Ssk' Ya Girişim Yapılmadı,Nereye Başvurucam?

• Konbuyu başlatan ANEKTOD
  • Başlangıç tarihi
A

ANEKTOD

Ziyaretçi
Eger konu ile ilgili Bilgi sahibi iseniz Danışmak isterim;
19 Ocakta İşe başladım
Ve öğrendimki SSK girişim yapılmamış....Sorduğumda ise Aldığım cvp şöyle idi;
Krizden dolayı zorlanıyoruz...Bir mÜddet yapamayız sanırım..Yada Yeni gelenlerden Çıkartmaya başlıyacağız dedi.
Yani ya çık yada ssk sız çalış dediler.

Çalıştığım Firma Büyük bir firma..40 a yakın personeli var..Benden sonra giren 2 arkadaşta ssk sı yapıldı...

** Şimdi Nereye Şikayet edicem
**Eger kimliğimi deşifre etmesem,işyerine gelinip kontrol edilitmi..
***Yada nasıl bir yol İzlemeliyim..

Şimdiden Teşekkürler

Ynt: Ssk' Ya Girişim Yapılmadı,Nereye Başvurucam?

SGK (eski SSK) ya ihbar edebilirsiniz. Ancak bu durumda derhal işinize son verirler. Artık ondan sonra gelsin davalar, bilirkişiler avukat masrafları.
Bence ikna yoluna gitmek en iyisidir.

Neden Dava açsınlarki??
Sonuç olarak SSK lı bile değilim...

Ben Şöyle birşey duymuştum... ssk sı yapılamayanların telefonla başvurdukları bir numara varmış..
Şirket adını veriyormusunuz.
Onlarda 1 hafta içinde arayıp Şirketi Kontrole geleceklerini Söylüyolarmış..
İşveren telaşlanınca,personelin girişi yapıyor tabi...

Ssk sı olmayanlarında girişi yapılıyormuş...

Bilginiz varmı acaba? ??? ???

İşten atılırsanız siz dava açacaksınız onlar değil. SSK sız işçi çalıştırmak ağır yaptırmı olan bir suçtur. Ancak benim söylemek istediğim hem ihbarda bulunup hemde orda çalışmaya devam etmeniz olası değildir.

ufak bi ip ucu vermek gerekirse orada çalıştığınızı kanıtlayıcı belge temin etmelisiniz, ;)

Dava ile nasıl uğraşayım ki...
Tek derdim SSK girişim yapılsın...

Nasıl bir belge...Avans ve maaşı ben elden alıyorum...SSK sı olanlar bankadan alıyor..
Mesela kartvizitim var o olabilirmi..

nguroy ' Alıntı:
İşten atılırsanız siz dava açacaksınız onlar değil. SSK sız işçi çalıştırmak ağır yaptırmı olan bir suçtur. Ancak benim söylemek istediğim hem ihbarda bulunup hemde orda çalışmaya devam etmeniz olası değildir.
İhbarda dediğim gibi kendimi deşifre etmeden sadece işyerinin adını verip skk sız personel çalıştırdıklarını söylesem..
Yeterli olmazmı acaba..
:-\

Olur belki ama size ne faydası olacak.??

nguroy ' Alıntı:
Olur belki ama size ne faydası olacak.??
Eger şikayette bulunursam,sonuç olarak kimliğimi vermiyeceğim..
İşyerini denetime gelecekler....Ve ssk sız çalıştırıldığım ortaya çıkıcak...
Mecburen Girişimi yapacaklar...İşyeride ceza alacak...
Nguroy Teşekkür ederim...Ama inanın öyle bunaldımki bu ssk olayı yüzünden...
İşimdende olmak istemiyorum....
Ama bizler özel sektörde çalışıyoruz...Emekli olmak için tek şansımız bu..
Bir günlük prim bile çok önemli.....

