Tazminat Hakkı

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
15 yıl 3600 dolduran bir işçi vardı..

işyerinden ben ayrılıyorum diyerek çıktı....dünden beri yok ...işe gelmiyor...

şimdi atıyorum; bir hafta sonra,on gün sonra sgk dan yazıyı alıp gelirse ben emekliliğe hak ettim benim tazminatımı verin derse..

verilmeli ?

çünkü çıkarken bunla ilgili birşey demedi..ben pazartesi gelmiyeceğim dedi ?

ben sizin yerinizde olsam çıkan işçiyle telefonda bir görüşürüm.
sgk dan aldığı yazıyı noter kanalıylada göndermiş olabilir.
eğer öyle gönderdiyse henüz elinize geçmemiş olabilir...

a.15 yıl 3600 dolduran bir işçi vardı............................olabilir(bizde de var)

b.işyerinden ben ayrılıyorum diyerek çıktı....................kendi iradesiyle istifa yada başka bir gerekçe sunmadı,söylemedi (ise ki demedi diyorsunuz ,bu takdirde bu durumun da mahallinde, tutanak altına alınması uygun olacaktır.)
c.dünden beri yok ...işe gelmiyor..............................."b"dikkate alınarak,(almaya da bilirsiniz)AMA M.25/II-g bendine göre işleme başlamanız uygun olacaktır.

şimdi atıyorum; bir hafta sonra,on gün sonra sgk dan yazıyı alıp gelirse ben emekliliğe hak ettim benim tazminatımı verin derse........................................şimdi hemen fesih yoluna gitmeyiniz,izinde almadığına göre devamsızlık nedenini araştırarak,sonuca göre işlem yapınız.

Burada dikkat çeken nokta"işyerinden ben ayrılıyorum"ifadesidir

çünkü çıkarken bunla ilgili birşey demedi..ben pazartesi gelmiyeceğim dedi ?...........................tamam bu durum ile ilgili birşey söylemedi ise ihtimaller;
1.yaş dışında 15 yıl sgortalılık süresi ve 3600 gün sayısı durumu ile ilgili kendi yükümlülüğünü bilmiyor olabilir
2.yada bir gerekçesi var."işyerinden ben ayrılıyorum"demekle " x veya z sebeb(ler)den dolayı ayrılıyorum"demek istiyor da olabilir mi,olabilir!..(bilmiyoruz)

Sonuç:devamsızlık nedeninin araştırılması safhasında, işcinin beyanları sanırım olayımıza ışık tutacaktır.

Bu kadar kötü niyet aramak da niye. İşçi emekliliği hak etmiş. Belli ki bilgisizlik yüzünden bazı usul hataları yapmış. Yani şimdi hep birlikte adamın emeklilik hakkını elinden mi alalım.
Yokmu telefonu işçinin ararsın noluyor arkadaş gel bi konuşalım dersin olur biter.:)

nizam üsatdım ve sn.aydemir,danışma hattının dediğine yorumunuz nedir ? ( yukardaki yorumlarınız için sağolun )
işçi işten çıkmadan getirecek diyor yazıyor.

Eh tabi yazı alacak öyle gelecek işyerine. Dilekçe verecek işleme konacak.

Aşkın kardeşim Selamlar
Öncelikle 170 hattının verdiği bilgi bana göre hatalıdır.Nitekim geçmiş yıllarda aynı olay bir mükellefimin başına geldi.(forumda da yeri geldiğinde bahsediyorum) İşçi istifa etmiş ve çıkışı verildikten 10 gün sonra bahsedilen yazıyı getirmiş ve tazminatını istemişti.Firma ödememiş ve işçide çalışma bakanlığına şikayette bulunmuştu.Belgelerimiz incelenmiş ve firmamız (başka nedenlerden dolayı) haklı bulunmuştu.Daha sonra işçi,bir üst kurula daha şikayet etmiş ve yaklaşık 1 yıl sonra mahkeme,tazminat ödenmesi gerektiği kararını vermişti.Sonunda da tazminat ödendi.Yani diyeceğim odur ki,işten çıkıştan sonra getirilen yazılarda tazminatı ödememek pek mümkün görünmüyor.
Diğer hususta da Nizam üstadımızın söylediğine de katılıyorum.Nihayetinde işçi tarafından kazanılmış bir hak var.İşten ayrılış usulüne uyulmaması hakkında sizde işlem yapabilirsiniz o ayrı..Fakat bana göre bu olay ayrı, tazminat isteme olayı ayrıdır.Sizde tahmin ediyorum en iyi ihtimalle,işçinin ihbar öneline uymaksızın işten ayrıldığını ve işyerini mağdur ettiğine dair gerekirse karşı dava açarsınız.Şöyle bir işlem bir ihtimal yapılabilir.Eğer olay henüz dava aşamasına taşınmamışsa ve sizde çıkışı henüz bildirmemişseniz; işçiye noterden işe davet yazısı gönderin ve geçerli bir mazeret bildirilmemesi halinde sözleşmenin tek taraflı fesh edileceğini bildirin.Bir süre bekleyin. Sonra çıkışını verin.İhbar tazminatını hesaplayın.Ona ödeyeceğiniz tazminattan mahsup edin.
Emin olmamakla birlikte bu varyasyonda bir ihtimal yapılabilir.Sonuçta işçiye bu tazminat büyük ihtimalle ödenecektir.En azından rakamı düşürebilmek için tüm yollar denenebilir. :)
Bu arada taşınma işlemim bitti.Yeni adreste faliyete başladım.En kısa zamanda görüşmek dileğiyle..:)
Saygılar

Sayın Aşkın Bulduk,

Bu konuyla ilgili yakın tarihte çok uzun yazışmalar yapıldı zaten forumda. O başlığa bir göz atın, bir hayli bilgi var. Ancak bir gerçek var bir işçi bir yerden ayrılıyorsa bunu yazılı olarak varsa gerekçesiyle beyan eder. Bunu artık ülkede sağır sultan dahi duydu biliyor.

Saygılar,
Kevork

Sayın Aşkın Bulduk,

Bu konuyla ilgili yakın tarihte çok uzun yazışmalar yapıldı zaten forumda. O başlığa bir göz atın, bir hayli bilgi var. Ancak bir gerçek var bir işçi bir yerden ayrılıyorsa bunu yazılı olarak varsa gerekçesiyle beyan eder. Bunu artık ülkede sağır sultan dahi duydu biliyor.

Saygılar,
Kevork

Sevgili Kevork,doğru söylüyorsunuz da malum insanoğlu nankördür.Sıkıştığında "hadi ya benim niye haberim yok vallahi bilmiyordum" yalanına çok rastlanır. :)

tahsin üstada ve kevork üstada teşekkür ederim ( tahsin abi hayırlı olsun,Allah bol kazançlar versin )

kevork üstadım yazıyı hatırlıyorum,sanki biraz farklı geldi bana( farklıda değilmiş)..ondan burdan sordum..saygılarımla...

Sevgili yargıtayımızın pek sevdiği bir laf vardır '' hayatın olağan akışına aykırı''
bu konuda da 15 yıl 3600 gün hakkını kazanmış bir işçinin, tazminat hakkını bırakarak işi bırakmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, kurumdan almış olduğu yazının işten ayrıldıktan bir kaç gün sonra işyerine verilmiş olmasının, işçinin bu sebeple ayrıldığının göstergesi olduğu yönünde bir kararını hatırlıyorum.
Ayrıca diğer yandan işçinin ayrılma bildirimini yazılı olarak yapmamış olması da , başka bir sebep olmadığının göstergesidir bence.

Sevgili yargıtayımızın pek sevdiği bir laf vardır '' hayatın olağan akışına aykırı''
bu konuda da 15 yıl 3600 gün hakkını kazanmış bir işçinin, tazminat hakkını bırakarak işi bırakmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, kurumdan almış olduğu yazının işten ayrıldıktan bir kaç gün sonra işyerine verilmiş olmasının, işçinin bu sebeple ayrıldığının göstergesi olduğu yönünde bir kararını hatırlıyorum.

Katılıyorum.
Tamam işcinin bu davranışı etik değil, usülde bu değil,hatta işveren ben olsam, böylesi tutum-davranış karşısında ödemem,işci yargıya götürsün öyle alsın diye düşünmeden edemem ama dava konusu olur ise bu davanın işci lehine sonuçlanabileceği düşüncesindeyim.

Son düzenleme: