SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

erosus ' Alıntı:
merhaba,
bağımsız denetim lisansı alabilmek için yeni kılavuzda smmm olmak gibi bir şart göremedim ayrıca bu lisans başvurusu belgeleri içerisinde de görünmüyor.. acaba bu lisansı direkt alabilir miyiz.. ve sadece bu lisans bir işimize yarar mı.. teşekkürler.

SMMM ruhsatına sahip olmadan sınava başvuru yapabilir, ancak SMMM olmadan lsansınızı alamazsınız. kılavuzda sınav sonrası lisansların düzenlenmesine ilişkin hükümlerde yer alıyor.

SPK'nın lisanslama ile ilgili birimini aradım. 2 yıl çalışma şartı yoktur diyor.

ben şeyi merak ediyorum.

şimdi sınava girdik kazandık lisansı. Biryandan smmm ruhsatımız var, bir yandan spk denetim lisansımız var.. Peki bir denetim firmasına girdik yada spk ya tabi bir şirkete.. peki oradaki pozisyonumuz ne olacak? yani denetçi sıfatımı?, kıdemli denetçi mi?, denetçi yardımcılığı mı?

eğer 2 yıl tecrübe şartı aranmıyorsa, spk nın bağımsız denetiminde geçen kıdem süreleri ne anlama geliyor?

Merhabalar,

kasım ayı başındaki spk sınavı için,

tavsiye edeceğiniz bir kaynak var mı ?

Teşekkürler..

hanmiroğlu ' Alıntı:
spk bağımsız denetim sınavına başvuru sayısı bu dönem fazla olmuş.
Bağımsız denetim lisanslama sınavıyla ilgili kitaplar piyasa da tükenmiş.Yeni baskıya girmişler...
sınavın tümünü kapsayan bir kitapta şimdiye kadar görmedim.Eksik yönleri var..

teşekkür ederim.

Arkadaşlar,

SPK Bağımsız Denetim Sınavına hiç girmemiş ve hiç çalışmamış birisi için,

bu sınavdan başarılı olmak için nasıl bir yol izleneceği konusunda bana fikir verebilir misiniz ?

Kursa mı gitmek lazım ?

hanmiroğlu ' Alıntı:
mnyerlikaya ' Alıntı:
Arkadaşlar,

SPK Bağımsız Denetim Sınavına hiç girmemiş ve hiç çalışmamış birisi için,

bu sınavdan başarılı olmak için nasıl bir yol izleneceği konusunda bana fikir verebilir misiniz ?

Kursa mı gitmek lazım ?

1 -çıkan soruları inceleyin ,spk sitesinde var
2-3 dersin her birinden 25 soru soruluyor en az 18 tanesini doğru işaretlemeniz lazım...
3-çıkacak soruların konu dağılımını inceleyin spk sitesinde var
4-spk sitesinde 300 sayfa olarak bir dersin konusu var -sermaye mevzuatı- diğer iki konu standartlar ve bağımsız denetim
5-standartlar için türkiye muhasebe standartları enstitüsünün web sitesini inceleyin bağımsız denetim konusu smmm yeterlilik sınavında çıkan konular..
6-imkan ,zaman ,konulara aşinalığa ve tercihe göre kursa gidip gitmeyeye kendiniz karar verin,

bu yönlendirici açıklamanız için çok teşekkürler..

Selamlar,

SPK sınavı için Beta yayınlarından çıkan, Davut Pehlivanlı ve Ebubekir Ayan'ın yazmış olduğu kitap hakkında bilgisi olan var mı?

Gazi yayınlarından çıkan bir kitap vardı ancak bir yerde tükenmiş olduğunu gördüm.

Kitap tavsiyesine çok takılmıyorum aslında ama en azından içerik açısından yeterli olup olmadığını merak ediyorum.

Teşekkürler.

tüm sınav konuları ile ilgili kurs notlarını soft ortamda alacağım. alır almaz sizlerle paylaşırım.

holden17 ' Alıntı:
Selamlar,

SPK sınavı için Beta yayınlarından çıkan, Davut Pehlivanlı ve Ebubekir Ayan'ın yazmış olduğu kitap hakkında bilgisi olan var mı?

Gazi yayınlarından çıkan bir kitap vardı ancak bir yerde tükenmiş olduğunu gördüm.

Kitap tavsiyesine çok takılmıyorum aslında ama en azından içerik açısından yeterli olup olmadığını merak ediyorum.

Teşekkürler.

Diğer kitabı bulamadığım için bu kitabı alıp, sınava başvurumu yaptım.

Merhaba,

Elimde 2009 Ocak basımlı Gazi Yayınlarının kitabı var. Ben tek derse gireceğim Spk Mevzuatı, sormak istediğim o zamanda bu zaman spk mevzuatında çok önemli değişiklikler oldumu bu kitap ile hazırlansam çok sorun çıkar mı ? Değerli üstadlarımın cevaplarını bekliyorum. Herkese hayırlı günler dilerim.

arkadaşlar nu sınav istanbul da hangi okulda ve semtte oluyor bilgisi olan var mı

bağımsız denetim için tebliğe çalışın yeterli olur ben 83 aldım.
bu dönem fin.sistem ve mevzuattan gireceğim ona da kitaptan çalışıyorum. geçmiş dönem sorularını çözmenin çok faydası var.

arkadaşlar meb in sayfasına gidiyorum. başvuru yapmak için.
başvur linki yok olmuş. benim bilgisayardamı problem var yoksa sizde de aynı mı?
acil cevap lütfen. para yatıracağım.

Ben bugün başvurdum. Pek ders çalışmasamda :S

Bende bugün başvuranlardanım ve henüz çalışmaya başlamadım. Son 1 ayda hangi dersten başlamak lazım günde kaç saat çalışmak lazım bilemiyorum. Yetişirmi 3 ders onuda bilemiyorum. Daha önce sınavı kazanmış arkadaşlar taktik verirlerse sevinirim. İyi Günler

bcayir ' Alıntı:
bağımsız denetim için tebliğe çalışın yeterli olur ben 83 aldım.
bu dönem fin.sistem ve mevzuattan gireceğim ona da kitaptan çalışıyorum. geçmiş dönem sorularını çözmenin çok faydası var.

22 nolu tebliğden mi bahsediyor sunuz? ve bu tebliğe kaç hafta ayırmak lazım. Teşekkürler

hanmiroğlu ' Alıntı:
deeper_blue ' Alıntı:
tüm sınav konuları ile ilgili kurs notlarını soft ortamda alacağım. alır almaz sizlerle paylaşırım.

kaynak sorunu çekenler için iyi bir paylaşım olur...

mail adreslerinizi verirseniz, standartlara ilişkin notları gönderebilirim.