fonradar

SPK Lisanslılar hakkımızı birlikte koruyalım

Ynt: SPK Lisanslılar hakkımızı birlikte koruyalım

trk-tr ' Alıntı:
Sayın SPK lisanslılar,
Parçalanmanın alemi yok... (Spk lisanslılar, Genç SMMMler, Karadenizliler, Fenerliler vs....)
Şu an ortak paydamız olan SMMM lik etrafında... Bağımsız Denetim anlamında mağdur olanlarlar olarak birlikte hareket edelim!!!
Bu Yahya Arıkan değilmiydi tüm seminerlerde; "Sınav İstemezük" "Hocalara sordum SPK sınavında başarılı olanlar denetim yapabiliyorlarmı? yapamıyorlar!" diye bağıran...
Dolayısıyla beraber hareket edelim...
SN Tkr-Tr

Bizim özel bir durumumuz var. Biz bir devlet kurumunun sınavını kazanmışız. Şimdi diyorlar ki lisansınızın bir anlamaı yok. Arkadaşım bu konu yukarıda açıklandı
1- Devletin sürekliliği bakımından Kamu Gözetim Kurumu bizim lisansımızı tanımak zorunda
2-Kazanılmış hakların korunması gibi önemli bir durum var
Eğerki YMM - 10 yıllık bakanlık müfettişleri alıyorsa 10 yıllık SMMMler konusu konuşuluyoırsa bizim haydi haydi almamız gerek
Bu parçalanmışlığı biz ortaya çıkarmadık Bu haktan ilk YMMler fayfdalandı. Bu mesleğin parçalanması anlamına gelir istemeyiz dediler mi? demediler Meslek örgütümüz haklı talebimizi karşılamıyorsa bizim tepki ve çaba göstermemiz doğal değil mi?
Arkadaşım biz mücadelemizi sürdüreceğiz Size de mücadeleniz de başarılar diliyoruz.
Fakat izliyorum sizin dernek gibi projeleriniz var bunlar uzun soluklu işler bizim kazanılmış hakkımız mevcut kısa sürede İnşallah alabiliriz Başarılar

Arkadaşlar

İki önerim var

1- Facebookta yada daha seri haberleşilen bir grup kuralım
2- Bu işlerle daha net ilgilenen 3-5 kişi Yönetim Kurulu gibi belirleyelim Hiç olmazsa milletvekilleriyle yada Kamu Gözetim Kurulu ile görüşürken sözcümüz bizim adına bir topluluk yani SPK Bağımsız Denetçileri olarak görüşsün

Ben Yönetim Kuruluna aşağıdaki arkadaşları şimdiye kadar ki katkılarından dolayı öneriyorum
İçlerinden istekli arkadaşlardan 5 kişi belirleyelim

Prestij31, Önder68, Deeper Blue, TToraman, Maviefe, Baltun, Meteserdar, Kafka26, İbrahimseçkiner,esmmm
ne kadar daha önce de tartışsak ta stonhand ( yanlış anlamalar olabilir kusura bakma stonhand meslektaşım )

aklıma gelen bunlar içinden yada daha faal isteyen arkadaşlar da katılabilir Çünkü bundan sonra telefonlarla görüşmöe olabilir Görüşen kişi SPK Bağımsız Denetçileri adına görüşsün diyorum
Bu fikir olur veya olmaz fakat örgütlenmeden hiçbir şey olmuyor Kimse hakkınız olsa bile olsa çaba göstermeden vermiyor. Saygılar

