SSK Af Taksitlerinin Mahsubu

merhabalar..

vergi dairesinden alacağımız kdv iadesini,ssk af taksitlerinden mahsubu yapılabilirmi

teşekkürler

Re: ssk af taksitlerinini mahsubu

O.kanvermez' Alıntı:
merhabalar..

vergi dairesinden alacağımız kdv iadesini,ssk af taksitlerinden mahsubu yapılabilirmi

teşekkürler

Taksit mahsubu yaptırmadım ama icra için ve geçmiş dönem için yaptırdım. Geçmiş dönem borçlarında gecıkme zammı ay sonuna kadar hesap edılır ve vergı daıresının ay sonuna kadar mahsubu gerceklestırmesı gerekır. Carı donem ssk sında ise mahsubun bır sonrakı ayın 15. gunune kadar yapılması gerekır.

Taksitlendirme için yazı alabılır mıyım dıye sordugumda alabılırsınız ancak ay sonuna kadar paranın gelmesı gerek denmıştı.Ancak Uygulama fırsatı bulamadım.

kesinlesşmis

kesinleşmiş olan vergi dairesinden olan alacağın kdv iadesini taksitlendirme yaptığın ssk borcundan mahsup yapma imkanın var. vergi dairesinden alacağın miktar taksit tutarı kadarnı ve taksit dönemini belirten bir dilekçeyle skk ya başvurup mahsup talebinde bulunabilirsin..

iyi çalışmalar

ek bilgi: arkadaşlar birde cari dönem aylarındaki damga vergileri için +15 günlük süre yok. damga vergilerinin ay sonuna kadar nakit ödenmesi gerekiyor. Aksi taktirde g.zammı uygulanıyor. saygılarımla,

Hakan YILMAZ' Alıntı:
ek bilgi: arkadaşlar birde cari dönem aylarındaki damga vergileri için +15 günlük süre yok. damga vergilerinin ay sonuna kadar nakit ödenmesi gerekiyor. Aksi taktirde g.zammı uygulanıyor. saygılarımla,

Ben yazı alırken cari dönem damga vergisini nakden ödemem isteniyor.Damga vergisini yazıda vermiyorlar.

bu arada cari dönem ssk mahsupları için ssk dan borç yazısıda almaya gerek yok. Ayrıca damga vergileri ssk ya kalmıyor. SSK tahsil edip ilgili kurum a gönderiyor. Kendi alacağı olmadığı için ay sonuna kadar tahsil edilmesi gerekiyor. :wink:

Hakan YILMAZ' Alıntı:
bu arada cari dönem ssk mahsupları için ssk dan borç yazısıda almaya gerek yok.

Nasıl yanİ İnternetten aldıgımız tahakkuk çıktısını dosyaya koyarak mahsup talebınde bulunabılır mıyız?

Vergi dairesi ssk nın borç yazısını istiyor benden, hatta fotokopisini bile kabul etmiyor aslını istiyor dosyamda.

:?

bununla ilgili genelge var. Vergi dairesinden bana bunu söylemişlerdi. Yani yeni çıkmadı bu uygulama. Ama sadece cari dönemle ilgili mahsuplarda tahakkukla (internetten veya kağıt ortamında alınan faketmez) yapılabilmektedir. Ben her ay yapıyorum.

Hakan YILMAZ' Alıntı:
bununla ilgili genelge var. Vergi dairesinden bana bunu söylemişlerdi. Yani yeni çıkmadı bu uygulama. Ama sadece cari dönemle ilgili mahsuplarda tahakkukla (internetten veya kağıt ortamında alınan faketmez) yapılabilmektedir. Ben her ay yapıyorum.

Bu genelgeyle ilgili bilgi verebilir misin? Rica etsem.

T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Sigorta Primleri Daire Başkanlığı
SAYI : B.13.2.SSK.5.01.08.00/VIII- 031-559613
TARİH : 14/07/2004
KONU : Kurum alacaklarının KDV İadesinden Mahsubu
G E N E L G E
16-321 Ek

-13.11.2003 tarihli, 16-302 Ek sayılı Genelgede de belirtildiği gibi, 506 sayılı Kanunun 80 inci maddesine 4842 sayılı Kanunla eklenen fıkra ile, 24.04.2003 tarihinden itibaren katma değer vergisi iade alacağının mahsubunda, prim borçlarının ödeme süresi 15 gün uzatılmış, dolayısıyla primlerin ödenmesi gereken yasal süre, primin ilişkin olduğu ayı takip eden ay sonu (vade) yerine, bu ayı (vadeyi) takip eden ayın 15’i olarak değiştirilmiştir.

Buna göre, 24.04.2003 tarihinden sonra yapılacak mahsup taleplerine ilişkin uygulamada, cari ay prim borçlarının ödeme süresi 45 gün olarak dikkate alınacaktır.

Ancak, 506 sayılı Kanunun 80 inci maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere 4842 sayılı Kanunun 32 nci maddesiyle eklenen fıkrada, KDV iade alacağının prim borçlarına mahsubu için Kurumumuza başvuruda bulunulup bulunulmayacağı ve başvuru süresi konusunda herhangi bir hükme yer verilmediğinden, mahsubu talep edilen cari ay prim borcu ile ilgili olarak alacak tutarı, ilgili vergi dairesince 45 gün içinde Kurumumuz hesabına aktarılmış ise, işverenin Kurumumuza bu süre içinde başvurusunun olup olmadığı üzerinde durulmayacaktır.

4- 13.11.2003 tarihli, 16-302 Ek sayılı Genelgede belirtildiği gibi, Kurumumuza olan borçlarını KDV iade alacaklarından mahsup ettirmek isteyen işverenlere ilgili vergi dairesine ibraz edilmek üzere Ünitelerimizce borç döküm formunun düzenlenmesi gerekmekle birlikte, bazı işverenlerce borç döküm formu yerine Kurumumuzdan alınan tahakkuk fişi ile doğrudan ilgili vergi dairesine başvurularak mahsup talep edildiği takdirde, ilgili vergi dairesince de kabul edilmesi kaydıyla sadece cari ay prim borçları için geçerli olmak üzere mahsup işlemlerinde prim tahakkuk fişinin kullanılması mümkün bulunmaktadır.

Ancak, cari ay prim borçları dışında yasal süresi geçirilmiş prim borçlarının da mahsubunun yaptırılmak istenmesi durumunda borçların ferilerinin (gecikme zammı, kanuni faiz vd.) hesaplanması gerektiğinden, eskiden olduğu gibi işverenlerin talebine istinaden Ünitelerimizce borç döküm formu düzenlenmesine devam edilecektir.

Bilgi edinilmesini, gereğinin buna göre yapılmasını rica ederiz.

Sait ERSOY Nazmi GÜLEYÜPOĞLU

Genel Müdür Kurum Başkanı V.

tabi bu arada burda şöyle bir ibare var; "vergi dairesi kabul ederse" şeklinde. Vergi dairesinin tahakuk fişini kabul etmemesi gibi bir durumun olacağını düşünmüyorum. sonuçta vergi dairesinin görevi parayı ssk ya göndermektir. Ayrı bir konuda şu; ssk dan alınan borç dökümleri excel formatında hazırlandığı için burada yazan tutarlar kesin doğrudur gibi bir düşünce içerisine girmeyin. Çünkü bilgileri kopyala yapıştır usulüyle excele attıkları için tutarlarda ve dönemlerde hatta ünvan ve adreslerde bile hata yapılmaktadır. Halkalı ve Pendik vergi dairelerinde illaki borç yazısı istiyoruz diye bir talep yok. Tahakkukla mahsup işlemi yapmaktayım.(cari dönemlerle ilgili).
iyi günler.

Hakan YILMAZ' Alıntı:
Ayrı bir konuda şu; ssk dan alınan borç dökümleri excel formatında hazırlandığı için burada yazan tutarlar kesin doğrudur gibi bir düşünce içerisine girmeyin. Çünkü bilgileri kopyala yapıştır usulüyle excele attıkları için tutarlarda ve dönemlerde hatta ünvan ve adreslerde bile hata yapılmaktadır.

Bilmezmıyım birkeresinde yazıyı eksık vermışlerdı sonradan gecıkme cezası odedık.Ondan sonra kontrol eder oldum. Ki iyiki ole yaptım 2-3 kere hatalı yazı vermek uzereyken uyardım.

Ve su an ssk istersenız tablonuzu kendınız hazırlayıp gelebılırsınız dıyor.Carı donem ıçın sadece ama. Bolece yazıyı hazırlayıp sadece ımzalatmak ıçın ssk ya gıdıyorum. Boşu boşuna yani ,bu bürokratik işlemlerden bıktım artık.

Hakan YILMAZ' Alıntı:
T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Sigorta Primleri Daire Başkanlığı
SAYI : B.13.2.SSK.5.01.08.00/VIII- 031-559613
TARİH : 14/07/2004
KONU : Kurum alacaklarının KDV İadesinden Mahsubu
G E N E L G E
16-321 Ek :)

4- 13.11.2003 tarihli, 16-302 Ek sayılı Genelgede belirtildiği gibi, Kurumumuza olan borçlarını KDV iade alacaklarından mahsup ettirmek isteyen işverenlere ilgili vergi dairesine ibraz edilmek üzere Ünitelerimizce borç döküm formunun düzenlenmesi gerekmekle birlikte, bazı işverenlerce borç döküm formu yerine Kurumumuzdan alınan tahakkuk fişi ile doğrudan ilgili vergi dairesine başvurularak mahsup talep edildiği takdirde, ilgili vergi dairesince de kabul edilmesi kaydıyla sadece cari ay prim borçları için geçerli olmak üzere mahsup işlemlerinde prim tahakkuk fişinin kullanılması mümkün bulunmaktadır.

.

Vermiş olduğun bilgi için çok teşekkur ederim. :)