Şube-Depo Ayrımı

Yeni bir işyeri kiralıyoruz, burası bizim fabrikamızla yanyana olan bir dükkan..burada da küçük çaplı imalat yapılacak.Normal koşullarda benim burası için şube açılışı olarak göstermem gerek ancak ben şube açılışı olarak değil de vergi dairesine depo açılışı olarak bildirim yapıp ticaret odasına da bildirim yapmasam ne gibi bir sorun olur..

Kolay gelsin..

Ynt: Şube-Depo Ayrımı

Günaydın Arkadaşlar..soruma cevap verecek kimse yok mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim...

İmalathane zaten şube olmaz şube orada ticaret yapılırsa şubedir sizin durumunuz farklı zaten deponun ticaret odasına bildirimine gerek yoktur
Dün yaptım imalathaneyi vergi dairesine bildirdim ancak ticaret odasına bildirmedim adı üstünde ticaret odası yani ticaret yapılmayan yerlerin bildirimi ihtiyaridir

Ertann ' Alıntı:
İmalathane zaten şube olmaz şube orada ticaret yapılırsa şubedir sizin durumunuz farklı zaten deponun ticaret odasına bildirimine gerek yoktur
Dün yaptım imalathaneyi vergi dairesine bildirdim ancak ticaret odasına bildirmedim adı üstünde ticaret odası yani ticaret yapılmayan yerlerin bildirimi ihtiyaridir
Yoruma katılıyorum.

peki bunun için karar alıp notere tastik ettirmemiz gerekiyor mu? Bir de vergi dairesine sadece dilekçe ve kira kontratı ile mi bildirim yapacağız..

Karar alırsan daha iyi olur ama örneğin ben almadım ayrıca ticaret odasına bildirmeyeceğin kararların noterden onaylatılmasına gerek yoktur karar alın ancak notere onaylatmayın, vergi dairesine sadece dilekçe ve kira kontratı yeterldir

Unutmayn eğer işçi çalışıyorsa sigorta dosyası açtırın çünkü yoklamaya gelipte işçi yazarlarsa sıkıntı yaşarsınız

peki sigorta nezdinde burası şube gibi mi işlem görecek.İkinci bir sigorta dosyası mı açılacak yani..Burası bizim fabrikanın bitişiğinde bir dükkan yanyana yani.Fabrikada çalışan işçiler tekrar sigortaya başvurmadan burada çalışamaz mı acaba...Ben sigortaya ne şekilde başvuracağım peki..

Yeni bir işyeri dosyası açtırıp imalatta çalışanları fab. nakil çıkış ve iml. giriş yaparak gün kaybı olmadan aktarabilirsiniz.

benzer durum bizde de var o yüzden soruyorum, sgk ya imalathaneye dosya açmak için başvurduğumuzda tescil ettirmediğimizden dolayı problem olmuyor mu acaba..

Biz daha önceki imalathane açılışlarını tescil ettirmiştik ancak forumdaki yorumları okuyunca yeni açılacak imalathane için tescil yaptımasak mı acaba diye düşünüyorum ancak emin olamadım bir türlü..

Yukarıdaki yorumlara katılmıyorum. Eğer imalathane açacaksanız şube olarak ticaret odasına tescil ettirmeniz ve vergi dairesine bildirimde bulunmanız gerekiyor. 500-600 TL masraftan kaçınıp, daha sonra ticaret odasına resen kayıt yapma riskini göze almayın bence.