Ynt: SPK Lisanslılar hakkımızı birlikte kotüruyalım

sevgili akadaşlarım daha önce defalarca tüm form sayfalarında dile getirdim. Türkiyede 1989 yılından beri spk gözetimi ve denetiminde bağımsız denetim faaliyetleri yapılmakta ve raporlar düzenlemektedir. Yine 2007 yılından beri de deneçi sınavları yapılmakta, başarılı olanlarada lisansları verilip denetçi kütüğüne kaydedilip )tspakb) burdan gerekli olan gözetim yapılmakta. Yani kısaca demek istediğim bugün kü kgk'nun tüm görevlerini yapmaktaydı. 01 temmuz dan sonra bu görev kgk'nundur. Yani bu kurum kurulmadan önce bu kurumun görevini yapan kuruluş (spk ve tspakb) zaten vardı tıpkı tmsk gibi. Bu tarihten itibaren bu görev kamu gözetimi kurumunındur. Yukarda dediğim glbi mademki 1989 yılından beri bu ülkede bağımsız denetim var ve bunuda lisanslı denetçiler yapıyorsa bunların hakkını vermek zorundadırlar. Yapmadıkları taktirde bu güne kadar yazılan tüm raporlar geçersiz olurki bunu da hç bir kurum göze alamaz. Muafiyet kaçınılmaz bizim dikkat etmemiz gereken biz denetçilerde unvanımız ne olacak ve hangi firmaları denetleyeceğiz. Onu da şimdiden düşünmekte fayda var diye düşünüyorum. Herkese iyi .çalışmalar

Arkadaslar SMMM ve Spk bagimsiz denetim lisansi sahibi birisi olarak duzenlenmis oldugunuz metinlerden birisini bende bu konu basligi altinda adi bulunan milletvekillerine e-mail olarak gonderdim. Ozel SMMM gibi sacma sapan sinavlarla lisans mezunu olmayanlara smmm ruhsati dagitanlar smmm unvanini zaten batirabilcekleri kadar batirmislardir. Bu kisilerin cikip simdi ortalikta cazgara koparmasi komik. Size cok basit bir ornek vereyim ornegin Amerikada (CPA) olarak gecen bu lisansin sayginligini arttirmak icin lisansi alabilmek icin master yapma zorunlugu getirilmistir. Vergi alaninda her turlu imza yetkisine sahip olabilmeniz icin de kesinlikle SMMM (CPA) olmadan amerikan maliye bakanliginin acmis oldugu sinavlari gecip alacaginiz lisans yeterlidir. Ama bagimsiz denetim icin SMMM ( CPA ) olmaniz tek sarttir. Ayrica CPA ler dogal olarak Butun vergi islerinde de yetkilidir.

Yukarida ki Amerika ornegini verme sebebim ise Ismmmo baskaninin katilmis oldugu tv programinda butun dunya boyle derken bu olayi boyle bir somut olayla anlatabilseydi buyun dunya boyle soyle demekten daha etkili bir anlatim olurdu. Saygilar.

Amerika'da CPA olmak için master yapma zorunluluğu yoktur. CPA olma şartları 4 yıllık üniversite bitirmiş olmak, (istisnai eyaletler olabilir) ortalama en az 24 kredilik (eyaletten eyalete değişir) ileri muhasebe dersleri almış olmak ve uniform (tekdüze) CPA sınavını vermiş olmaktır. Ayrıca CPA gözetiminde deneyim de gerekir. Bu bir yıldan 3 yıla kadar eyaletlere göre değişmektedir.

Belli bir saat muhasebe kredisini tamamlamak için master yapmayı tercih edenler vardır.

İbrahim Seçkiner ve Kaan Atalayın fikirlerine katılmamak mümkün değildir. İbrahim Seçkiner kadar birikimli Kaan Atalay kadar uluslararası denetim standartları bakımından bilgili arkadaşlarımız sınavsız denetim yetkisi alamayacak sadece tam tasdik yapan yani vergi denetimi yapan bir ymm veya finansal tablo denetimi yapmayan UFRS, TFRSden bihaber bakanlık müfettişleri sınavsız muafiyet alacak. Neresinden bakarsanız haksızlık diyorum
ve son olarak ekliyorum

Sermaye Piyasası Bağımsız Denetim Lisanslı meslektaşım
Geleceğin için bir tuğlada sen de koy
Bir gönderi bile bizim için çok önemlidir
e-mail faks telefon hangisi olursa
Tek yürek olalım sesimizi haykıralım

Saygılarımla

sahincolak71 ' Alıntı:
Arkadaşlar

İki önerim var

1- Facebookta yada daha seri haberleşilen bir grup kuralım
2- Bu işlerle daha net ilgilenen 3-5 kişi Yönetim Kurulu gibi belirleyelim Hiç olmazsa milletvekilleriyle yada Kamu Gözetim Kurulu ile görüşürken sözcümüz bizim adına bir topluluk yani SPK Bağımsız Denetçileri olarak görüşsün

Ben Yönetim Kuruluna aşağıdaki arkadaşları şimdiye kadar ki katkılarından dolayı öneriyorum
İçlerinden istekli arkadaşlardan 5 kişi belirleyelim

Prestij31, Önder68, Deeper Blue, TToraman, Maviefe, Baltun, Meteserdar, Kafka26, İbrahimseçkiner,esmmm
ne kadar daha önce de tartışsak ta stonhand ( yanlış anlamalar olabilir kusura bakma stonhand meslektaşım )

aklıma gelen bunlar içinden yada daha faal isteyen arkadaşlar da katılabilir Çünkü bundan sonra telefonlarla görüşmöe olabilir Görüşen kişi SPK Bağımsız Denetçileri adına görüşsün diyorum
Bu fikir olur veya olmaz fakat örgütlenmeden hiçbir şey olmuyor Kimse hakkınız olsa bile olsa çaba göstermeden vermiyor. Saygılar

Güzel fikir.twitter da olabilir.birbirimizin mail adreslerine de bilgilendirme yapsak daha iyi olabilir.isim ve soyisimlerimizle kaç kişi olduğumuzu görsek, bir liste yapsak.

Değerli arkadaşlarım olaya hukuki düzenlemeler kapsamında yaklaştığımda ulaştığım sonuçlar aşağıdaki gibidir.

Seri: X, No: 22 Sayılı Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ'in, Başlangıç hükümleri 3.maddesinde;adı geçen tebliğin 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun 16, 22/d ve 22/e maddelerine dayanılarak hazırlandığı belirtilmiştir. Yine 4.maddede; Bağımsız denetim kuruluşlarının bağımsız denetimle görevlendirdiği her kıdemdeki denetim elemanlarıdır. Yine ilgili tebliğde; Yönetici ve bağımsız denetçilerin; a) 3568 sayılı Kanuna göre serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir unvanını almış ya da yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belge sahibi olmaları, d) Sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgesine sahip olmaları, hükümleri yer almaktadır. Dolayısıyla SPK'dan lisans almış olan SMMM'ler Sermaye Piyasası Kanunu'na göre bağımsız denetçidir. KGMDSK bağımsız denetçilerin yetkilendirmesini yaparken; YMM'ler için TTK'ya, SPK lisanslı SMMM'ler içinse Sermaye Piyasası Kanunu'na atıf yaparak bu grupları bağımsız denetçi olarak yetkilendirecektir.

Bu konuda duyarlılık gösteren bağımsız denetçi arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bende bu haklı mücadeleye yarın ilgili yerlere fax çekerek katılacağımı belirtirim. Saygılarımla...

