Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mkulte
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Temmuz 2008 Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Açıklanır?

• Bayramdan Önce

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bayramdan Sonra

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

Vergi hukukundan özellikle beklediğin soru bu yazdıklarından başka var mı gülümse? Buraya güzel bi şekilde sıralamışssın aslında ama başka aklına gelen var mı?

Yıllara sair inşaaten ne gibi sorarlarlarmış? işin bitim tarihi mi? amortismanları mı?

tesekkurler

XYXYXY ' Alıntı:
Vergi hukukundan özellikle beklediğin soru bu yazdıklarından başka var mı gülümse? Buraya güzel bi şekilde sıralamışssın aslında ama başka aklına gelen var mı?

Yıllara sair inşaaten ne gibi sorarlarlarmış? işin bitim tarihi mi? amortismanları mı?

tesekkurler

Arkadaşım ben şunu sorabilirler diyemem ama toplantıda bunlardan bahsedildi. Yıllara sari uzun zamandır sorulmadı gelebilir dediğin gibi zaten tek tip soru var o konuda, işin bitim tarihi ve giderlerin dağılımı.

Vergide tek kaynak yetmez dediler. Yani kitap+kanun+yönetmelik+tebliğ.

Ama benim tavsiyem tüm kanun bir kez okunması lazım, bakın ezber değil sadece bir kez okunmalı çünkü uygulamaya yakın olduğu için akılda kalması daha kolaydır.

İnsanlar artık o kadar bıktı ki haksızlıktan tüm kanunu okumak istemiyorlar nokta atışı çalışıyor herkes.

Önceki yıllarda şuan herkesin bildiği sorular aynı sınavda sorulmuş.Ama artık olmadık yerden soruyorlar işte buna kızıyorum ben özellikle

XYXYXY ' Alıntı:
İnsanlar artık o kadar bıktı ki haksızlıktan tüm kanunu okumak istemiyorlar nokta atışı çalışıyor herkes.

Önceki yıllarda şuan herkesin bildiği sorular aynı sınavda sorulmuş.Ama artık olmadık yerden soruyorlar işte buna kızıyorum ben özellikle

İnanırmısın son bi kaç yılın geçmiş sorularını ezberledim. Son sınavda bi tek emsali yakaladım sanırım. 56 ile geçtim. Yani geçmiş yıl sorularına çalışmakda artık tehlikeli. Adamlar heyecan arıyorlar.

Maliyetten soru tahmin eden var mı acaba?

gülümse1907 arkadaşıma katılıyorum tüm kanunları bir kez dahi olsa okuyun çünkü hiç beklemediğiniz yerden soru gelebiliyor.. mart sınavında yoklama ile ilgili olduğu gibi herkese başarılar..

boyut35 ' Alıntı:
gülümse1907 arkadaşıma katılıyorum tüm kanunları bir kez dahi olsa okuyun çünkü hiç beklemediğiniz yerden soru gelebiliyor.. mart sınavında yoklama ile ilgili olduğu gibi herkese başarılar..

Evet yoklama geldi. Ve yoklamayı kendi bildiklerimi yazdım:) Aklıma açılışlarda gelen yoklama memurları geldi. Dedim ki kendi kendime bunlar niye geliyodu, ne yazıyolardı, kimdi bunlar:))

2 soru yakalayım adam akıllı yeter inanın.Artık böyle düşünmekten başka çare yok benim için.Eninde sonunda sorucaklar bildiğimi :)

arkadaşlar pekii.. muhasebeden 50 almam için benim neyi ne kadar yapsam yeterli olur?? muhasebe bilgim hiç yok ve sadece geçmiş yıl sorularını okuyabildim :( çok da anlaşılır şeyler gibi gelmiyor bana...

ozgezer35 ' Alıntı:
arkadaşlar pekii.. muhasebeden 50 almam için benim neyi ne kadar yapsam yeterli olur?? muhasebe bilgim hiç yok ve sadece geçmiş yıl sorularını okuyabildim :( çok da anlaşılır şeyler gibi gelmiyor bana...

;D biraz bişeyler anladığını yazman gerekir, ama her madde birbirinden bağımsız olarak değerlendiriliyor, puanlandırma da genelde belirtiliyor sınavda, ona göre bildiğin maddeleri yapmaya çalışırsın. ama hiç muhasebe bilmeyen biri niye bu sınava girer anlamış değilim, ilerde biri bana muhasebeyle ilgili bişey sorar da koskoca smmm bilmiyo derler diye korkudan bile giremem ben ;D ben de tus a giriyim de kbb ci oluyum bari ;D

ozgezer35 ' Alıntı:

hiç muhasebe bilginiz olmadan muhasebeden geçip, bir de SMMM olursanız büyük bir şey başarmış olacaksınız. ;D

ozgezer35 ' Alıntı:

Özgezer35 arkadaşım, şu yazdıklarını okudum ve inan sınava giresim gelmedi, yediremiyorum kardeşim, hazmedemiyorum. Başkada bişey yazmak istemiyorum anlamak isteyen anladı...

umutburcak ' Alıntı:
ozgezer35 ' Alıntı:

;D biraz bişeyler anladığını yazman gerekir, ama her madde birbirinden bağımsız olarak değerlendiriliyor, puanlandırma da genelde belirtiliyor sınavda, ona göre bildiğin maddeleri yapmaya çalışırsın. ama hiç muhasebe bilmeyen biri niye bu sınava girer anlamış değilim, ilerde biri bana muhasebeyle ilgili bişey sorar da koskoca smmm bilmiyo derler diye korkudan bile giremem ben ;D ben de tus a giriyim de kbb ci oluyum bari ;D

Tus bile almaz ki bizi önce doktor olmamız lazım:) Ama smmm'ye pat diye girebiliyosun damdan bacadan nerden istersen gir:)

arkadaşlar yapmayın lütfen,

bizler o kadar çalıştığımız halde sınırlar ile geçiyorsak bu halde olan girse ne girmese ne? Yani acemi şansı dediğiniz teste olur, oda çok zor.

