SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

Arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum

ben 8 aylık smmm stajyeriyim şu an bir firmada muhasebe departmanında çalışıyorum bu belgeyi almak istiyorum ama kafamda belli sorular var yardımcı olursanız sevinirim

1)türmob ile girdikleri çekişme sonunda bu belgenin bir anlamının kalmama ihtimali varmı boşu boşuna çalışmak istemiyorum.

2)şu an dediğim gibi bir firmada muhasebe de çalışıyorum alınca bana bir yararı olurmu denetim firmalarına geçmeye yada iç denetim departmanlarında çalışmak gibi

3)su an stajyerim bildiğim kadar belgeyi alana kadar buda fazla bir işime yaramayacak şu an toefl çalışmaktayım toefl olayını halledip bunumu almak daha mantıklı yoksa belgeyi alıp daha sonramı toefl olayını halletsem

İyide TSPAKB sitesinde sınav tarihleri 06-07.kasım 2010 diye yazıyor arkadaşlar bi yanlışlık olmasın benmi yanlış baktım
manasse ' Alıntı:
Ewet sınav tarihi 09.10.2010. Ayrıca sınavlar Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Samsun illerinde düzenlenecek.

aokten ' Alıntı:
İyide TSPAKB sitesinde sınav tarihleri 06-07.kasım 2010 diye yazıyor arkadaşlar bi yanlışlık olmasın benmi yanlış baktım
manasse ' Alıntı:
Ewet sınav tarihi 09.10.2010. Ayrıca sınavlar Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Samsun illerinde düzenlenecek.

Ankara Spkdan sorularak alınmış bir bilgi olduğu yazıyor bir önceki sayfada.

http://www.tspakb.org.tr/ linkindeki bilgi doğrudur. Yanlışınız yok.

dr.house ' Alıntı:
Minik ' Alıntı:
aokten ' Alıntı:
manasse ' Alıntı:

yanlis bilmiyorsam, ayni tarihlerde smmm staj baslatma sinavi ve kpds de var. uc sinava da girmeyecegim, ama gene de SPK'nin bu ozensizligine dikkat cekmek lazim (ya da tspakb'nin)

İngilizce Konusunda ise london school of economics post graduate finance yeterlimidir bilmem.
Yetmezse sizden yardım alırım seve seve :)

dr.house ' Alıntı:
Minik ' Alıntı:
aokten ' Alıntı:
manasse ' Alıntı:

yanlis bilmiyorsam, ayni tarihlerde smmm staj baslatma sinavi ve kpds de var. uc sinava da girmeyecegim, ama gene de SPK'nin bu ozensizligine dikkat cekmek lazim (ya da tspakb'nin)

Bundan önceki sınav Mart ayındaydı. 7 ay geçti üzerinden.Zahmet edip sonunda giderdiler merakımızı.

morego ' Alıntı:
Arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum

ben 8 aylık smmm stajyeriyim şu an bir firmada muhasebe departmanında çalışıyorum bu belgeyi almak istiyorum ama kafamda belli sorular var yardımcı olursanız sevinirim

1)türmob ile girdikleri çekişme sonunda bu belgenin bir anlamının kalmama ihtimali varmı boşu boşuna çalışmak istemiyorum.

2)şu an dediğim gibi bir firmada muhasebe de çalışıyorum alınca bana bir yararı olurmu denetim firmalarına geçmeye yada iç denetim departmanlarında çalışmak gibi

3)su an stajyerim bildiğim kadar belgeyi alana kadar buda fazla bir işime yaramayacak şu an toefl çalışmaktayım toefl olayını halledip bunumu almak daha mantıklı yoksa belgeyi alıp daha sonramı toefl olayını halletsem

