SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

arkadaşlar önerebileceğiniz kaynak ismi varmı?

peki ne olacak bu durum spk da devam mı edecek türmoba mı geçecek

ugur6666 ' Alıntı:

istanbul oda başkanı bizim meslektaşlarımızın %99'u denetimi bilmiyor. Onlara kobi ufrs 'yi öğreteceğiz dedi
Büyük denetim şirketleri bu alanı smmm'lere yedirmek istemez anlamına gelen bir örnek verdi.Denetim,kaf dağının ardında demeye getirdi. KOBİ UFRS DENETİMİ için SINAV olmazsa BU GİDİŞLE çoğu smmm bu işleri yüzüne gözüne bulaştıracak.Sonra da denetim alanı tümden smmm'lerden alınacak..

Türmoba ,birşey geçmeyecek. spk kendi lisanslama sınavını yapmaya devam edecek. Şu anda 1029 kişi de spk lisansı var.

stajyerzade ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:

istanbul oda başkanı bizim meslektaşlarımızın %99'u denetimi bilmiyor. Onlara kobi ufrs 'yi öğreteceğiz dedi
Büyük denetim şirketleri bu alanı smmm'lere yedirmek istemez anlamına gelen bir örnek verdi.Denetim,kaf dağının ardında demeye getirdi. KOBİ UFRS DENETİMİ için SINAV olmazsa BU GİDİŞLE çoğu smmm bu işleri yüzüne gözüne bulaştıracak.Sonra da denetim alanı tümden smmm'lerden alınacak..

Türmoba ,birşey geçmeyecek. spk kendi lisanslama sınavını yapmaya devam edecek. Şu anda 1029 kişi de spk lisansı var.

Anonim şirketlerin finansal tabloları denetçi tarafından, uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye denetim standartlarına göre denetlenecek. Yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu içinde yer alan finansal bilgilerin, finansal tablolarla tutarlı olup olmadığı da denetim kapsamında olacak.

Türkiye Denetim Standartları Kurulu kuruluncaya kadar, Türkiye denetim standartları, kamu tüzel kişiliğini haiz TÜRMOB ile ilişkili bir kurul tarafından uluslarararası denetim standartlarıyla uyumlu olarak belirlenecek

bu torba yasa taslağıda bu şekilde yasalaştı.. şimdi nasıl olacak

6102 sayılı TTK na göre;

II - Denetçi olabilecekler
MADDE 400- (1) Denetçi, ancak ortakları, yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir
unvanını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Orta ve küçük ölçekli anonim şirketler, bir veya
birden fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci mali müşaviri denetçi olarak seçebilirler. Bağımsız
denetleme kuruluşlarının kuruluş ve çalışma esasları ile denetleme elemanlarının nitelikleri Sanayi ve Ticaret
Bakanlığı tarafından hazırlanan, Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulacak bir yönetmelikle düzenlenir.
Aşağıdaki hâllerden birinin varlığında, yeminli mâlî müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, bağımsız
denetleme kuruluşu ve bunun ortaklarından biri ve bunların ortaklarının yanında çalışan veya bu cümlede anılan
kişilerin mesleği birlikte yaptıkları kişi veya kişiler, ilgili şirkette denetçi olamaz

Bu kadar açık ve net ifadeyi şekilden şekile sokmanın anlamı yok.İçeriği biraz daha incelendiği takdirde bu ünvanları almış olan kişilerin bağımsız denetim yapma yetkisi kanunla verilmiştir.Ancak bununla ilğili düzenlemeyi Sanayi ve ticaret bakanlığına bırakmıştır.Yetki ve sorumluluk Sanayi ve ticaret bakanlığına yüklenilerek bununla ilgili spk gibi başbakanlığa bağlı kurumların yetki karmaşası nihayetlendirilmiştir.
Anlamı, SPK nın yapacağı hertürlü uygulama bu kanuna göre geçersizdir.
Turmob bağımsız denetim niteliğinde olmaz ise olmaz olan SMMM ve Yeminli M.Müşavir belgelerini kendisi verdiğinden büyük bir olasılıkla bu konuda da vazgeçilmez ortak olacaktır.
sevgilerimle,

arkadaşlar kaynak olarak ne önerirsiniz

merhabalar

2011 yılı bağımsız denetim lisanslama sınav takvimi belli değil , ilgili kurumlardan tek satır açıklama dahi yok,binlerce bu sınavı bekleyen insanlar kendilerine bir yön çizmek için hiçbir ciddiyeti olmayan , sınav şekilleri ,zamanları,soru sayıları devamlı değişen,yanlış soruların yer aldığı ve yarın ne şekilde bir sınavla karşılacağımızı bilemediğimiz , derli toplu sınav kaynağı olmayan v.s,vs...sınavları bekliyor. bu sınavların gerçekten bağımsız denetim için gereğinden ve yeterliliğinden endişelerin olduğu bu sınavlara gerekli düzenlemelerin yapılarak bir istikrara kavuşması gerektiği kanaatindeyim

