fonradar

SPK Lisanslılar hakkımızı birlikte koruyalım

Ynt: SPK Lisanslılar hakkımızı birlikte koruyalım

spk lisansı alanları hiçe sayarlarsa pes yahu pes demekki kazanılmış haklar hiçe sayılıyor,10 yıllık smmm ne anlama geliyor bu nasıl bir kalite anlayışıdır bununla siz neyi ölçüyorsunuz,ymm yetkinmiş neye göre madem öyle sınava sokun rüştlerini ispatlasınlar niye kayırıyorsunuz...pes yahu pes

Değerli Meslektaşlar

1-10 yıllık SMMMlere sınavsız bağımsız denetim yetkisi sağlayan önergenin geri çekildiği

2-Kamu Gözetimi Kurumunun 1 Temmuzun hemen ertesinde ikincil düzenlemeleri yayınlamaya başlayacağı

3-İkincil düzenlemelerde yeralmayı en çok hakeden kesimin spk lisanslılar olduğu belirtiliyor

Ancak işi şansa bırakmamak için temmuzun ilk haftası bizilere görev düşüyor
( Gelecek hafta 02.07.2012 pazartesi çok önemli )

Arkadaşlar özellikle pazartesi salı gerek pretesto metni ve gerekse basın açıklamasını yoğun bir şekilde göndermek gerekiyor

Özellikle Kamu Gözetimi Kurumu ve üyelerine, ayrıca SPKya da iletmek te fayda var

Unutmayalım Hem YMMlere hem de 10 yıllık SMMMlere göre en çok hakeden grup biziz

Ancak Çaba gösterilmeyen hiç bir iş sonuca ulaşmıyor

Şimdiden Çorbada katkıda olan ve olacak tüm meslektaşlara teşekkürler

1- Kamu Gözetim Kurumu

Faks:+90 (312) 253 55 58

[email protected]

2-Uğur Saçmacıoğlu
Twitter: @usacmaci

3-Orhan Çelik
e-posta: [email protected].

Not: Faksları çekerken Seyit Ahmet Baş, Uğur Saçmacıoğlu dikkatine dersek daha etkili olacaktır

( Özellikle SPK temsilcisi Uğur Saçmacıoğlu olduğu için ilgilenecektir. )

Spk lisanslı meslektaşlar olarak iyi bir sinerji oluşturduk

Hatta meyvelerini bile almaya başladık

Basında haklılığımızı destekleyen aşağıdaki gibi yazılar da çıkmaya başladı

/yazarlarimiz/suleyman/025/

Özellikle Prestij31 ve Önder68 üstadlara protesto metni ve basın açıklaması metinlerine verdikleri katkılar için teşekkür ediyorum Tabiki bir spk lisanslı arkadaşın gönderdiği tek bir e-mail tek bir faksın değeri büyük

Ancak Önder üstadın da belirtii gibi gelecek hafta 2-3 gün çok önemli

hatta bu hafta sonu başlayarak müsait olan arkadaşlar bu hafta sonu işyerinden gönderecek arkadaşlar da pazartesi Kamu Gözetim Kurumunu faks ve e-mail yağmuruna tutmamız gerekiyor

Biz ymmler gibi vergi denetimini bağımsız denetim gibi yutturmuyoruz. Somut devletin verdiği lisansın karşılığını istiyoruz. Fiilen çalışanlarımızın kazanılmış haklarını talep ediyoruz.

Gerçekten de hem ymmler hem smmmler hem de bürokratlarla birebir görüştüğünüzde spk lisanslılara mutlaka muafiyet verilmeli deniyor Her kesim birbirini suçluyor. Fakat herkes bizim hakkımızı teslim ediyor. Ancak iş sonuca gelince sonuç çıkmıyor. Demekki haklı olmak yetmiyor lobi yapmak gerekiyor. Biz de doğrudan ilgililere ulaşamadığımızdan devreye iletişim araçlarını sokuyoruz.

Neyse uzatmadan son olarak arkadaşlar lütfen tanıdığımız bütün spk lisanslı yada sınava giren meslektaşlarımıza ulaşalım Onların da göndermelerini sağlayalım. Özellikle burada Kamu Gözetim Kurumu faksı ve SPK temsilcisi Uğur Saçmacıoğlu kilit önemde eğer onlara yeterli gönderileri iletebilirsek mutlaka sonuç alacağımıza inanıyorum.