Bir telefon hattaı varmış...SSK sız çalıştırılanların şikayetleri için..
Ordan deniyeceğim..

kendi isminizi vermeden şikayet edemezsiniz, öyle olsa herkes arayıp rakip şirketin ismini verir, uğraştırır, kendi isminizi, kimliğinizi bildirmek zorundasınız, bu durumda da zaten çalışmaya devam edemeyeceğiniz için yine ssk.nız olmayacak, üstelik işiniz de olmayacak, işverenle konuşup anlaşın derim.

smmm-ankara ' Alıntı:
kendi isminizi vermeden şikayet edemezsiniz, öyle olsa herkes arayıp rakip şirketin ismini verir, uğraştırır, kendi isminizi, kimliğinizi bildirmek zorundasınız, bu durumda da zaten çalışmaya devam edemeyeceğiniz için yine ssk.nız olmayacak, üstelik işiniz de olmayacak, işverenle konuşup anlaşın derim.

ayrıca ben bu tür şeyleri doğru da bulmuyorum şahsen, akşama kadar o insanlarla çalışıyorsunuz, şu işsizlik ortamında en azından bir kazancınız var, ayrıca ssk girişi işe başlamadan önce verilir, bu konuda hassassanız işe girdiğiniz gün sorup yapılmadıysa çalışmaya başlamayabilirsiniz. şikayet edip çalışmaya devam etmek bana doğru gelmiyor, bir insana zarar vererek ondan fayda sağlamak bana ters geliyor, katılmayan çok olacaktır ama işverenlerin durumu da sizinki kadar kötü, ben sizin yerinizde olsam şikayet etmek yerine bana uymuyorsa eyvallah der, gider kendime ssk.lı bir iş bulurum, iş bulamam gibi bir sıkıntım varsa da şikayet etmem.
Tekrar Görüşücem....Daha Mülakata geldiğimde'' biz kurumsal bir firmayız,başladığınız gün ssk girişiniz yapılır denmişti...Başladığım günde sağlık raporu ssk numaram vs..Bir ton evrak verdim..
Ssk girişi yapılmıştır artık dedim.

Bunun takibine işe giren personelmi yapıcak???
Yani işe başladınız ve ssk dan acaba girişim yapılmışmıdır diye durmadan takipmi edeceksiniz??
Hani güven...

Evet ben bu işyerinde sabahtan akşama kadar çalışıyorum...Hakkımla emeğimle çalışıyorum..
Bana ilkgün ssk girişiniz yapılcak deyipte
sonra öğrendiğimde kriz var vs...denmesi asıl bana zarar vererek onların fayda sağlamasıdır..

Benim başka şansım yok...Özel sektördeyiz biz...Birgünlük primimiz önemli..
Yaşım olmuş 30...
Madem ssk sız çalıştıracaksın..O halde işe aldığında biz kurumsalız ilk gün ssk nız başlar deme!!

Emek veriyoruz..Burda düşüp kayabilirim merdivenlerden
Yada bankaya giderken araba kaza yapabilir
Yasa başıma bir iş gelebilir!

Hadi eyvallah dicekler...
Hep Sindiriliyoruz işte böyle...
Nedne hakkımı aramam rahatsız ediyorki..

Patronların Altlarında son model arabalar...Daha yeni vergilerini yatırdık..
Benim 1 yıllık maaşım herhalde.
sabahtan akşama kadar kendi işimiş gibi özveri ile çalışıyorum
Kendi işim dışı başka departmanlarında işini yapıyorum..
sabah 8 akşam 8..
Böyle konuşulmadı maalesef!
İş bulmadanda çıkmak istemiyorum
Eğer ssk yapılırsada işime devam edeceğim..

170 alo ihbar hattı. Detay için sgk nın sitesine bakabilirsiniz.

Soru Numarası : 214
Cevaplanma Tarihi : 02.02.2009

Soru
İhbar,Şikayet bildiriminde bulunan kişinin bilgileri saklı tutuluyor mu?

Cevap
Evet, İhbar ya da şikayette bulunan kişilerin bilgileri Kurumumuzda saklı tutulmaktadır. Kayıt işleminiz tamamlandıktan sonra çağrı merkezinde çalışan bizler dahi bu bilgilere ulaşamamaktayız.

link vermek yasak olduğu için yazamıyorum ancak sgk nın sitesinden Bilgi Bankasına girip aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz yukarıda ki soruda olduğu gibi

gülse ' Alıntı:
Soru Numarası : 214
Cevaplanma Tarihi : 02.02.2009

Soru
İhbar,Şikayet bildiriminde bulunan kişinin bilgileri saklı tutuluyor mu?

