Tasfiye Memurunun Sorumluluğu

30.12.2005 tarihinde mahkemeden ltd şti için tasfiye kararı çıktı. Ocak ayında tasfiye memuru olarak atanan kişi vefat etti.Ölümünden sonra öğrendimki bana işlemlerin devam ettiğini söylemesine rağmen hiçbir işlem yapmamış.Vergi dairesi ve ticaret odasına ödemesi için verdiğim parada gitti.Bu durumda benim mağduriyetimi giderecek bir uygulama varmı

Ynt: tasfiye memurunun sorumluluğu

guli ' Alıntı:
30.12.2005 tarihinde mahkemeden ltd şti için tasfiye kararı çıktı. Ocak ayında tasfiye memuru olarak atanan kişi vefat etti.Ölümünden sonra öğrendimki bana işlemlerin devam ettiğini söylemesine rağmen hiçbir işlem yapmamış.Vergi dairesi ve ticaret odasına ödemesi için verdiğim parada gitti.Bu durumda benim mağduriyetimi giderecek bir uygulama varmı
Merhaba,

Tasfiye memurlarının değiştirilmeleri halinde V.U.K.?nun 10 ve 333?üncü maddeleri ile K.V.K.?nun 34?üncü maddesi yönünden, her tasfiye memuru kendi döneminin sorumluluğunu taşır.

Konuya ilişkin olarak Danıştay 7. Dairesi, 27.2.1973 tarih ve E: 1971/1744, K: 1973/532 sayılı kararında; ??Tasfiye memurunun ölmesi ve yerine yeni tasfiye memurunun tayin edilmemiş olması halinde, tasfiye işleri yönetim kurulu tarafından yürütülür, durum Ticaret Siciline tescil ve ilan olunur. [T. T.K. Md. 552,441) Bu durumda, tasfiye memurunun sorumluluğu yönetim kurulu tarafından yüklenilmiş sayılır.?" sonucuna varmıştır.

Tasfiye memuru önceki tasfiye memurunun ölümü nedeniyle değiştirilmiş olabilir. Tasfiye mu-ameleleriyle ilgili olarak yapılan vergi incelemesi sonucunda, ölen tasfiye memurunun sorumlu olduğu döneme ilişkin bir tarhiyatta, cezanın muhatabı ölen tasfiye memuru olduğundan ve V.U.K.?nun 372?nci maddesi hükmü uyarınca ölüm halinde vergi cezası düşeceğinden ceza kesilemez.

Ynt: Tasfiye Memurunun Sorumluluğu

verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.