Staja Hazırlık Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Staja Hazırlık Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler

merhabalar,
ben okula devam ederken staj yapılıp yapılamayacagını sorucaktım.
bole bir sansımız var mı diye merak ediodum
varsa eğer bunun için gereken sartların neler oldugunu nasıl ogrenebılırım

arkadaşlar gençliğimin en güzel yılları 5yıl

smmm olma derdine uçtu gitti

ben kimseye tavsiye etmiyorum ....

Sn. ersan linkteki kitabı sattığımdan dolayı ilanı yayından kaldırdım... Kusura bakmayın buraya yazmayı unutmuşum...
Sn. neconeconeco bildiğim kadarıyla okurken staj yapamazsın.Staj başvurusu sırasında diplomanı ibraz ediyorsun.
Sn. nrcn82 kişinin içinde bulunduğu duruma göre değişir.
Şayet staj yaparken gerçekten bişiler öğrenebiliceğiniz bir büro bulduysanız,staj yaparken gelirim az olsada sorun değil diyorsanız(staj sırasında çok düşük ücret alsanız dahi bunu önemsememek lazım stajda edindiğiniz bilgi ilerde zaten maddi anlamda geri dönüşü sağlayacaktır)Baba mesleğide bu ise ve kurulu bir ofis ilerde sizi bekliyorsa ben kesinlikle tavsiye ederim... Çok şükür ki bu 3 olanağada sahibim... Ocakta stajımı başlattım hergeçen gün yeni birşeyler öğreniyorum ve hala ders çalışmaya devam ediyorum...
Kasımda ilk girişimde staj sınavını geçtim.Sınava bir ay kala İslam Çankayadan çalıştım 88 doğru ile kazandım.Temel çok önemli.Ben iyi bir üniveristenin maliye bölümünden mezunum 2008 kpssyede çalıştığım için çok aşırı bir çaba sarf etmem gerekmedi.Eğer altyapınız yoksa bence sınava giricek arkadaşlar islam çankaya güzel bir kitap olmakla beraber tek başına yeterli olmaz...

_eda_ ' Alıntı:
sehmus ' Alıntı:
http://rapidshare.com/files/199075548/staj_s__305_nav__305__ile_ilgili_her__351_ey.rar.html

Arkadaşlar staja başlama sınavı ile ilgili soru bankası konu anlatımı önceki sınavda (son 13 sınavda) çıkan sorular var burada umarım işinize yarar

Link hata veriyor yenilerseniz seviniriz.

Tekrardan upload yaptım buyrun yalnız buraya tesmerin sitesinden son 2 sınavda (8 kasım-7mart) çıkan soruları da eklerseniz. iyi çalışmalar
http://rapidshare.com/files/208239385/Staj_S__305_nava_Haz__305_rl__305_k_Seti.rar.html

:) arkadaşlar merhaba,
başlık Staja Hazırlık Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler olunca bir tek tavsiyem var onu belirtmek istiyorum. fakat vereceğiniz tepkiden de korkmuyor değilim.
yine söyliycem.
bu sınava girmeyin...
ya da bu sınavdan sonraki süreci, emeğinizi ortaya koymadan önce iyi düşünün. lütfen dikkat sonucu değil süreci diyorum...
Rabbim kolaylıklar versin...

sudemira ' Alıntı:
:) arkadaşlar merhaba,
başlık Staja Hazırlık Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler olunca bir tek tavsiyem var onu belirtmek istiyorum. fakat vereceğiniz tepkiden de korkmuyor değilim.
yine söyliycem.
bu sınava girmeyin...
ya da bu sınavdan sonraki süreci, emeğinizi ortaya koymadan önce iyi düşünün. lütfen dikkat sonucu değil süreci diyorum...
Rabbim kolaylıklar versin...