Arkadaşlar bu belgeyi alıpta bana yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Arkadaşlar ,
özellikle bağımsız denetim sınavını kazanan veya sınava girip kazanmayı düşünen ,
bu sınavla ilgili kursa gitmeli mi?yoksa kursa gitmeden de olabiliyormu?SPK mevzuatı ile pek içli dışlı değiliz ama
kurssuz da olabilir mi?Karar veremedim..Yorumlarınızı bekliyorum
Adı çok duyulan kursların ortalama 3 ders için ve 90 saat için verdikleri fiyat 900-1000 tl arası

Selamlar,

8 aydır Smmm stajeriyim. Bağımsız denetim lisanslama sınavlarına askere gitmeden hazırlanmış ve bağımsız denetim dersinde 60 puan almıştım. Ortalama yükseltmek için bağımsız denetim dersine tekrar girebilirim ancak Kasımda ki sınavda da tek ders seçimi olarak spk mevzuatlarını belirledim.Spk'nın kendi sitesinden spk mevzuatını ( son güncel halini ) okuyup özet çıkarmayı düşünüyorum ancak inanılmaz derece de uzun... Muhasebe standartları , spk mevzuata göre daha kısa... Acaba ona mı yönelmeliyim?

Daha önce beta yayınlarının kitabını almıştım ancak çok memnun kalmadım tüm kanunlar kopyala yapıştırla kitaba aktarılmış. Herhangi bir şekilde yorum vs yapılmamış yani kitabı boşa aldım hissine kapılmış durumdayım.

Spk bağımsız denetim için Şenol Babuşçunun kitabını alan ve fikir beyan edebilecek arkadaşlar var mı ? Spk'nın diğer sınavları için Şenol Babuşçu'nun kitaplarının iyi olduğunu duyduğum için bu soruyu sorma gereği duydum. Ya da başka kitap tavsiyesi olabilecek arkadaşlar fikirlerini beyan ederlerse mutlu olurum.

İyi çalışmalar...

20 Eylül-1 Ekim arası SPK Bağımsız Denetim Sınav başvuru tarihleri.

Arkadaşlar merhaba,ben üniversite öğrencisiyim bir banka stajım sonucu bu sınavı alıp bu işe yönemleye karar verdim. yani bu sınava ilk defa gireceklerdenim. Sitede 20 eylül 1 ekim başvuru tarihi yazıyordu,ancak daha önce sınava girmiş bir büyüğüm bana dediki parayı daha önce yatırıcan bu mümkünmü? Eğer rica etsem bana tek tek yapılacak işlemleri söyleyebilirmisiniz? araştırdım biraz ama hep eski anadolu üniversitesi zamanındaki işlemler var,sanırım artık öyle değil:( Bana sırasıyla işlemleri anlatırsanız çok mutlu olurum.Fotoğraf filan diyor eski başvuru kılavuzlarında onu nasıl yapacağız? Şimdiden Teşekkür ederim,çok soru sordum ama :(

20 Eylülde SPK Sitesinde belirtilen şekilde formu doldurmalısınız. Formu doldurmadan önce resminizi tarayıcıda tarayıp bilgisayara kopyalayın ve forma ekle seçeneğiyle eklemelisiniz. Daha sonra yazıcıdan formun çıktısını almalısınız.

Daha sonra sitede belirtilen banka şubesine 20 Eyül-1 Ekim 2010 arasında sınav harcını yatırımalısınız.

Bunun haricinde başka bir işlem yapmanıza gerek bulunmuyor. Sınava giriş belgesi adresinize gelmiyor. Bu belgeyi yine müraacat ettiğiniz linkte açıklanan tarihte yazıcıdan renkli veya siyah beyaz çıktısı ile belirlenen yerde sınava giriyorsunuz. Son güne kadar sınava giriş yerinize siteden bakmanızda fayda var. Geçen sefer sınav yerlerini değitirmişlerdi. Şimdiden başarılar dilerim.

Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da formda olması gereken fotoğrafın başörtüsü problemi var mı ?

başar ' Alıntı:
20 Eylülde SPK Sitesinde belirtilen şekilde formu doldurmalısınız. Formu doldurmadan önce resminizi tarayıcıda tarayıp bilgisayara kopyalayın ve forma ekle seçeneğiyle eklemelisiniz. Daha sonra yazıcıdan formun çıktısını almalısınız.

Daha sonra sitede belirtilen banka şubesine 20 Eyül-1 Ekim 2010 arasında sınav harcını yatırımalısınız.

Bunun haricinde başka bir işlem yapmanıza gerek bulunmuyor. Sınava giriş belgesi adresinize gelmiyor. Bu belgeyi yine müraacat ettiğiniz linkte açıklanan tarihte yazıcıdan renkli veya siyah beyaz çıktısı ile belirlenen yerde sınava giriyorsunuz. Son güne kadar sınava giriş yerinize siteden bakmanızda fayda var. Geçen sefer sınav yerlerini değitirmişlerdi. Şimdiden başarılar dilerim.

Cevapladığınız için çok teşekkür ederim,herkese iyi çalışmalar ve başarılar

merhaba,
bağımsız denetim lisansı alabilmek için yeni kılavuzda smmm olmak gibi bir şart göremedim ayrıca bu lisans başvurusu belgeleri içerisinde de görünmüyor.. acaba bu lisansı direkt alabilir miyiz.. ve sadece bu lisans bir işimize yarar mı.. teşekkürler.

Arkadaşlar bir sorum daha olcak başvuru sırasında ki fotoğraf işlemini nasıl yapıyorsunuz? Evimde tarayıcı yok maalesef:( Fotoğraf eklemekte şart sanırsam nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

Arkadaşlar yeni kılavuz çıktı kayıtlar başladı ben hemen yapanlardanım:) Herkese başarılar dilerim,çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

esperado ' Alıntı:
bu sınava smmm belgesi almadan girebilirsin 3 dersin ortalaması 70 olurda geçersen belgeyi almaya hak kazanırsın hakkın saklı kalır smmm belgesini aldıktan sonra bu belgeyide alabilirsin her iki sınavda aynı anda yürütülebilir tabi aynı anda çalışabilirsen çünkü yeterlilikten daha zor bir sınav olduğunu düşünüyorum
arkadas boyle demiş ama başvuru klavuzunda soyle diyor ;
( Beyanımın gerçek dışı olması, sınava girme ve lisans belgesi alma koşullarını taşımadığımın sonradan anlaşılması halinde girdiğim sınavların geçersiz sayılacağını ve 3 yıl içinde açılacak hiçbir sınava alınmayacağımı, lisans belgesi alırken Sermaye Piyasası Kurulu?nun ve yetkilendirdiği kurumun talep edeceği tüm bilgi ve belgeler ile tecrübe koşulu aranan sınavlar için Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerinde aranılan tecrübe koşulunu lisans belgesi alma aşamasında kanıtlayan bilgi ve belgeleri vermekle yükümlü olduğumu, vermediğim takdirde sonuçlarına katlanacağımı,)

arkadaşlar bağımsız denetim için başvuru yapacağım bilgisayarımda kayıtlı bir resim var nasıl ekleyeceğim ve eklendiğinde resim hemen ekranda görünüyormu acil cevap yazarmısınız ekranda bekliyorum

Selamlar,

SPK Lisanslama sınavlarında başarılı olan kişi direkt olarak lisansını alabiliyor mu? Yoksa 2 yıl çalışma şartı var mı?

Bu başlığın büyük bir kısmını ve başvuru kılavuzunu okudum. Netleştiremedim kafamda.

2009 yılında bununla ilgili bir değişiklik oldu mu?

Yani;

SMMM olan kişi sınavı geçtiği takdirde fiili olarak lisansını alabilir mi?

Teşekkürler.

1 Ekim'e kadar süresi var, başvurmayı düşünüyorum.