Şikayet ve önerilerinizi doğrudan odalarınıza yaparak, meslek yasanızın verdiği yetkileri sonuna kadar kullanın sevgili arkadaşlar.
Odalar cevap vermedikleri takdirde TURMOB cevap vermek zorundadır.Bu bir meslek örgütüdür.Yıllarca onu meslek örgütünden çıkarıp siyasileştirmeye çalıştılar.Tüm meslek sorunlarının çözümü odalardadır.
Maliye bakanlığı,Sgk,Sanayi ve ticaret bakanlığı'nın tüm işlemleri muhasebeci ve mali müşavirlerin omuzundadır.
Sesimizi TURMOB duymak zorundadır.
Bu ses ile TURMOB 'da kendisini daha güçlü hissedecektir.
Bağımsız denetim'in yetki ve sorumlulukları TURMOB'un olmak zorundadır.SPK ,Bankalar,hazine bu yetki için mücadele edecektir.BU konudaki duruşumuzu TURMOB görmeli ve ona göre hızlı ve emin adımlar ile Bağımsız denetim'in sınırlarını çizmeli ve ona göre de gerekli uygulamaları devreye sokmalıdır.

Tamam dediğin gibi öyle olması gerekir.
FAKATTTTTTTTT
Son dakika da gib sitesinde uzatma kararı gibi bir komediyi yapan bürokrat bunu yapabilecek gücü kendin de görebiliyor.Maliye bakanı bu bürokrata uyarma cezası verecek midir? yoksa afferin iyi yaptın şu smmm'lere güzel bir ders oldu hadlerini bilsinler mi diyecektir..
bu işgüzar bürokratın bir ceza alacağı kanaatinde değilim..
bağımsız denetimde ise her kurum kendi eğitim ve sınavını yapmaya devam edecek.Her kurum için ayrı sınava girilip Bağımsız denetim lisanslama koleksiyonuna sahip olunacak..

stajyerzade ' Alıntı:
Tamam dediğin gibi öyle olması gerekir.
FAKATTTTTTTTT
Son dakika da gib sitesinde uzatma kararı gibi bir komediyi yapan bürokrat bunu yapabilecek gücü kendin de görebiliyor.Maliye bakanı bu bürokrata uyarma cezası verecek midir? yoksa afferin iyi yaptın şu smmm'lere güzel bir ders oldu hadlerini bilsinler mi diyecektir..
bu işgüzar bürokratın bir ceza alacağı kanaatinde değilim..
bağımsız denetimde ise her kurum kendi eğitim ve sınavını yapmaya devam edecek.Her kurum için ayrı sınava girilip Bağımsız denetim lisanslama koleksiyonuna sahip olunacak..

Bürokratın bu gücü kendinde görmesi meselesi değil,maliyenin özel yeminli mali müşavirler listesini ruhsatlasın diye TURMOB 'a bir gözdağı olduğuna inanıyorum.
Asıl şimdi devreye girmek gerekiyor.TURMOB gücünü öğrenmeli.
Türkiye'nin Barolardan bile güçlü tek meslek örgütüdür.
Biz maliye çalışanlarını kendimizden saydık her nedense?? Maliye'de her dönemde bu mesleği nasıl dejenere ederim diye atmadığı çalım kalmadı.
Mesele öyle bir hal almış ki Muhasebe standarları yuksek kuruluna TURMOB'un gönderdiği temsilcilerimiz;

" Kurul Toplantı Tarihi : 11/4/2011

Kurul Toplantı Sayısı : 123

Karar Numarası : 1

(Bu dokumanın tam metni ICD-IMEX 'ye işlenmiştir. * (c) 1998 - 2010)

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu'nun dördüncü üç yıllık dönemine ilişkin olarak, 4487 sayılı Kanunla değişik 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun Ek-1 inci maddesi hükmü çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlarca Kurul Üyesi olarak görevlendirilen kişiler ile bu kişilerin temsil ettikleri kurumlar aşağıda gösterilmiştir:

Kurul Üyeleri Görevlendiren Kurum

1 - Adnan ERTÜRK Maliye Bakanlığı

( (c) 1998 - 2010 * Tüm Telif Hakları Mevlüt ÖZER'e aittir.)

