fonradar

Şüpheli Ticari Alacaklar

Ynt: Şüpheli ticari alacaklar

Merhaba,

kasım-2011 de bir ticari alacak dava safhasına geldi.. Bu sebeble VUK 323 e göre karşılık ayırdım.

2011 Kurumlar vergisi verirken; bu ticari alacak şüpheli duruma düştüğü için; bilanço ve gelir tablosu dipnotlarında bu durumu belirtmem gerekiyor mu?

ŞÜPHELİ ALCAK İÇİN KARŞILIK AYIRP KURUM VER.NDE GİDERLEŞTİRİP ZARARA ATIIM.BUNUN İÇİN DİPNOTLARDA NASIL BİR AÇIKLAMA YAZMAM UYGUN OLUR

Alacağın şüpheli hale geldiği tarihi ve dayanak teşkil eden vesikayı(icra takip talepnamesi, dava dilekçesi v.s) kısaca açıklayın dipnotlarda.

hem bilanço hemde gelir tablosu dipnotlarında ayrı ayrı mı belirtmek gerek..

ilk kez dipnot vericem :)

Her ikisinde de belirtmeniz uygun olur, sonuçta hem bilanço hem de gelir tablosunu etkileyen bir işlem alacağın şüpheli hale gelmesi ve karşılık ayrılması.

Merhaba, bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. 147.800,00TL tutarındaki ticari alacağımızı tahsil edemediğimiz için dava açtık. Şirket avukatlarımız bu alacağa karşılık mahkemeden aldığı 18/12/2013 tarihli yazı getirdi. Bu yazıda icra dairesi alacağa faiz ve dosya masrafları da ilave edilerek 199.374,53 olarak evrak vermiş. Ben bu alacağa karşılık ayırmak istiyorum ama 147.800,00 tutarındaki alacak için 199.374,53 olarak mı ayırmam gerekiyor? Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Selam Eylülduru
Çok emin değilim ama bana göre ancak ticari alacağınız kadar karşılık ayırabilirsiniz.Bu arada karşılık ayırabilmenin oldukça detaylı koşulları var,bunları da incelemeni öneririm..
Saygılar

Merhaba, bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. 147.800,00TL tutarındaki ticari alacağımızı tahsil edemediğimiz için dava açtık. Şirket avukatlarımız bu alacağa karşılık mahkemeden aldığı 18/12/2013 tarihli yazı getirdi. Bu yazıda icra dairesi alacağa faiz ve dosya masrafları da ilave edilerek 199.374,53 olarak evrak vermiş. Ben bu alacağa karşılık ayırmak istiyorum ama 147.800,00 tutarındaki alacak için 199.374,53 olarak mı ayırmam gerekiyor? Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Şüpheli alacak sadece asıl alacak için ayrılır. Teminat bulunmaması koşuluyla dava safhasındaki söz konusu alacak için ait olduğu dönemde karşılık ayrılabilecektir. Diğer taraftan asıl alacaktan tahsilat oldukça söz konusu karşılık kapatılacaktır. Bunun fer'i niteliğindeki ödemeler ise ait oldukları dönemde gelir olarak dikkate alınabilecektir.

Merhaba,

2 adet senetli alacak 2012 yılı içinde dava safhasına geldiği için şüpheli alacak ayırmıştım ve 2012 kurumlar vergi beyannamesinde dipnotlarda bildirmiştim.

Ancak henüz dava sonuçlanmadı 2013 yılı için 128/129 kayıtları duruyor, bu ay içerisinde vereceğim 2013 yılı Kurumlar Vergi beyannamesinde dipnotlarda bir kez daha bildirmem gerekiyor mu? (dava safhasında devam ediyor diye) birde kesin mizanda gözükmeye devam edecek değil mi? bu hesaplar.