Tapu ve Tescil Harçları Hakkında

Merhaba forum kullanıcıları,

Üzerine bina yapmak için alınan arsada tapu tescil harcı alındığını biliyorum. Hatta oranı da taraflar için Binde 15-Binde 15 (genelde satın alan tamamını öder şeklinde uygulama mevcut) ve satış bedeli ve vergi bedelinden hangisi yüksekse matrah o oluyor.

Benim sorum bu arsanın üzerine bina inşa edilecek ve örneğin 2 yıl sürecek bir iş var. bu süre zarfında arsa için emlak vergisi veya benzeri başka bir vergi alınıyor mu?

İkinci soru da şu:

Bina inşa edildikten sonra araştırmalarıma göre tescil sırasında yeniden binde 15 oranında vergi ödeniyor. Peki bu vergide matrahı ne oluşturacak. Kanuna göre vergi değerine göre vergi alınır. vergi değeri de emlak vergisi kanununa göre belli edilir. yani çok açık bir durum söz konusu değil.

Acaba bu konuyla ilgili mukteza makale veya yardımcı başka belge bulabilir miyiz?

Yardımlarınızı bekliyorum.

saygılar.

Ynt: Tapu ve Tescil Harçları Hakkında

arsa ve arazilerin üzerine oluşacak bina ve tesisler için bu bina ve tesis bittiğinde belediye tarafından vergi dairesine bir yazı ekinde 2 nolu harç beyannamesi düzenlenir ve ortaya çıkan harç vergi dairesine ödenti makbuzu belediyeye verilir. ödenecek harcın matrahını bulmak için ise 2 nolu harç beyannamesinin emlak vergi değeri kısmına emlak vergisi kanunu 46 seri nolu tebliğinde belirtilen lerden size uygun olan inşaat maliyet bedeli ( mesela özel bina inşaatı mesken için 160,09) ile açılacak kısmın m2 si çarpımı suretiyle bulunur. ÖR/ 100 M2 *160,09_ 19.009,00 ytl yi , Sonra da bu orana bir de açılacak kısmın m2 bölünür inşaat toplam kat sayısına bu oran ile de mahalle takdir değeri ile çarpılır ve yukarıda yazılı 19009,00 değere eklenerek 2 Nolu harç beyannamesinin emlak vergisi değeri kısmına yazılmalıdır. Vergi oranı binde onbeş tir. yanlız özellikli bir durum vardır. 46 seri nolu tebliğdeki inşaat maliyet bedellerine kalorifer ve klima için %8 asansör içiğn %6 oranında ilave edilir. 46 seri nolu tebliğin son kısmında not olarak yazmaktadır. Benim bildiklerim bundan ibaret. kolay gelsin. vergi dairesi de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ynt: Tapu ve Tescil Harçları Hakkında

teşekkür ederim sayın smcanan