidir.

sn aokten!
siz smmm de tecrübelisiniz galiba
Forumdaki arkadaşların fikirleri benim için önem arz ediyor aşağıdaki sorumla ilgili fikirlerinizi bekliyorum
Ben 12 ay sonra iktisat lisans mezunu olacam gönlümde a kadro memurluk yatıyor ama gözüm yemiyor, smmm, ingilizce, yüksek lisans falan derken kafamdan dumanlar çıkıyor artık sanki yönlendirecek birisine ihtiyacım var lütfen yardım.
herkese başarılar diliyorum.

Arkadaşlar,
Spk' nın Bağımsız Denetim Sınavı için başvurular açıldımı.?Yeni sınav tarihi ilan edildimi bilgisi olan varmı.?
Yada ne zaman yapılacak tahmini ve fikri olan varmı.?

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

kaan0666 ' Alıntı:
sn aokten!
Forumdaki arkadaşların fikirleri benim için önem arz ediyor aşağıdaki sorumla ilgili fikirlerinizi bekliyorum
Ben 12 ay sonra iktisat lisans mezunu olacam gönlümde a kadro memurluk yatıyor ama gözüm yemiyor, smmm, ingilizce, yüksek lisans falan derken kafamdan dumanlar çıkıyor artık sanki yönlendirecek birisine ihtiyacım var lütfen yardım.

Sn.Kaan,
Eğer gerçekten A kadro memurluk istiyorsanız bunun için okul harici ekstra çalışma gerekir.Sınavdan önce, KPSS den önce mesela 6 ay önce başlamak gerekir,ingilizcenizin yeterli bir düzeyde olması gerekir,çünkü kesin karşına çıkacaktır dil engeli.KPSS den yeterli notu aldıktan sonra kurumun açtığı sınava yine kurumun tavsiye ettiği veya yaygın hale gelmiş kaynaklardan yararlanarak hazırlanıp sınava girmelisiniz.Zor bir süreç ama sonu epey hayırlı,hesap uzmanı olduğunu düşün ,zaten SMMM YMM staj istisnalarınız var,daha ileride iyi ilişkiler ve çevre oluşturup YMM şirketine ortak olup veya kurup iyi bir refah düzeyinde yaşamını devam ettirebilirsin.

Büyük ve piyasada kabul görmüş denetim şirketlerinde işe başlayabilirsen ingilizce yine istenir ; TAX bölümünde çalışsan belli bir yıl sonra en az 5 yıl büyük şirketlerden birinde muhasebe müdürü olarak kariyerine devam edebilirsin,bu şirketlerde bağımsız dış denetim bölümünde olursan burda kaldığın yıla göre yine büyük şirketlerde raporlama uzmanı veya müdürü olarak kariyerine devam edebilirsin.

Tabi bu saydıklarım en ideal ve uygulaması zor olan,ayrıca senin başarılı olup süreçleri tamamlayabileceğin düşünülüp oluşturulmuş kariyer planları.SMMM bürosunda işe başlayıp sağlam bir muhasebe temeli alıp stajını da tamamlayıp ileride büro açmayı düşünebilirsin veya şirkete geçip muhasebe de devam edebilirsin.Genel kabul görmüş benim bildiğim kariyer planları bunlar.

SPK lisanslama sınavlarının tarihi pazartesi günü açıklanacak dediler.
demekki sınav da eylül başı gibi olacak.

Selam,
Benim sormak istedigim şey..Eger SPK sınavını geçersek direk kurumlarda çalışmaya başlayabiliyor muyuz? Yoksa başka sınav ve elemeler var mı? İş deneyimi aranıyorsa ne kadar süre aranıyor?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

kaan0666 ' Alıntı:
sn aokten!
Vallahi oturup,çalışıp, A grubu kadrolara girin 1000'lerce kişinin yaptıgı hatayı yapmayın. Ama iyi İngilizce isterler. 2 yıl ders çalışıp devlete veya bankalara denetçi benzeri mesleklere girmeye çalışın. Yoksa 30 yaşına gelince babam haklıymış demek zorunda kalıyorsunuz..

Merhaba Diyen kim?
Cümlende edilgen yapı kullanmışsın.

ozkan.ank ' Alıntı:
SPK lisanslama sınavlarının tarihi pazartesi günü açıklanacak dediler.
demekki sınav da eylül başı gibi olacak.