şu sınave girmek için fakülte çeşitliliği kastediliyorda kabul ama staj başlama sınavından itibaren yaşananları düşününce herkes giremiyor bu sınava arkadaşım :(

heerdeem ' Alıntı:
arkadaşlar yapmayın lütfen,

bizler o kadar çalıştığımız halde sınırlar ile geçiyorsak bu halde olan girse ne girmese ne? Yani acemi şansı dediğiniz teste olur, oda çok zor.

şu sınave girmek için fakülte çeşitliliği kastediliyorda kabul ama staj başlama sınavından itibaren yaşananları düşününce herkes giremiyor bu sınava arkadaşım :(

Arkadaşım bişey yaptığımız yok ama örnekleri gözümüzün önünde çıldırmamak elde değil.

Hocam örneğe gireceksek çok şey çıkar. Bakın ders çalışırken aklıma ne geldi, paylaşayım.

Kurumlar vergisi, indirilmeyecek giderler.. tam kasım 2006 dan beri 3 defa gelmiş.

Şimdi soruyorum size bu soruyu yapıp geçenlerin yüzde kaçı örtülü sermaye kavramını, transfer fiyatlandırması olayını hatta yedek akçe düzenlemesine vakıf.

tekrar ifade edeyim asıl dikkat çekmek istediğim konuya, asıl kızmamız gereken ezberci zihniyet.

heerdeem ' Alıntı:
Hocam örneğe gireceksek çok şey çıkar. Bakın ders çalışırken aklıma ne geldi, paylaşayım.

Kurumlar vergisi, indirilmeyecek giderler.. tam kasım 2006 dan beri 3 defa gelmiş.

Şimdi soruyorum size bu soruyu yapıp geçenlerin yüzde kaçı örtülü sermaye kavramını, transfer fiyatlandırması olayını hatta yedek akçe düzenlemesine vakıf.

tekrar ifade edeyim asıl dikkat çekmek istediğim konuya, asıl kızmamız gereken ezberci zihniyet.

Peki bizleri ezberci yapan kim?

konuyla alakasız olacak ama şunu sormak istiyorum;

her yeterlilik sınav kağıdını bir kişi mi okuyup not veriyor, yoksa 2. bir kişi de okuyor mu? Okuyup ilkinin verdiği notu değiştirdiği oluyor mu acaba?

Yani mesela kağıdımızı bir görevli okudu ve 40 verdi, 2.si okudu 50 verdi diyelim. Ne oluyor bu gibi bir durumda?

Yok eğer 2 kişi okumuyorsa, bol not veren hoca ile kıt not veren hoca, aynı şekilde cevaplanmış iki adayın kağıtlarına farklı not vermez mi?

Sanırım yine şans da giriyor devreye. Yani hani derler ya, Avrupa'da maç kazanmak için işi hakeme bırakmıycan, çatır çatır topunu oynayıp net bir galibiyet alacaksın rakibin karşısında derler. Burda da öyle sanırım, öyle 40'lık, 50'lik kağıt verdin mi hakemin düdüğüne kaldın demektir, yazıcan 80'lik 90'lık kağıt işini garantiye alıcan. Doğru mu?

the accountant ' Alıntı:
konuyla alakasız olacak ama şunu sormak istiyorum;

her yeterlilik sınav kağıdını bir kişi mi okuyup not veriyor, yoksa 2. bir kişi de okuyor mu? Okuyup ilkinin verdiği notu değiştirdiği oluyor mu acaba?

Yani mesela kağıdımızı bir görevli okudu ve 40 verdi, 2.si okudu 50 verdi diyelim. Ne oluyor bu gibi bir durumda?

Yok eğer 2 kişi okumuyorsa, bol not veren hoca ile kıt not veren hoca, aynı şekilde cevaplanmış iki adayın kağıtlarına farklı not vermez mi?

Sanırım yine şans da giriyor devreye. Yani hani derler ya, Avrupa'da maç kazanmak için işi hakeme bırakmıycan, çatır çatır topunu oynayıp net bir galibiyet alacaksın rakibin karşısında derler. Burda da öyle sanırım, öyle 40'lık, 50'lik kağıt verdin mi hakemin düdüğüne kaldın demektir, yazıcan 80'lik 90'lık kağıt işini garantiye alıcan. Doğru mu?

Bir kağıdı tek hoca okuyor. Hatta geçen mart döneminde bunun baya esprisi oldu, sen okucan ben okucam diye kağıtlarımı yırttılar bunlar yoksa o yüzdenmi geç açıklanıyor bu sınav diye konuşmalarımız oldu:)

gülümse1907 ' Alıntı:
heerdeem ' Alıntı:

işte şimdi çomaklara saldırmayı bıraktınız... ;)

heerdeem ' Alıntı:
gülümse1907 ' Alıntı:
heerdeem ' Alıntı:

işte şimdi çomaklara saldırmayı bıraktınız... ;)

:)) Sağol arkadaşım gözlerimi açtın:)