Peki ama sürecin bitimindeki sonucun hayatı ne kadar değiştirebileceğini düşünebiliyormusunuz: ) )

benim tavsiyem de bu...
süreç gerçekten çok uzun sıkıcı ve bir çok fedakarlık gerektiriyor. stajyer olmak berbat birşey. ben stajyerliği kazandığımda 32 yaşında kariyer sahibi bir bayanın yazısını okumuş ve dehşete kapılmıştım. ücretsiz çalışanlar. onca kariyerden sonra çay taşımak zorunda kalan fakülte mezunları. verilmek zorunda kalan ödünler çok fazla. hee tabii herkese bu olacak diye bişey yok ama iyice araştırın bence. ayrıca sınav sürecinde, hayatınızdaki herkesi fazlasıyla ihmal etmek zorundasınız. yeterliliğe giren arkadaşların yazılarını okuyun. dün bir yazı vardı. arkadaş tahsilat yapamadığından bürosunu kapatmak zorunda kalmış 1500 tl ye razı olup iş aramaya başlamış. hala da bulamamış. ayrıca insanların yaklaşımnları yüzünden bunalıma girdiğinden bahsediyor... benzer daha birsürü şey. yine söylüyorum Allah gönlünüzdekini versin. bir arkadaş var forumdan, bu sınavlarda panik atak hastası olduğundan bahsediyor. ama inanın bana bu süreci yaşayan biri olarak söylüyorum hiç kolay değil...

:-\ Ogün Bey,
özür dilerim. sanırım istemeden de olsa bu başlığı felç ettim. kimseden ses çıkmadı. :-\

islam çankaya başlangıçta da bitişte de

ben bir dosyayi yaktim ikinci dosyanin ikinci hakki acikcasi sinava calismak ne kadar faydali bilmiyorum ne kadar calisirsaniz calisin baska baska yerlerden hic bilmediginiz sorular cikiyor isin zor kismi mevzuat yada muhasebe degil zaten asil can sikan husus diger konular para-banka , iktisat , isletme teorileri , kiymetli evrak hukuku , kamu maliyesi , bunlar tamamen teorik ve alabildigine karisik ve is amacli cok da kullanmiyoruz bu sebeple ben bu konularda zorlaniyorum, ha bir de çan egrisi olayi var ki saniyorum 120 de 90 yapmadan kazandim diyemiyorsunuz , gercekten en guzel yillar staja baslatma ve ardindan gelen bitirme sinavlariyla heba oluyor ,

gecmis yillarda sinav o derece kolaydi ki hic de yetkin olmayan hatta altimda calisan kisiler belgeleri aldilar ve ben isten gucten bu sinava giremedigim icin su an dustugum duruma oylesine uzuluyorum ki....

herkese sabir ve sukunet diliyorum umarim gonlunuzdekileri , umutlarinizi gerceklestirirsiniz.

stajzade :)

siz biraz abartmışsınız bence :eek: ilginç anlattıklarınız...bence kurs vs desteği alıp kronik sınav kazanamama talihsizliğinizi yenebilirsiniz...naçizane tavsiyem.saygılar.

geçmiş yılların sınav sorularına 5-6defa özümseyerek çözün. kurs desteği de alırsanız ilk girişte verirsiniz

bazı arkadaşların kursa gitme imkanı var ama bazıları ya parasal yönden yada bulunduğu yerde kurs imkanı olmadığı için gidemiyor
benim kursa gitme imkanım yoktu bende deha kitabını aldım ve evde kendim çalıştım o kitabı kaç kez tekrarladığımı hatırlamıyorum ve 4 kezde staj başlamayı kazandım
yeterlilikte de islam çankaya'nın kitabını aldım ve ilk sınavda 5 dersten geçtim sonraki sınavda da
1 dersten ve geriye denetim kaldı mart taki sınavda kesin geçtim derken sonuçlar bir geldi 37
inanamadım en az 50 beklerken 37 geldi itiraz ettim ama sonucun değişeceğini sanmıyorum
ve temmuzda son hakkım bilmiyorum nasıl yapacağım gerçekten zor bir süreç sıkıntılı stresli
bu yüzden 6 aydır mide ağrısı çekiyorum.mesleği gerçekten severek yapıyorum ve mesleğimi seviyorum meslekte 10 yılı devirdim ama geriye baktığımda bu staj işine tekrar girermiydim bilmiyorum belgeyi aldım diyelim ne yapacağım bilmiyorum meslekteki sıkıntılar belli birde hiç muhasebeden anlamayan insanların bu işi yapması ve piyasada belgesi olmadığı halde muhasebeci diye gezmesi beni gerçekten çok üzüyor
tüm arkadaşlara başarılar dilerim ve sabır tabikide

staja başlama sınavına yeni girecek herkeze başarılar diliyorum.