Öncelikle herbiri birbirinden kıymetli ve meslekte belirli bir hedefi olan; denetim alanında aynı idealleri paylaşan meslektaşlarımızın biraraya gelerek, görüşlerini birbirlerine aktarmalarına vesile olan foruma ve yöneticilerine teşekkür ederek bir düşünce paylaşımı yapmak istiyorum.
- Yasa ile; YMM ve 10 yıllık bakanlık temsilcilerine bu hak tanınmış ve R.G. de de yayınlanmıştır. (Bu hak her nekadar büyük çoğunluğu "sınavsız olarak belge alan YMM'ler için" yine sınavsız olarak rütbe atlama gibi algılansa da, büyük çoğunluğu bu alanda uzman kimselerdir ve statü olarak ta meslegin en üst kesiminde olan meslektaşlarımızdır.) Asıl vahim olanı ise bakanlık temsilcilerinin durumu olsa gerek, zira açıklama bile yazmak gelmiyor içimden.
- Şu aşama da SPK'dan yetki alan kimselerin yasaya dahil edilmemesini (Bu yetkiyi alanlar için herhangi bir sorun olmamasına) ancak diğer kesimlerin statülerinin hukuksal bir zemine oturtulması gerekliliğinden olduğunu tahmin ediyorum. Zira TTK kapsamında yapılacak denetim yetkisinden, daha fazla yükümlülüğü olan SPK'ya tabi şirketlerin denetimi yetkisi olan kimselere ölçek olarak daha küçük firmaların, denetim yetkisini tanımamak, akla pek uygun düşmemektedir. Kaldı ki, SPK'dan yetki alınırken UFRS'den (Tam set) sınav olarak yeterliliklerini vermişlerdir. TTK denetimi ise KOBİ-TFRS ağırlıklıdır.
Bağımsız denetim alanında bu güne dek yer alan unsurların (SPK, denetim şirketleri, bağımsız denetim derneği(bdd.org.tr) bu süreçte sessiz kalmaları, sanki onların gelişmeleri önceden bildiği izlenimini yaratmaktadır. Nitekim Ernts&young vergi hizmetleri bölüm başkanı Erdal Çalıkoğlu'nun ?Yeni TTK ile bağımsız denetim şirketleri de çok konuşulur oldu. Talep patlaması yaşanabilir ama bizlerin dışında serbest ve yeminli mali müşavirler de bağımsız denetimler konusunda önemli eğitimlerden geçtiler. Talebin bu şekilde karşılanacağını düşünüyoruz? açıklaması sözü bu tezi doğrular niteliktedir.
Benim SPK belgeli arkadaşlarımızın ikincil düzenlemeler ile yetki alacakları noktasında bir şüphem yok. Ancak; diğer kesimlere Kanun la tanınan bu hakkın SPK belgelilere KGMSK tarafından verilmesi noktasında;
a) YMM ve bakanlık temsilcilerinin statü olarak, SPK belgelilerin hiyerarşi olarak önünde gibi bir anlam yükleneceğinden,
b) Gelecekte KGMSK tarafından bir yönetmelikle istenilen şekilde statüleri ile oynanabilecek bir unsur haline getilmesi endişe edilecek olan noktadır.
Son olarak, birlikten güç doğar ilkesi ile aynı düşünce içerisinde olduğumuz arkadaşlarımızla, ortak ideallerimizi gerçekleştirebilmek adına forumda dile getirilen düşünceleri olumlu ve yapılabilir buluyor, mümkün olan tüm projelerin altında imzamın olacağını belirtmek istiyorum.

Asıl sorun kimin uzman olup; kimin uzman olmadığında ya da SPK lisanslılara yetki verilip verilmediğinde değil bence sevgili arkadaşlar. Bence asıl sorun, benden önce yazan arkadaşlarında belirttiği gibi bu işi kimin yapacağının bizden çok önce ve bizden habersiz olarak belirlenmiş olması. Herkes hukuki olarak SPK lisanslarının geçerli olması gerektiği yönündeki değerli tespitlerini hukuki kanıtlara dayandırararak paylaşıyor. Bu kadar aleni olan bir konuyu sizce bu yasaları yapanlar atladılar mı? Hiç zannetmiyorum...
Bizim ilk itirazımızın meslek mensupları olarak meslek yasası gereği bu yetkiye zaten sahip olduğumuz noktasında olmalıydı. Olmadı..
Hepimiz gemisini kurtaran kaptan misali sınavlara girdik (kendimde aynı şekilde davrandığım için rahat konuşuyorum) şimdi hem bir sınav var hem de bir zümreye muafiyet var. Sizce bizim talebimiz bize de muafiyet tanıyın yönünde mi olmalı yoksa belli zümrelere tanınan muafiyetin kaldırılması yönünde mi olmalı?
Ben inanıyorum SPK lisanslılara, 10 yıllık smmm'lere veya her hangi birine ilave bir muafiyet tanısalar bile bizlere bu işi yaptırmamak için ellerinden geleni yapacaklar. 10 yıllık smmm lere tanınacak muafiyet söylentisi bir sus payıydı, biz biraz daha sesimizi yükseltirsek (ki önceki yazılanların hepsine katılıyorum bir muafiyet olacaksa en çok biz hakediyoruz) belki bizede bir sus payı verecekler..
Ben bu işi gerçekten hakkıyla yapmayı isteyen insanlar olarak cepheyi çok geride oluşturduğumuzu düşünüyorum. Ben sözüm ona konunun uzmanları olan (değişen maddenin gerekçesi) herhangi bir bakanlık müfettişi veya YMM ile eşit şartlarda bir daha sınava girmeye hazırım. Benim düşünceme göre bize de muafiyet tanıyın sadece 977 kişiyi kurtarır. Muafiyetlerin kaldırılması ise mesleği kurtarır...
Saygılarıma