2 - Ayhan ERDOĞAN Sanayi ve Ticaret Bakanlığı

3 - Prof. Dr. Yıldız ÖZERHAN Yüksek Öğretim Kurulu

4 - Dr. Ahmet GENÇ Hazine Müsteşarlığı

5 - Bircan AKPINAR Sermaye Piyasası Kurulu

(Bu dokuman ICD-IMEX için hazırlanmıştır. * ICD-IMEX (c) 1998 - 2010)

6 - Dr. İhsan Uğur DELİKANLI Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

7 - Prof. Dr. Ali ALP Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

8 - Sezai TANRIVERDİ TÜRMOB

(ICD-IMEX not: Bu dokuman Interaktif CD için Mevlüt ÖZER tarafından hazırlanmıştır.)

9 - Doç. Dr. Orhan ÇELİK TÜRMOB

Kurulun üçüncü üç yıllık dönemine ilişkin olarak yapılan ilk toplantısında; "4487 sayılı Kanunla değişik 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu"nun Ek-1 inci maddesi ve "Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun Çalışmalarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 8 inci maddesi hükümleri çerçevesinde; gizli oyla yapılan seçim sonucu, Doç. Dr. Orhan ÇELİK Kurul Başkanı, Prof. Dr. Yıldız ÖZERHAN Kurul Başkan Yardımcısı olarak seçilmişlerdir."

Gönderilen meslek mensubu kişiler bir tane gerçek mesleğimizin temsilcisi bulunmamaktadır.
Konu bu hale gelmiştir.
O halde Turmob'u sıkıştırmalıyız.Çalışmalarını hızlandırmalıyız.
Özellikle denetim meselesinde TURMOB'un kesinlikle arkasında dimdik durmak zorundayız.Ne pahasına olursa olsun.Hİç bir siyasi kimliği üstlenmeden ,bunca emeklerimizin,yıpranmışlığımızın,sabahlara kadar çalışmalarımızın hatırına bu gücü TURMOB'un bilmesi gerekiyor.Bİz sadece bunu onlara göstereceğiz.

Sayın Sezai TANRIVERDİ,"1987 yılında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu'nda Hesap Uzman Yardımcısı olarak başlamış, 1990 yılında Hesap Uzmanı olmuştur. Buradaki görevinden 1996 yılında istifa ederek ayrılmış ve Anadolu Grubu'nda Mali İşler Koordinatör Yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır."

Sayın Ehan ÇELİK zaten üniversite de eğitim görevlisidir.

Bu kurulun alacağı tüm uygulamalar muhasebecileri yakından ilgilendirmektedir.Muhasebenin kitabını yazakların içinde bir tane ofis tozu yutmuş mali müşavir yok.
Ondan sonra gelsin paralar,açılsın kurslar
BU döngüyü kırmak zorundayız.Bu bizim mesleğimiz ise.
saygılarımla,

O bürokratın Türmoba gözdağı vermek için bunu yaptığını sanmıyorum.Türmob özel ymm sınavını aynı gün kazandığını öğrenen vergi inceleme elemanlarının tümünün ruhsat listesini hemen onaylayacaktır.1 tanesini bile onaylamama gibi durumları olmayacaktır.Bir de türmob yönetim ve genel kurulları oluşumunu yazmalısın.Türmob da yönetimde kaç tane büro tozu yutmuş smmm var ki..