İnşallah bu çabalarımız karşılıksız kalmayacaktır

Saygılar

Ben prestij31 in duyurusunu da gereken her yere göndermiş bulunmaktayım.

Haydi bakalım, bekleyelim görelim.

Arkadaşlar elinize kolunuza sağlık

Gitarıst34, Deeper_Blue, Prestij31, Önder68,TToraman Esmmm daha ismini sayamadığımız bileğinin hakkı ile SPK lisansını almış dostlar çok teşekkürler

Size son duyumları aktarayım

İsmini vermememi isteyen bir ticaret bakanlığı bürokratı gönderbileceğiniz kadar gönderin

Sizi mutlaka ikincil düzenlemelerde dikkate alacaklardır

Çünkü devletin verdiği bir lisans hali hazırda kullanılıyorsa Devletin bir kurumu başka bir kurumunu yok sayamaz dedi

Yanlız Kamu Gözetimi Kurumunu ablukaya almalısınız sesiniz duyurmalısınız dedi

Arkadaşlar her etkili yerde kademede YMM var Adamlar uluslararası karşılıkları olmamalarına rağmen lobi ile götürüyorlar

Mümkün olduğunca çok önce protesto metni ekinde basın açıklaması etkili olacaktır.

Bütün işaretler olumlu yönde

Diğer 10 yılın altında SMMMler oda kurmaktan bahsediyorlar. İSMMMO meslek örgütünün parçalanmasından söz ediyor

Arkadaşlar bizim oda dernek kurmamıza bence gerek yok yapacağımız iş onlardan daha basit

Sadece 2-3 gün ulaşabileceğimiz spk lisanslı yada sınavlarına girmekte olan arkadaşlara ulaşmak ve onların ileti ve faks göndermelerini sağlamak

Devletin vermiş olduğu lisansın kullanılabilirliğini sağlamak en doğal hakkımız

Yanlız maalesef ülkemizde bazen en doğal hakkı bile sağlamak zor oluyor.

2-3 gün çaba göstermemi gerekiyor

Arkadaşlar Rasgele diyorum

Bende SPK bağımsız denetim lisansına sahibim. Bu belgeyi şu anda kullanmıyorum ancak belgeyi alan arkadaşlarla aynı aşamalardan geçtiğim için harcanan emek azımsanmayacak kadar çok olduğunu biliyorum. Aynı şekilde SMMM belgesinide 2010 yılı sonunda aldım. Bunun içinde çok büyük emek ve zaman harcadım. Sınavlara girmeye alıştığımızdan bir sınava daha girmek bizlere zor gelmeyecektir.

Son günlerde adalet ve eşitliğin olması için göndermediğim kurum, göndermediğim mail ve faks kalmadı. Ancak bu uğraşların sonucunda eşitsizlikten daha da uzaklaşıldığını gördüm. Zamanında emek harcamadan alınan belgeli meslektaşlarımıza yine emek harcamadan denetim yetkisi verilmektedir. Sistemin sağlıklı işlemesi için bu yetkilerin bilgili ve işin ehli olan meslektaşlarımıza yaptırılması gerekmektedir. Bununda tespiti muafiyetle değil sınavla yapılır.

Ben şu anda denetim faaliyetinde bulunmuyorum ancak SPK bağımsız denetçi lisansına sahip FİİLEN denetim yapanlara haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bir tarafta denetimle alakası olmayan kişiler denetçi sayılırken diğer tarafta yetkisi olup fiilen denetçi olanlar bu yetkiyi sınavla tekrar alması gerekiyor...

Saygılar.