Merhaba Özcan Bey

ozcanaydinoglu ' Alıntı:
Bizim ilk itirazımızın meslek mensupları olarak meslek yasası gereği bu yetkiye zaten sahip olduğumuz noktasında olmalıydı. Olmadı..
Hepimiz gemisini kurtaran kaptan misali sınavlara girdik (kendimde aynı şekilde davrandığım için rahat konuşuyorum) şimdi hem bir sınav var hem de bir zümreye muafiyet var. Sizce bizim talebimiz bize de muafiyet tanıyın yönünde mi olmalı yoksa belli zümrelere tanınan muafiyetin kaldırılması yönünde mi olmalı?
Ben inanıyorum SPK lisanslılara, 10 yıllık smmm'lere veya her hangi birine ilave bir muafiyet tanısalar bile bizlere bu işi yaptırmamak için ellerinden geleni yapacaklar.

Görüşlerinizin büyük kısmına değil fakat özüne katılmakla beraber bazı konuları açıklamak istiyorum ,
1- YMM ve 10 yıllık bakanlık müfettişlerine kanunla sağlanan imtiyaz tanınmadan
hatta 10 yıllık SMMMlerin için önerge hazırlanmadan önce kimse itirazda bulunmadı.
Burada yanılıyorsunuz ilk itirazımız zaten mesleğimize bu yetkinin verimesiydi
2- İlk parçalanmayı YMMler ( Ankara YMM ) bu konuda tek yönlü bir rapor hazırlayarak başlattılar
3- Bu parçalanmayı TÜRMOB 10 yıllık SMMMlere muafiyet talep ederek genişletti
4-Belli zümrelere muafiyetin kaldırılması yönünde muafiyetler kanunla verildi
Meslek örgütü bile muafiyetlerin kaldırılması değil belli bir kesim için çabalarken bu işe gönül vermiş özel hayatlarından fedakarlık yaparak devletin verdiği bir belgeyi tanıması için kendi çapında mücadele eden bir kaç meslektaş bunu nasıl sağlayabilir? Bunu yapması gereken TÜRMOB bunu başaramamış, başarmak istememiştir.
Başlangıçta 10 yıllık smmmlere değil tüm smmmlerin arkasında durmalıydı.
5- Muaiyet tanısalar bile yaptırmamak için ellerinden geleni yapacaklardır diyorsunuz
Kusura bakmayın ben 10 yıldır SPK halka açık şirketlerin denetiminde bir smmm olarak bulunuyorum
Benim gibi faaliyet gösteren smmmler bulunmaktadır ve yeri geliyor ymmler yerine tercih ediliyoruz
Maalesef bu görüşünüze de katılmıyorum
Sonuç olarak sorun 977 kişinin kurtarılıp kurtarılmayacağı değildir. Sorun kazanılmış hakların gaspedilme sorunudur. Sorun devlet tarafından verilen bir belgenin geçerliliğidir.
Bir de '2Bu kadar aleni konuyu atlarlar mı demişsiniz'' kim taleplerini çoğunlukla iletirse kim çalışırsa o grupun istekleri yer alıyor buna bizzat ben şahit oldum. Hatta bir bürokrat siz isteklerinizi daha önce iletmiş olsaydınız 10 yıllık smmmlerden önce ymmlerle birlikte muafiyet alırdınız söyleminde bulunmuştu. Fakat meslek bütünlüğümüz diyerek daha önce talep te bulunmadık Şimdi yaşananlara ve seviyeye bakınca anayasa eşitliğine aykırı olan 10 yıllık smmm isteklerinden sonra keşke bulunsaymışız diyorum
Saygılarımla

Merhaba Değerli Meslektaşlar

Hareketli günler geçiriyoruz. Fakat önce ben burada özel hayatlarından zaman ayırarak buraya katkıda bulunan telefon faks ve e-postalarıyla bu mücadelede katkı sağlayan spk lisanslı yada sınava girmekte olan tüm meslektaşlara teşekkür etmek istiyorum