Peki bu halde mi bırakalım?
Kesinlikle hayır.
Hiçbir meslekte bizdeki kadar büyük sorunlar yoktur.
-Tahsilatı bir sorun
-Kanun,tebliğ takıbi bir sorun
-Sehven yapılan yanlışları düzeltmek bir sorun
-Beyannamesi bir sorun,
-Elemanı bir sorun
-İnternet'i bir sorun
Bunların hiçbirini ciddiye almayan bir TURMOB,hala UFRS -TDHP -KOBİ UFRS'si ile konferansı aşmayan aktivitelerde bulunmayı mesleki bir gelişim olarak görüyor ise burada bizlere çok iş düşüyor arkadaşlar.
Bu forumda bile bir çok arkadaş, 4 büyüklerden bahsediyor.Kobi UFRS'nı yeni TTK Ya göre düzenleyince TFRS olacakmış.Mali müşavirler ,muhasebeciler buna intibak edemezlermiş,deferred tax tan anlayan pek çıkmazmış Ofislerde bu böyle gitmezmiş tarzında ince alayların yapılması mesleki olarak,etik olarak gereksizdir.
Ofisler,Bu ülkenin karıncalarıdır.
Onlarsız da bu işler gidiyor denildiğinde bu ofislerin yerini alabilecek hiçbir sistem yoktur.Olamaz da.
3568 sayılı yasa zaten çıkarken yanlışlıklar ile dolu idi.Meslek yasasına sevindik.Hatalarını zaman içerisinde telafi edeceğiz diye bu yanlışlıkları görmezlikten geldik.Zaman içinde Maliye'nin baskı ve tazyiklerinin artması normaldir.
Meslek örgütleri zaten kendi kimliği ile demokratik bir yapıdır.
Onu yeniden siyasallaştırdığınızda karşınıza böyle yönetimler çıkar.Bundan kaçamazsınız.Sistem kendinden olmayanı öğütme üzerinedir.
Geceyarısı operasyonlarına ses çıkarmayan,gündem oluşturmayan örgüt çökmüştür.
Güçsüz kalmıştır.Çaresiz kalmıştır.
Kötü bir yönetimi bile demokratik sistem iyi çalıştırabilir.
Yeter ki ofis baskılarımızı arttıralım.
Geceyarısı bilgisayarımız kilitlense,elektriğimiz kesilse,modemimiz bozulsa biz verilmeyen beyannameli bundan dolayı veremedik desek cezadan yırtabilir miyiz?Zira mükellef bu cezayı bize yükleyecektir.
O halde çözüm,fiber kablolu interneti,özel programlı bilgisayarı Maliye, ofislere vermek zorundadır.Hem de kesintisiz güç kaynakları ile birlikte.
Aynı şekilde SGK da Yapmak zorundadır.
İşte bunlar sorunlardır.Bu tazyikleri ofisler odalar üzerinde kurmalı,odalar da TURMOB üzerinde kurmalıdır.
6111 sayılı torba kanun neden mart-nisan ayı içinde çıkarıldı? Mayıs-haziran-agustos aylarında uygulanabilirdi.
Maliye kendi penceresinden baktığından muhasebecilerin sadece vergi muhasebesi yaptığını sanıyorlar.Şirketlerin -kooperatiflerin genel kurulları yok zaten.SGK kendi başına bir sistem oldu artık ama Maliyenin bundan da haberi yok.
Maliye'ye alınacak memurlar önce ofislerde bir ay kalsınlar da o zaman görsünler nelerin nasıl çalıştığını
İşte bunları aşmak için meslek örgütü oluştu.Bilmem nereye hatıra ormanları kurmak,Siyasi deklarasyonlar yayınlamak için değil.

Abi boşver bu meslekte gemisini kurtaran kaptan sen benden daha iyi biliyorsun.
Bir kaç odayla foruma yazan 10 - 20 kişiyle olmaz benim umudum hiç yok.

benim sorunum şu, seni ekledim neden olmadı:)

battibalikyangider ' Alıntı:
Abi boşver bu meslekte gemisini kurtaran kaptan sen benden daha iyi biliyorsun.
Bir kaç odayla foruma yazan 10 - 20 kişiyle olmaz benim umudum hiç yok.

benim sorunum şu, seni ekledim neden olmadı:)

Sen gönder ben ekliyeyim o zaman :)

gelir idaresi başkanlığının siyasetten arındırılması gerekir.Bunun içinde gelir idaresi başkanlığının ivedilikle özerk bir yapıya kavuşturulması lazım.Siyasi ikbal peşinde koşan sadece ve sadece kendi küçük çıkarını düşünen bürokratlar üst yönetime şirin görünebilmek için bu tarz davranışlarda bulunmaktalar.Aynı şekilde Türmob 'da ana unsur siyaset değil meslek bilinci olmalı.Türmob başkanı siyaset yapmamalı .Türmoba seçilecek kişide kamudan emekli olan bir bürokrat olmamalıdır.

stajyerzade ' Alıntı:
gelir idaresi başkanlığının siyasetten arındırılması gerekir.Bunun içinde gelir idaresi başkanlığının ivedilikle özerk bir yapıya kavuşturulması lazım.Siyasi ikbal peşinde koşan sadece ve sadece kendi küçük çıkarını düşünen bürokratlar üst yönetime şirin görünebilmek için bu tarz davranışlarda bulunmaktalar.Aynı şekilde Türmob 'da ana unsur siyaset değil meslek bilinci olmalı.Türmob başkanı siyaset yapmamalı .Türmoba seçilecek kişide kamudan emekli olan bir bürokrat olmamalıdır.

:D süper