fonradar

TDHP Can Çekişiyor Yeni Trend UFRS

• Konbuyu başlatan UZMAN
  • Başlangıç tarihi
Sayın simkeşyan

Maksadımı anlatamadım galiba. Öncelikle Enf. düzeltmesi ile UFRS kıyaslanabilir. Çünkü hepsi firmaların mali tablolarındaki bilgilerin gerçeği güncel ve ticari hayatın istediği şekilde olmasını arzu eder. Mali tabloları gören kişinin o firma hakkında yeterli bilgi sahibi olması arzu edilir. Peki firmanın faaliyetleri kayıt dışı ise bu işlemin faydası olur mu? İkincisi 2004 den sonra 11 yıl geçti firmaları enf. düzeltmesi yaptıkta ne oldu şu an bilgiler güncel mi hayır. Sadece SMMM lere eziyet oldu bence başka işe yaramadı. Şu an kuyumcular enf. düzeltmesi yapıyor da ne oluyor altının fiyatı ile enflasyon arasında doğrudan ilişki yok bazen enf. - olmasına rağmen altın üç yada % 20 artmış dahi oluyor. Bu işi kuyumcular istedi ama istedikleri sistem bu değildi şimdi tamamen eziyete dönüştü.

Basit bir soru ufrs ye göre ayırdığınız kıdem tazminatı karşılıklarını gider yazabiliyormusunuz. Veya 90 gün vadeli 100 TL. tutarında satış yaptın, peşin satsaydın 90 tl. olurdu bunun içerisinde 10 tl faiz geliri gizli hemen bunu satıştan ayır.. Varmı böyle bir mantık???

Basit bir soru ufrs ye göre ayırdığınız kıdem tazminatı karşılıklarını gider yazabiliyormusunuz. Veya 90 gün vadeli 100 TL. tutarında satış yaptın, peşin satsaydın 90 tl. olurdu bunun içerisinde 10 tl faiz geliri gizli hemen bunu satıştan ayır.. Varmı böyle bir mantık???

Mantık değil mantıksızlık ve hatta imkansızlık. Eğitimlerde bunun uygulanabilirliğini soranlara hocada cevap verememişti. Ben sadece olanı anlatıyorum demişti.

Sayın volkan24,

Yanılıyorsunuz,

Enflasyon düzeltmesinin mantığı tekdi; Eskalasyon. Mali sistem içindeki tüm ticari işletmelerin bilanço kalemleri aynı sistem içinde düzeltildi ve güncel rakamlara getirildi.

UFRS ise böyle yapmıyor, sen kendine bir sistem kur onu uygula diyor. Kurduğun sistemi bana savunursan sorun yok diyor.

İki sistemi birbiriyle kıyaslayabilmek için sebep ve sonuçlarının aynı olması gerekir. Ancak ikisinin de ne çıkış noktaları/sebepleri ne yöntemleri ne de sonuçları aynı değildir.

Sadece reeskont konusunu inceleseniz ne demek istediğimi anlarsınız yada yapancı para/borç/alacak değerleme işlemlerini. Ne yazıkki bu işi gerçek bir rant kapısı olarak görenler yüzünden bu hale geldi bu iş. Daha önce çalışılmış firmalar var, örneğin ikisi de mobilya olsun aynı firma her iki fabrika içinde hiçbir hali tutmayan raporlar hazırladı, sözde iş yapmış oldu. Gerçek bilançolar üzerinden yapılan basit çalışmalar bile her ikisinin de iler tutar yanı olmadığını gösteriyordu. Niye ? sorusuna ciddi gerçek bir cevap veremediler. Çünkü her adım varsayım. "Bukadar serbestlik mertliği bozar" arkadaşlar.

Ayakları yere basan bir Enflasyon düzeltmesi yine daha doğrudur nerdeki UFRS.

Sayın Simkeşyan

İki sistem birbirine benzer veya benzemez bu o kadar önemli mi. Konu bu sistemlerin amaçlarına ulaşma şansı ve şartları mevcut mu meselesi bana göre.

Ben diyorum ki bu kadar kayıt dışı varsa o firmaya ister UFRS yapın ister TMS yapın ister enf. düzeltmesi yapın ne işe yarayacak. Sadece alt yapısı müsait olmayan küçük ve orta ölçekli firmalara ve SMMM lere maddi manevi eziyet getirir tabi karşılığında birilerine rant sağlar. Bazı kesimler bu durumu gördüğü için iş sulandırılmaya dönüşmüştür iyiki de dönüşmüştür aklın ve mantığın gereği budur olması gereken budur isteyen UFRS uygulasın şirketini görücüye çıkarmak isteyen, yabancıyla evlilik isteyen ne yaparsa yapsın. Ama yüzbinlerce küçük aile şirketine gereksiz yere masraf çıkarılmasın demek istediğim budur.

Birincisi UFRS de kıdem tazminatı karsiligi degil kidem karsiligi ayrılır. Kıdem tazminatı ayırmanız icin isten cıkıs kararının kesinlesmiş veya geri donusu zor bicimde acıklanmıs olması gerekir. Kıdem karsılıgından kasıt kişinin kendi rızası ile işten ayrılması halinde alacagı kıdemdir ( emeklilik, evlilik, askerlik ). Aktueryal bir hesaplamadır. Bunun gider yazılamaması ile ne kast ettiginizi anlamadım. Gider tabi ki yazacaksınız sadece vergiden indiremezsiniz. VUK a gore yaptıgınız hesaplama sirketin tasfiye edilecegi zaman yapılması gereken bir yontemdir, bu yontemi kullancagınız zaman finansal tablonun anlamlı olması icin herseyi sanki X zamanda sirketi kapayacak gibi hesaplamanız gerekir ki raporunuz kendi icinde tutarlı olsun.

İkinci orneginizi yapan cok firma gordum. İki finansal tabloyu karsılastırırken 1 yıl vade ile satan ile pesin satan gelirini aynı mı raporlayacak? 1 sene vade ile satan finansman maliyetini kendi ustleniyordur ve bunun dogru analiz yapılması icin ayrıstırılması gerekir. Bu da cok dogru bir mantıktır.

Duran varlıklar ile ilgili olarak bir otobus filosu firması dusunun birisi son model araclar kullanıp 3 senede bir araclarını yenilerken bir digeri en az 6 sene kullanmaktadır. Bu iki firmanın aynı tutarda amortisman ayırması ne kadar dogrudur? Veya bir ucak aldınız ama verdiginiz ücret piyasa ustundeydi dolayısı ile ucaktan beklediginiz katkı ile ucagın bugunku piyasa degeri defter degerinin altında. Bu durumda hala defter degerini, gercekci olmadıgını bile bile, kullanmanız ne kadar mantıklıdır?
Veya bir magaza kiraladınız ve restore ettirdiniz ancak sozlemede magazayı aldıgınız kosullarda teslim etmeniz gerekir yazıyor ve piyasada da boyle bir uygulama var. İleride olucacak bu gideri ( yukumlulugunuz sozlesme ile baslamıs, ve o magazada iş yapmanın bir bedeli ) nasıl karsılık ayırmazsınız?

UFRS firmaların analizini daha kolay, karsılastırılabilir yapılması icindir. Firmaların finansal durumunu gercege daha yakın gostermek icindir ve gereklidir. Piyasada daha karmasık yontemlerde vardır. ( Yatırımcıların kullandıgı )

Mali musavir de firmalara mali konularda danısmanlık etmek icin vardır ancak bu forumda gordugum cogu kişi bunu sadece vergi icin defter tutmak ile sınırlandırmıs. Sanırım belge ismini vergisel muhasebeci olarak revize etmek daha uygun olacaktır.

Katıldıgım tek nokta ufak esnafın defterleri icin boyle bir ugrasa girmek alınacak faydadan daha yuksek bir maliyet cıkaracaktır. Buyuk olcekli firmalar icin, ozellikle borsaya dunyanın herhangi bir yerinde kote, kesinlikle gereklidir/faydalıdır.

Sayın Simkeşyan

İki sistem birbirine benzer veya benzemez bu o kadar önemli mi. Konu bu sistemlerin amaçlarına ulaşma şansı ve şartları mevcut mu meselesi bana göre.

Ben diyorum ki bu kadar kayıt dışı varsa o firmaya ister UFRS yapın ister TMS yapın ister enf. düzeltmesi yapın ne işe yarayacak. Sadece alt yapısı müsait olmayan küçük ve orta ölçekli firmalara ve SMMM lere maddi manevi eziyet getirir tabi karşılığında birilerine rant sağlar. Bazı kesimler bu durumu gördüğü için iş sulandırılmaya dönüşmüştür iyiki de dönüşmüştür aklın ve mantığın gereği budur olması gereken budur isteyen UFRS uygulasın şirketini görücüye çıkarmak isteyen, yabancıyla evlilik isteyen ne yaparsa yapsın. Ama yüzbinlerce küçük aile şirketine gereksiz yere masraf çıkarılmasın demek istediğim budur.

Burada tek katılacağım nokta UFRS'nin (sebep saymadan) bir yaraı olmayacağıdır ne küçüklere nede büyüklere. Kaldıki yasada yapılan değişikliklerle uygulama ihtimali de pek yok.

Veya bir ucak aldınız ama verdiginiz ücret piyasa ustundeydi dolayısı ile ucaktan beklediginiz katkı ile ucagın bugunku piyasa degeri defter degerinin altında. Bu durumda hala defter degerini, gercekci olmadıgını bile bile, kullanmanız ne kadar mantıklıdır?

iyide bu ihtimallerin sonu yok ki. üstelik bu dediklerin stabilde değil. uçağın değeri bugün başka yarın başka. her gün uçağın değerinimi takip edeceksin.
kısacası ufrs uygulanamaz bir sistemdir.

UFRS uygulayan bir suru firma bulunmaktadir, Turkiyede ki benim calistigim veya hizmet verdigim firmalar da ya IFRS ya da USGAAP raporlama yapmaktadir. Dolayisi ile yapilamaz veya uygulanamaz degildir.

Ucak ile ilgili konuya gelince DV ler icin ya yeniden degerleme yontemini kullanmaniz veya da alis degeri ile kayit edip senede en az bir kere deger dusuklugu testine tabi tutmaniz gerekir. Takip gunluk degil ama periyodiktir.