Şüpheli Ticari Alacak Karşılıkları Kanunen Kabul Edilmeyen Gider mi?

arkadaşlar bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var şu geçici vergi arfesinde yardımcı olursanız sevinirim.

1.şüpheli ticari alaklar için ayırdığım karşılıklar kanunen kabul edilmeyen gidermi yani ticari karda gider olarak kardan düşüp beyannamede vergi matrahına ilave mi etmem lazım

sormamın nedini şu ben hiçbir kaynak ta ticari ve zirai faaliyet nedeniyele(vuk 323.mad. göre) şüpheli hale düşmüş ve bunun için ayrılan karşılığın kanunen kabul edilmeyen gider olduğu yönünde bir yazı,makale,tebliğ ve kanuna rastlamadım ama bizim mali müşavir ısrarla kanunen kabul edilmeyen giderdir diyor ve ismmo nun kitapçığına dayandırıyor.

şimdiden görüşlerini bildirecek arkadaşala teşekkür ederim

Ynt: şüpheli ticari alacak karşılıkları kanunen kabul edilmeyen gider mi?

Şüpheli alacaklar karşılığı karı azaltıcı bir işlemdir. Ancak karşılık ayırabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. (icra takibinin başlaması gibi) Karşılık icra takibinin başlatıldığı yılda ayrılabilir, daha sonraki yıllarda ayıramazsınız. Hakkınız kaybolur.

Ynt: Şüpheli Ticari Alacak Karşılıkları Kanunen Kabul Edilmeyen Gider mi?

MEHSUM ' Alıntı:
arkadaşlar bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var şu geçici vergi arfesinde yardımcı olursanız sevinirim.

1.şüpheli ticari alaklar için ayırdığım karşılıklar kanunen kabul edilmeyen gidermi yani ticari karda gider olarak kardan düşüp beyannamede vergi matrahına ilave mi etmem lazım

sormamın nedini şu ben hiçbir kaynak ta ticari ve zirai faaliyet nedeniyele(vuk 323.mad. göre) şüpheli hale düşmüş ve bunun için ayrılan karşılığın kanunen kabul edilmeyen gider olduğu yönünde bir yazı,makale,tebliğ ve kanuna rastlamadım ama bizim mali müşavir ısrarla kanunen kabul edilmeyen giderdir diyor ve ismmo nun kitapçığına dayandırıyor.

şimdiden görüşlerini bildirecek arkadaşala teşekkür ederim

Hayır, ŞTA karşılığı şahsımca KKEG olamaz, karşılığını ayrıdığınız ŞTA'ğı giderleştirirsiniz. Neden, çünkü daha önce satışını yaparak, gelir yazmış olduğunuz konu alacağı artık şüpheli duruma düşmüştür ve mevzuat normal olarak da mükellefe uygun şartların gerçekleşmesi durumunda bu alacağı gider yazma imkanı vermiştir(654-karşılık giderleri). Bu şüpheli duruma rağmen tahsilat ortaya çıkmışsa ise, tekrar gelir yazmak (644-KKK) gerekecektir.

İddia yı öne süren SMMM, şunu açıklaması gerekir, ya da yazan kişi. Ben bunu satarken gelir yazıyorum ayrı bir konu. İyi de satıcı bunun parasını alıp cebine koyamadıktan sonra gelir tahakkuk etse ne olur etmese ne olur. Hep satalım hep satalım da para nerde demez mi satıcı. Alamadığı parayı yasal yolla takip etmek de en doğal hakkı. E şimdi bu adam bu parayı tahsil edemezse, ne yapayım ben bu geliri...Satacağım, para almayacağım gelir yazıp vergi ödeyeceğim diyebilir satıcı, hakkıdır da... Zira birçok firmanında şu anda birçok Ş.T.A. olduğu kanısındayım. Dolayısıyla ortaya doğru olmayan sonuçlar çıkar. Saygılar.

Ynt: Şüpheli Ticari Alacak Karşılıkları Kanunen Kabul Edilmeyen Gider mi?

Döneminde ayrılmamışsa genelde KKEG olarak sayıyorlar ama Danıştayda aksi kararlar var.
Araştırmanı tavsiye ederim. Birde orda karşılık ayırınca KDV konusunada dikkat etmek lazım. Çünkü tahsil etmediğiniz bir KDV yi devlete yatırmış durumundasınız. KDV yi tekrardan indirim yapma durmunuzu araştırın. YMM nize danışmanızı tavsiye ederim. Eğer kar problemi yaşıyorsanız ve bu yola başvuruyosanız ayırdıgınız karşılık giderlerinin cironuz içindeki payına dikkat edin sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz.