Tasfiyeye Giriş Defter Tasdiki

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
669
Konum
İSTANBUL
Merhaba herkese, bir şirketimiz tasfiyeye girmek üzere, 01.01.2019 tarihinde tasfiyeye giriş kararı alıp tasfiyeye giriş için defter tasdik ettirsek, bu aralık ayı içerisinde yeni yıl için yine normal defterlerini tasdik ettirmemiz gerekir mi ?
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,290
Konum
İstanbul
Bu konuda şöyle düşünüyorum.
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/Tebligler/5520/17.html
"Tasfiye, kurumun tasfiyeye girmesine ilişkin genel kurul kararının tescil edildiği tarihte başlar ve tasfiye kararının tescil edildiği tarihte sona erer."
bu cümleden hareketle, tasfiye giriş tarihiniz, kararı aldığınız tarih değil, kararın tescil edildiği tarihtir. (kendi düşüncem)

Bu anlamda sadece kararı almış olmanız "tasfiye halinde" defter tasdiki yaptırmanız için bence yeterli olmayacaktır.
Farklı yorumlar gelebilir.
Ayrıca bakınız
Madde 222 Tasdiki Yenileme | Gelir İdaresi Başkanlığı
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Merhaba herkese, bir şirketimiz tasfiyeye girmek üzere, 01.01.2019 tarihinde tasfiyeye giriş kararı alıp tasfiyeye giriş için defter tasdik ettirsek, bu aralık ayı içerisinde yeni yıl için yine normal defterlerini tasdik ettirmemiz gerekir mi ?

Sayın acziyet,

2019 için önce aralık ayında gerekli defterleri onaylatacaksınız. Tasfiyeye giriş işlemlerini tamamladıktan hemen sonra yeniden defter onaylatacaksınız. Konu Vergi yasaları ile değil TTK ile ilgilidir.

Saygılar.
 
Üyelik
4 Şub 2020
Mesajlar
10
Konum
izmir
Merhaba, konuyla ilgili benimde başımda olan bir işlem var.
2020 yılı defterlerini tasdikletmiştim. Ancak şirket ortakları tasfiyeye giriş kararı aldılar 4 şubat tarihli daha tescil yaptırmadık.
benim bir görüşüm var mevcut defterin ocak ayını işleyip yazdırıp, o deftere ara tasdik yaptırıp tasfiye döneminde kullanabilir miyiz? yeni defter tasdiki yaptırmadan
 

Benzer konular

Üst