Taşıma Kooperatiflerinde Aidatlar

zeki

Katkı Sunan Üye
Kurumlar vergisine tabı nakliyecelik işi yapan ortak içi ve ortak dışı üyeler ile iş yapmaktadır
Kooperatif genel kurulda almış olduğu karar genel yönetim binası yapmak için para tahsil edecek bu paraların iadesi olmayacak bu paraları 331 veya 431 nolu hesaplarda gösterecem de sonra ne olacak

2 Kooperatif üyelerden almış olduğu üye aidatlarını hangi hesapta göstrmem gerekir bunları yıl sınunda nasıl kapatacağım bu konuda tarafıma bilgi verir iseniz memnun olurum

Ynt: Taşıma Kooperatiflerinde Aidatlar

Merhaba

İnşaat için üyelerden tahsil edilen paraların muhasebeleştirilmesi şöyle olur:

Önce Kurul kararı gereğince gerekli tahakkuk yapılır.

________________________ /______________________

131 ORTAKLARDAN ALACAKLAR 100
131.001 Ortak (A)
131.002 Ortak (B) v.s.

431 ORTAKLARA BORÇLAR 100
431.001 Ortak (A)
431.002 Ortak (B) vs.

Ortaklar borçlarını ödedikçe,

100/ 102 KASA VEYA BANKA 100

131 ORTAKLARDAN ALACAKLAR 100
131.001 Ortak (A)
31.002 Ortak (B) v.s.
_______________________ /______________________

İnşaat bittikten sona 431 hesaptaki tutar 252 Binalar hesabı ile kapatılır.

_______________________ /______________________

252 BİNALAR 100

431.001 Ortak (A)
431.002 Ortak (B) vs.

Üyelerden alınan aidatlar ise 602 DİĞER GELİRLER hesabında gösterilir:

100/102 KASA VEYA BANKA 100

602 DİĞER GELİRLER 100
602.01 Aidat gelirleri

.............................................................................................

sayın osman erol bey ilginizden dolayı teşekkür eder

Blancomda Genel yönetim binalarını görmek istiyorum bu şekikde kapandımı binalar blancoda gözükmeyecek

osman bey aidatları 602 attığımzam vergidairesi ile aramızada sorun çıkıyor kdv matrahı ile gelirversi matrahını bürüt satışlardan alıp karşılaştırma yapıyor aramızda her yıl sonu yazışmalar oluyor bu konuyu aşmak için ne yapabilirim 649 hesaplara aldığım kooperatiflerde sorun çıkmıyor ilginize teşekkür ederim

Zeki bey 649 hesabı kullandığınızda eğer sorun çıkmıyorsa siz de öyle yapın. Önemli değil.

Diğer taraftan bina inşaatı ile ilgili muhasebeleştirme işleminde önce 258 YAPILMAKTA OLAN YATIRIMLAR (258.002 Binalar) hesabını kullansanız ve inşaat tamamlandığında bunu 252 hesaba aktarsanız daha iyi olur.

Ben ortaklara borçlar ve alacaklar hesabının kullanılmasına taraf değilim. Üyelerden bina yapımı için tahsil edilelecek paralar geri ödenmeyeceği veya karşılığında herhangi bir ayın verilmeyecğinden borç değildir. Kooperatiflerin sermayeleri değişkendir. Bina yapımı için üyelerden tahsil edilen paralar hizmet binası yapımında kullanılacağından bir nevi sermayedir.

Yapılacak kayıt
______//_______
501 - 100,00
500- 100,00
Sermaye taahhüdü.
_____//________
tahsil edildikçe
100 -Kasa/Banka
501- ...