Öncellikle
1-Şahin arkadaş daha seri haberleşelim diyor. Deeper Blue arkadaşın hayata geçirdiği google grubu vardı onu daha aktif kullanabiliriz
2-Bugün TBMM tatile giriyor. Milletvekillerine bugün de mesaj atalım diyorum
Zaten bugünden sonra iş Kamu Gözetim Kurumuna kalıyor
Yarın sabahtan itibaren Kamu Gözetim Kurumuna telefon faks ve e-maillerle yüklenmemiz gerekiyor
Özellikle ben başkan ve üyelerin adreslerini sağlamaya çalışacağım
3-Şahin arkadaşın önerisi 3-5 arkadaş belirleyelim diyor. Bence de özellikle telefonla konuşurken bir grup adına konuşmak etkili olur diye düşünüyorum Bu konuda Prestij31, Deeper Blue ve Maviefe arkadaşları öneriyorum
SPK Lisanslı Bağımsız Denetçileri adına konuşmalarını öneriyorum
Şimdilik aklıma gelenler bunlar
Saygılarımla

Arkadaşlar zaman geçirmeden önerdiğiniz arkadaşlar bence ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçsin bu arada bir tanışma sayfası açalım herkes iletişim bilgilerini yazsın ve kendini kısaca tanıtsın sonra aramızda Eylül ayı içerisinde bir toplantı düzenleyip nasıl bir alternatif kanal oluşturacağımıza karar verelim. Toplantıda yeni oluşuma ilişkin kurulları ve kimlerin yöneteceğini belirleyelim sonra bir dernek kurmak için dernekler masası nezdinde gerekli girişimleri başlatalım. Hızlı ve etkikli bir yol haritası belirlemeliyiz.

bugün içinde gerek ismmmo gerekse spk levent binasına gidip görüşmeye çalışacağım. Engin bey'in belirttiği ''dernek'' husunda mutabık olduğumu belirtirim.

Ben bugünde mesaj atıcam arkadaşlar..ayrıca beraber hareket etme noktasında bende sizlerler beraberim

Deeper Blue arkadaş
Artık İSMMMO ve TÜRMOBtan bir şey beklememek gerek bence. Çünkü onlar 10 yıllık SMMMlere sağlanacak muafiyete odaklanmış durumdalar. Yanlız yine de olanı biteni takip etmek için irtibatı kesmemek gerekir.
Bugün Meclis kapanıyor. 10 yıllık smmm muafiyeti bugün çıkmazsa bu hafta çıkacağı söylenen Kamu Gözetim Kurumu düzenlemelerinde onların işi zor. İlk olarak bizim durumumuz görüşülecektir.
Önder beye katılıyorum bu parçalanmışlıktan biz sorumlu değiliz.
Önce YMMler sonra Türmob sorumlu
Bundan sonraki çalışmalarımızı da kimse baltalamaya kalkmasın.
Arkadaşlar eğer bugün telefonla iletişime geçen temsilcimiz olursa eğer 10 yıllık smmmlerin önergesi verilecekse kanımca spk bağımsız denetim lisans belgelilerinde yer almasının gerektiği ifade edilmelidir.
Ben de Önder beyle aynı görüşteyim
Prestij31, Deeper Blue ve Mavi efe arkadaşı temsilcilerimiz olarak seçelim. Tabi Önder beyde Ankarada olmasından dolayı doğal temsilcimizdir diye düşünüyorum
Bu 4 arkadaşımız bence etkili olması bakımından SPK lisanslı Bağımsız Denetçiler Grubunu temsilen konuşsunlar. Konuşmalarında özellikle bunu belirtsinler.

Günaydın Önder Bey,
Öncelikle belirtmek isterim ki mesajımda yazdıklarım büyük ölçüde kendime yönelttiğim eleştrilerimdi. Yapılan haksızlıkların karşısında bireysel olarak ta olsa doğru yerlerde duranlara haksızlık etmek istemem. Ama sonuçları itibariyle durum ortada olduğundan külahı önümüze koyup daha doğru düşünmekte fayda var.

YMM Odası parçalanmayı başlattı diyorsunuz. HAKLISINIZ...Fakat YMM odası hiç bir zaman bizimle bir bütün değildi ki.. Biliyorsunuz Türkiyede YMM'lik mesleği de peşkeş çekilmiş mesleklerdendir ve eski maliye bakanlığı çalışanlarının elindedir. Ve bu insanlar zaten hiç bir zaman smmm leri veya maliye bakanlığı kökenli olmayan insanları meslektaş olarak görmemişlerdir. Kısacası YMM odası kendinden beklenen doğal tavrı göstermiştir.