Soner bey tespitlerinize katılıyorum

Türmobun son talebi 10 yıllık SMMMlerin de YMMler gibi sınavsız denetim hakkı oldu. Bu yüzden bir parçalanmışlık oldu. Biz de diyoruz ki devletin bir kurumunun verdiği yetkiyi başka bir kurum yok sayamaz Halen de SPK bağımsız denetim lisanslılar fiilen denetim yapmaktalar. Ancak sahipsiz olduklarından sesleri duyulmuyor. Bu nedenle bence eğer grup grup muafiyet istenecekse daha önce denetim yetkisini sınavla almış ve/veya bunu fiilen yapan kazanılmış hakları olan kısacsı emek vermiş grubun hakkıdır diye düşünüyorum Bu parçalanmışlık bağımsız denetim değil vergi denetimi yapan YMMlere muafiyet verilmesiyle başlamıştır Bundan sonra her grup muafiyet almak isteyecektir. Şuanda 10 yıılık smmmler 10 yılın altında smmmler hepsi ayrı ayrı mücadele etmekteler. Bence maalesef artık vazo kırılmıştır toplamak zordur Keşke toplanma olsaydı. Ancak en büyük parçayı da YMMler götürmüşlerdir Saygılar

Kanımca fiilen spk belgesini kullanan veya kullanmayan tüm spk bağımsız denetim lisans belgesi olanlara muafiyet sağlanmalıdır.
Çünkü ymmlerde böyle bir ayrım yapılmamamıştır. Bir devlet kurumunun verdiği bu belgeye de başka bir devlet kurumunun saygı göstermesi gerekmektedir.
Hatta sınava giren arkadaşların sınavları tamamlanmalı spk bağımsız denetim belgesini hak edenlere muafiyet sağlanmalıdır.

Kamu Gözetim Kurumundan da bu yönde işaretler gelmektedir. Ancak hiç bir iş çaba göstermeden olmaz.

Bu yüzden protesto metni ve basın açıklamasını göndermeye devam edelim

1- Kamu Gözetim Kurumu

Faks:+90 (312) 253 55 58

[email protected]

2-Uğur Saçmacıoğlu
Twitter: @usacmaci

3-Orhan Çelik
e-posta: [email protected].

Not: Faksları çekerken Seyit Ahmet Baş, Uğur Saçmacıoğlu dikkatine dersek daha etkili olacaktır

( Özellikle SPK temsilcisi Uğur Saçmacıoğlu olduğu için ilgilenecektir. )

Bunlara ek olarak

SPK

Telefon +90 (312) 292 90 90
Faks +90 (312) 292 90 00
Adres Eskişehir Yolu 8.Km No:156
06530 ANKARA

İstanbul Temsilciliği:
Telefon +90 (212) 334 55 00
Faks +90 (212) 334 56 00
Adres Harbiye Mah. Asker Ocağı Cad. No:15 Süzer Plaza
34367 Şişli / İSTANBUL

Özellikle faksa ağırlık verelim
Saygılarımla

Doç. Dr. Süleyman UYAR'IN 29.06.2012 yazısından alıntı-----

Söz konusu değişikliğin en önemlisi bize göre bağımsız denetim konusundaki düzenlemelerdir. Yeni TTK?da bağımsız denetimin SMMM ve YMM ruhsatına sahip meslek mensuplarınca (bireysel veya denetim şirketi olarak) yapılacağı belirtilmekteydi. Yeni değişikliğe göre kanunun yayınlandığı tarihte YMM unvanına sahip meslek mensupları ve en az 10 yıllık deneyime sahip Sanayi ve Ticaret bakanlığı denetim elemanları sınavsız olarak bağımsız denetçi olma hakkını kazandılar. Ancak bunun için Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu tarafından tanınan veya yapılacak bir eğitim programına katılma zorunluluğu getirilmiştir.

SMMM olan meslek mensupları ise eğitim programına katılmak, sınava girmek ve başarılı olmak şartıyla bağımsız denetçi olabileceklerdir. SMMM meslek mensuplarının mesleki gelişim sürecinde girmiş oldukları staja başlama sınavı ve yeterlilik sınavları göz önünde bulundurulduğunda söz konusu grubun da sınavsız bağımsız denetçi olması yolu kabul edilebilirdi. Bağımsız denetim uygulamasının bambaşka bir çalışma alanı olduğu düşünüldüğünde belki de doğru olan istisnasız tüm gruplar için bir sınavın yapılmasıdır. Ayrıca, hali hazırda SPK, BDDK ve Hazine Müsteşarlığı gibi kurumlardan bağımsız denetim yetkisine sahip olanların durumunun ne olacağı net değildir. Eğer bir muafiyet tanınacaksa söz konusu grubun da bunlar arasında yer alması gerekirdi.