Turk_bey ilginiz teşekkür ederim

Kopperatifler sermayelerini artırmak için ticaret bakanlığın onayı gerekiyor
Kooperatifin sermayesini artırmak için yöetim kurulu karar aldı gerekçeli kararı bakanlığa sunduk bakanlık genel yönetim binası için sermaye artıralamayacağını üyelerin aidatlarını artırıp genel yönetim binasını bu şekilde yapmamızı telefon ile tarafımıza beyan etti bu şekilde bir uygulama varmı bilemiyorum bundan dolayı tereddütlerimi gidermeye çalışıyorum
Bakanlığın söylediği gibil olmuş olsa bile genel yönetim binasını nasıl gidere atabilirim bunuda mümkün görmüyorum

Osam Bey
252 hesaba aktarmasına aktaralımda 431 veya 331 deki hesabı nasıl kapamam gerekir bu hesap süreki pasifte kalır yarın birgün bu sorun yaratmazmı

İl müdürlüğü sermaye artırımına izin vermediğine göre üylerden yapacağınız tahsilatı gelir hesaplarında, inşaat maliyetlerini 258 yapılmakta olan yatırımlar hesabında izlenerek inşaatın tamamlanmasından sonra 252 Binalar hesabına intikal ettirilmesi gerekir. Daha sonra yapılacak işlem malum, amortisman.

Zeki bey pardon

740 hesabı dikkate almadık. Esasen inşaat devam ettiği sürece 740 borçlandırılır.

---------------------------------- / --------------------------------
740 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ 100
740.20 Bina inşaatı

-------------------------------- / ------------------------------------

İnşaat bittiğinde 252 hesap 740 hesapla muhasebeleştirilir:

---------------------------------- / ------------------------------------
252 BİNALAR 100

740 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ 100
740.20 Bina inşaatı
---------------------------------- / -------------------------------------

431 hesap ise dediğiniz gibi pasifte kalır. Bu hesabın kapatılması iki şekilde olur. Birincisi kooperatif kazancından ortakların borçlarını öder, ikincisi sermaye artırma kararı alınır ve sermaye borç miktarı kadar artırılarak bu hesap kapatılır.

------------------------------------ / -----------------------------------

------------------------------------- ----------------------------------

veya
------------------------------------ / -----------------------------------

500 SERMAYE HESABI 100

------------------------------------- ----------------------------------
Gibi?.

..........................................................................................

Turk_bey
Evet il müdürlüğünün söylediği gibil uygulama yaparsak sizin söylediklerinze katılıyorum
ayda 17,500 yt *10 ay 175,000ytl eder üç ayda bir peşin vergi yılsonunda sadece %2 amortisman düşülecek 3,750 net kalan 171,500 ytl olur burda vergisi ödenmiş olan bir katılım payından bir vrgidaha kv oranı %20 den 34,300 ytl haksız yere vergi ödenmiş olmayacakmı araştırdığıma göre doğru ise Taşıma kooperatifleri kv kanunun 5 maddesini 1 bendine giriyor istisnalardanda her halde faydalanmıyor gibil düşünüyorum
selamlar

Osman bey
ticaret bakanlık temsilciliği ile görüştük genel yönetim binası için sermaye artırılamayacağını söyledir bizde bakanlıktan yazılı cevap istedik

Zeki bey

Kooperatiflerde sermaye artırımı söz konusu olmaz. Kooperatiflerde payların kanunla belirlenmiş bir asgari değeri ve her ortağın sahip olacağı azami pay adedi vardır. Bu gün için bu değerler 1.000.000,- TL (1 YTL) ile 5000 adettir.

Kooperatiflerde sermayenin değişir olmasının sebebi açık kapı prensibi nedeniyle ortakların girmesi ve çıkması sebebiyle sermayenin azalıp çoğalmasıdır. Yoksa bu sermayenin alınan kararla artırılacağı anlamında değildir.

Kooperatifler Kanununun 20. maddesinde:

? Ayın nev'inden sermaye konması veya kooperatifin mevcut bir işletmeyi veya ayınları devralması anasözleşme ile kabul edilebilir.?
Denilmektedir.

Demek ki anasözleşmede yapılacak bir tadilatla mevcut nakdi sermaye yapılacak hizmet binasına tahsis edilebilir. Yani 431 hesapta biriken ortaklara borçları sermaye hesabına devretmek mümkündür.

Ticaret Bakanlığı temsilcisinin iddiasını bu açıklamalar yönünde değerlendirmek gerekir.

Osman bey
kooperatifler kanunu 20 maddesi bunumu demek istiyor sen ortaklardan parayı tahsil et binanı yap oturma ruhsatını aldıktan sonra bu paraları ben sermayeye atarım
ticaret bakanlığından bu şekilde bir mukteza istesem acaba nasıl bir cevap verirler
teşekkür ederim