Cevap
Evet, İhbar ya da şikayette bulunan kişilerin bilgileri Kurumumuzda saklı tutulmaktadır. Kayıt işleminiz tamamlandıktan sonra çağrı merkezinde çalışan bizler dahi bu bilgilere ulaşamamaktayız.

link vermek yasak olduğu için yazamıyorum ancak sgk nın sitesinden Bilgi Bankasına girip aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz yukarıda ki soruda olduğu gibi

Çok teşekkür ederim İlgin için...Bende saklandığını duymuştum zaten...
Sindirmemek gerek....Hak arıyoruz sonuç olarak..
Ben bunu tüm tanıdıklarıma format ediceğim...

Ssk sız personel çalıştıranlar, Emek hırsızlığı nedemek gördün bakalım..
Hassasiyetim için kusura bakmayın...
Teşekkürler

asılsız ihbarlarda ihbar edilenin isteği üzerine açıklanmak zorunluluğu vardır.

M.Gür ' Alıntı:
asılsız ihbarlarda ihbar edilenin isteği üzerine açıklanmak zorunluluğu vardır.
Asıllı ihbarda bulunacağım ben..Yinede teşekkürler..
Aradım ve kendi adını soyadını veriyorsun ama asla işvereninize açıklanmıyormuş...

bişey soracağım bildiğim kadarıyla bu forumda gözü bozuk yada görme engelli arkadaş yok ve burası arkadaşlık vs formuda değil neden illa kalın harf moduyla yazmak ihtiyacını hissediyorsunuz?

böylelikle ilgi çekeceğinizimi düşünüyorsunuz?

aksine antipatik oluyorsunuz ben uyarmış olayım...

serkand ' Alıntı:
bişey soracağım bildiğim kadarıyla bu forumda gözü bozuk yada görme engelli arkadaş yok ve burası arkadaşlık vs formuda değil neden illa kalın harf moduyla yazmak ihtiyacını hissediyorsunuz?

böylelikle ilgi çekeceğinizimi düşünüyorsunuz?

aksine antipatik oluyorsunuz ben uyarmış olayım...
Uyarınız için teşekkür ederim....Alışkanlık sanırım hep kalın punto kullanıyorum...

Sorununuza çözüm bulmak,şikayetinizin dikkate alınmasını sağlamak istiyorsanız telefonla değil, yazılı dilekçe ile başvurunuzu yapın.Dilekçenin altında kimlik bilgilerinize yer vermek zorundasınız.Kimlik bilgileriniz işverene bildirilmez( talep olsa da bildirilmez).
Hakkınızı yedirmek istemiyorsanız, verilmeyen hakkınızı almak için dava açmanız gerektiğinde açmaktan kaçınırsanız,aslında o kadar hassas olmadığınız durumu ortaya çıkmaz mı sizce de?

keremcem ' Alıntı:
Sorununuza çözüm bulmak,şikayetinizin dikkate alınmasını sağlamak istiyorsanız telefonla değil, yazılı dilekçe ile başvurunuzu yapın.Dilekçenin altında kimlik bilgilerinize yer vermek zorundasınız.Kimlik bilgileriniz işverene bildirilmez( talep olsa da bildirilmez).
Hakkınızı yedirmek istemiyorsanız, verilmeyen hakkınızı almak için dava açmanız gerektiğinde açmaktan kaçınırsanız,aslında o kadar hassas olmadığınız durumu ortaya çıkmaz mı sizce de?
Çalıştığım firma kurumsal bir firma .....Ama ne yazıkki bu tip uygulamalarıda var..
Telefonla Bilgilendirdim ben..Sonucu hep beraber göreceğiz.
Dava açmayı hiç düşünmedim Çünkü Şuan ssk girişimi yapmayan firmadan emeğimin karşılığını alıyorum.
Tek sorun Sağlık Güvencem,İlerde emekli olma şansım..Bu zamanda tek bir günlük prim bile önemliyken..
Hassasım...ama dava açarsam ihanet gibi görürüm....Olması gereken prosedür ne ise onu istiyorum sadece okadar...
Teşekkürler...