Yorumsuz----------

Değerli Arkadaşlar,

Her ne kadar son dönemde aktif olarak yazılar yazmasam da forumu takip ettiğimi belirtmek isterim.
Başta değerli Önder Bey olmak üzere bu yerinde tepkinin oluşmasında emeği geçen arkadaşlara çok teşekküler.
Ben de hemen şimdi tüm adı geçen yerlere yazımızı ilettim.

İnşallah netice alırız.

Saygılarımla,

Arkadaşlar TSPAKB'nin sitesinde sicil tutmaya ilişkin bir bölüm vardı. Hani lisans başvurularımızı yaptığımız bölüm...
Üye girişi yapmaya çalıştığımda ise aşağıdaki duyuruyla karşılaştım...

"Sermaye Piyasası Kurulunun 01.06.2012 tarihli toplantısında alınan karara istinaden, 09.11.2001 tarih ve 52/1488 sayılı Kurul Kararı ile Birliğimize devredilen Lisans Belgesi Verme, Sicil Tutma yetkileri, 01.07.2012 tarihi itibariyle Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş.?ye (SPL) devredilmiştir.

01.07.2012 tarihi itibariyle Birliğimize lisans başvurusu ve sicil bildirimleri yapılamayacaktır. Bu tarihten önce yapılan başvurular ise Birliğimiz tarafından değerlendirilerek lisanslar aday sahiplerine ulaştırılacaktır. "

???

SPK Bağımsız Denetim Lisansı sahibi biri olarak ben de Cumhurbaşkanlığı'na, milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Nurettin Canikli'ye bu haksız ve ayrımcı uygulama ile ilgili mail gönderdim.
Bakalım, hayırlısı...

Maile gelen cevap....

Sayin Toraman
Haksizligi duzeltecegiz.
Iyi dileklerimle.

--
www.akifhamzacebi.org

TBMM Ana Bina 2. Kat CHP Grup Başkanlığı 06543
Bakanlıklar / Ankara

Telefon: +90 (312) 420 52 67 - 68

Gerçekten 2-3 gün gibi kısa bir zaman içinde bu forumda bulunan SPK lisanslı arkadaşlar bir dernek bir oda gibi çalıştılar. YMMler ve 10 yıllık SMMMler havadan dayanaksız muafiyet imtiyaz talep ediyorlar. Ancak Sermaye Piyasası Bağımsız Denetim Lisansı demek Uluslararası Denetim Standartları bakımından belirli düzeyde olmak demektir. Bunu da Devletin biri kurumu olan Sermaye Piyasası Kurumu bizzat kendisi vermiştir. Burada anayasal olarak 2 nokta gözardı edilemez.

1- Devletin bir kurumu ( Sermaye Piyasası Kurumu ) tarafından verilen lisans belgesi
(Devletin kendi kurumunu yok sayaması demektir ki bu da devletin devamlılığına aykırıdır. )

2- Kazanılmış hakların korunması ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.

Değerli Meslektaşlar

Yukarıda sayılan bu 2 nokta bakımından YMMlere ve 10 yıllık bakanlık müfettişlerine sağlanan ve 10 yıllık SMMMlere sağlanmaya çalışılan muafiyetlere göre daha haklı bir nden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu başlıkta yer alan protesto metni ve basın açıklamasını faks ve e-mail zaten Kamu Gözetim Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, konuyla ilgili Milletvekilleri Nurettn Canikli ve Mehmet Akif Hamzaçebiye gönderdik ve salı çarşamba gününe kadar göndermeye devam etmeliyiz

Ayrıca telefonla bağlantı sağlayan arkadaşlarımız yukarıda saydığım can alıcı 2 konuyu ısrarla vurgulamaya devam ederlerse sonuç alacağımıza inanıyorum