Turmob parçalanmayı genişletti diyorsunuz. HAKLISINIZ... Turmob yayınladığı bağımsız denetim tebliği ile zaten amiyane tabiriyle bizi satmamışmıydı. Kendi verdiği ruhsatı sorgulanır hale getirmedi mi? şimdi gerek kurum olarak içi boşaldı ve gerekse üyeleri nezdinde itibar kaybetti. Gerek smmm odaları gerek turmob 10 Yıllık smmm'lere yetki alınabilirse inanın kaybettikleri itibarın bi kısmını da geri kazanacaklarını düşünüyorlardır. Diğer taraftan Tebliğ yürülüğe girseydi turmobun yetkileri ne kadar adaletli dağıtacağı ayrı bir tartışma konusudur. Bu yönüyle değerlendirdiğiniz zaman turmob'da smmm odalarıda kendinden beklenen tavrı göstermişlerdir.

Şimdi biz de bunlara istinaden pozisyon alırsak dediğim gibi 977 kişiyi kurtarırız. aynen ymm'lerin ve turmob'da bulunan bazı çıkar gruplarının olduğu gibi. SPK lisanslarının %100 geçerli olması gereken lisanslar olduğuna olan inancımı bir yana bırakarak söylüyorum ki "iki yanlış bir doğru etmez"

ozcanaydinoglu ' Alıntı:
5- Muaiyet tanısalar bile yaptırmamak için ellerinden geleni yapacaklardır diyorsunuz
Kusura bakmayın ben 10 yıldır SPK halka açık şirketlerin denetiminde bir smmm olarak bulunuyorum
Benim gibi faaliyet gösteren smmmler bulunmaktadır ve yeri geliyor ymmler yerine tercih ediliyoruz
Maalesef bu görüşünüze de katılmıyorum

yukarıdaki ifadenize de bir iki ekleme yapmak istiyorum. kişisel becerileriniz ve işinizi ciddiyetle yapıyor olduğunuzdan hiç şüphe duymuyorum. bu yüzden de yeri geldiğinde YMM'lere tercih ediliyor olmanız çok doğal.. ama bakın sizin ifadenizden bile ymm'lerin 1-0 önde başladığı açıkça görülüyor.. kaldı ki 10 yıldır bu pazar YMM'lerin çok dikkatini çeken bir pazar değildi. Yıllardır vergicilikten zaten yeterli geliri elde ediyorlardı Yeni düzenlemelerle vergicilik görece olarak geri planda kalınca bağımsız denetim alanına acımasızca saldırdılar. Örneğin 10 yıldır bağımsız denetim işini fiilen icra eden yasanın yürürlükte olduğu dönemlerde SPK'dan yetkilerini alan, en önemlisi şu anda yetkilendirilen bir çok kimseden teorik olarak konuya çok daha hakim sizin bağımsız denetim yetkinizi elinizden alarak ve ya muallakta bırakarak. Naçizane üç beş yıldır bende bağımsız denetim kadrolarında yer alıyorum ve fiilen bu işi yapıyorum.. gün itibariyle ancak bir YMM nin veya bakanlık çalışanının yanında bu işi yapabilecek durumdayım. Bu yıllardır esnaf odasına kayıtlı bir ayakkabı tamircisine artık sen bu işi yapmayacaksın demekten farklı bir şey değildir benim nezdimde..

Son olarak şunu söylemek istiyorum lütfen beni hiç bir şey yapmayan yapanları da eleştiren bir insan olarak algılamayın.. bu başlık altında yazan arkadaşların duruşuna ve çabasına sonsuz saygı duyuyor ve elimden gelen katkıyı yapmaya çalışıyorum. benim ifade etmek istediğim doğru tedavi için doğru teşhisin konulması gerektiğidir.

Saygılarımla,

sahincolak71 ' Alıntı:
Önder beye katılıyorum bu parçalanmışlıktan biz sorumlu değiliz.
Önce YMMler sonra Türmob sorumlu
Bundan sonraki çalışmalarımızı da kimse baltalamaya kalkmasın.

baltalamaktan kastınız benim yazdıklarım ise benim de ymm, bakanlık çalışanı veya 10 yıllık smmm olmadığımı sadece SPK lisansına sahip ve bu işe teorik olarak kafa yoran birisi olduğumu göz önünde bulundurarak baltalamaktan ne gibi bir çıkarım olabileceğini yeniden değerlendirmenizi öneriyorum.

Saygılarımla,