fonradar

Tasfiyeye Giriş Defter Tasdiki

acziyet

Katkı Sunan Üye
Merhaba herkese, bir şirketimiz tasfiyeye girmek üzere, 01.01.2019 tarihinde tasfiyeye giriş kararı alıp tasfiyeye giriş için defter tasdik ettirsek, bu aralık ayı içerisinde yeni yıl için yine normal defterlerini tasdik ettirmemiz gerekir mi ?

Bu konuda şöyle düşünüyorum.
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/Tebligler/5520/17.html
"Tasfiye, kurumun tasfiyeye girmesine ilişkin genel kurul kararının tescil edildiği tarihte başlar ve tasfiye kararının tescil edildiği tarihte sona erer."
bu cümleden hareketle, tasfiye giriş tarihiniz, kararı aldığınız tarih değil, kararın tescil edildiği tarihtir. (kendi düşüncem)

Bu anlamda sadece kararı almış olmanız "tasfiye halinde" defter tasdiki yaptırmanız için bence yeterli olmayacaktır.
Farklı yorumlar gelebilir.
Ayrıca bakınız
Madde 222 Tasdiki Yenileme | Gelir İdaresi Başkanlığı

Merhaba herkese, bir şirketimiz tasfiyeye girmek üzere, 01.01.2019 tarihinde tasfiyeye giriş kararı alıp tasfiyeye giriş için defter tasdik ettirsek, bu aralık ayı içerisinde yeni yıl için yine normal defterlerini tasdik ettirmemiz gerekir mi ?

Sayın acziyet,

2019 için önce aralık ayında gerekli defterleri onaylatacaksınız. Tasfiyeye giriş işlemlerini tamamladıktan hemen sonra yeniden defter onaylatacaksınız. Konu Vergi yasaları ile değil TTK ile ilgilidir.

Saygılar.

Merhaba, konuyla ilgili benimde başımda olan bir işlem var.
2020 yılı defterlerini tasdikletmiştim. Ancak şirket ortakları tasfiyeye giriş kararı aldılar 4 şubat tarihli daha tescil yaptırmadık.
benim bir görüşüm var mevcut defterin ocak ayını işleyip yazdırıp, o deftere ara tasdik yaptırıp tasfiye döneminde kullanabilir miyiz? yeni defter tasdiki yaptırmadan