Yukarıdaki mesajıma devam etmek istiyorum

Gerçi Sayın Mehmet Akif Hamzaçebi haksızlık giderilecektir mesajı göndermiştir. Kendisine teşekkür ediyoruz Ancak eğer 10 yıllık SMMMler için bir teklif verilecekse ( bugün veya yarın ) sonra zaten TBMM tatile giriyor
Metin Sermaye Piyasası Bağımsız Denetim Lisansı olanlar veya hak kazananları da kapsamalıdır.
Bunun için özellikle Milletveki,lleri Mehmet Akif Hamzaçebi ve Nurettin Canikliye bugün yarın e-posta faks ve telefonla ulaşmalıyız diye düşünüyorum
Eğer 10 yıllık SMMMler için kanun teklifi verilecekse beraber verilmelidir.
Zaten bugün yarın Meclis süreci bitecek ve iş Temmuz başı yapılacak Kamu Gözetim Kurumu ikincil düzenlemelerine kalacaktır. Mecliste sonuç alamazsak bütün gücümüzle Kamu Gözetimi Kurumu ve üyelerine haklı sorunumuzu yoğun bir şekilde iletmeliyiz

Eğer TURMOBun bizim hakkımızı savunmayacağını bilseydik ve kendimiz harekete geçseydik inanıyoprum ki YMMlerle birlikte hakkımızı alırdık Bu aşamada SPKda devre dışı bıraklıdığı için bu durum ortaya çıktı
Burada SPK lisanslı ve sınava giren arkadaşları çabaları samimiyetleri için yürekten kutluyor ve her birine ayrı ayrı selam gönderiyorum Eğer gerçekten bir hak alınacak ise 10 yıllık SMMM değil böyle bilinçli ve samimi gerçekten hak eden bir topluluktan biri olarak Spk lisanslı meslektaş olarak almayı isterim Selam ve saygılarımla

Arkadaşlar

Önder beye katılıyorum

Bugün ve en son Yarın Milletvekillerine yoğunlaşalım

Mehmet Akif Hamzaçebi

TBMM Ana Bina 2. Kat CHP Grup Başkanlığı

06543 Bakanlıklar / Ankara

Telefon: +90 (312) 420 52 67 ve +90 (312) 420 52 68

Faks: +90 (312) 420 52 82

E-posta: [email protected]

NURETTİN CANİKLİ

Adres :
Telefon : +90 (312) 420 65 07 +90 (312) 420 65 08
Faks : +90 (312) 420 65 14
E-Posta : [email protected]

Milletvekillerinden salıya kadar sonuç alamazsak Salı Kamu Gözetim Kurumuna yoğunlaşalım

Birimizin başarısı hepimizin başarısıdır

Saygılarımla

Sayın SPK lisanslılar,
Parçalanmanın alemi yok... (Spk lisanslılar, Genç SMMMler, Karadenizliler, Fenerliler vs....)
Şu an ortak paydamız olan SMMM lik etrafında... Bağımsız Denetim anlamında mağdur olanlarlar olarak birlikte hareket edelim!!!
Bu Yahya Arıkan değilmiydi tüm seminerlerde; "Sınav İstemezük" "Hocalara sordum SPK sınavında başarılı olanlar denetim yapabiliyorlarmı? yapamıyorlar!" diye bağıran...
Dolayısıyla beraber hareket edelim...

ozcanaydinoglu ' Alıntı:
Arkadaşlar TSPAKB'nin sitesinde sicil tutmaya ilişkin bir bölüm vardı. Hani lisans başvurularımızı yaptığımız bölüm...
Üye girişi yapmaya çalıştığımda ise aşağıdaki duyuruyla karşılaştım...

"Sermaye Piyasası Kurulunun 01.06.2012 tarihli toplantısında alınan karara istinaden, 09.11.2001 tarih ve 52/1488 sayılı Kurul Kararı ile Birliğimize devredilen Lisans Belgesi Verme, Sicil Tutma yetkileri, 01.07.2012 tarihi itibariyle Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş.?ye (SPL) devredilmiştir.

01.07.2012 tarihi itibariyle Birliğimize lisans başvurusu ve sicil bildirimleri yapılamayacaktır. Bu tarihten önce yapılan başvurular ise Birliğimiz tarafından değerlendirilerek lisanslar aday sahiplerine ulaştırılacaktır. "

???
evet TSPAKB sitesinden sicil sistemine girilmiyor.
SPL sitesinde de sicil bölümü hatalı çıkıyor.

sicil sistemimizi nereden görcez??

spk bağımsız denetim sınavına girip de kazanamayan yeminliler tanıyorum.

sınavsız muafiyet çok büyük haksızlık.

Asil soru sicilimiz kaldi mi devletin verdigi lisans ozel sektore devredildi a.s. Ile mi muhatap olacagiz bundan sonra