fonradar

Temmuz 2009 Temel Hukuk

kerem81

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar hukuk çok zor olmamakla beraber ezbere dayanan ve tekrar edilmediğinde uçucu bir ders. Ben buraya yazarak ve burda yazılanları okuyarak yapılacak tekrarın yararı olur düşüncesindeyim. Ve çıkma ihtimali olan sorularıda paylaşabiliriz.

Ynt: Temmuz 2009 Temel Hukuk

Ticaret hukuku bu komisyonun es geçmediği tek konu mutlaka bir soru bekliyorum. Gelmeyen tek yer kıymetli evrak

Aynı şekilde sgk dan da soru gelme ihtimali yüksek. Kendim yazıp kendim okuyorum . Kimse yokmuuuu!

bende tek ders hukuktan kaldım nasıl ders çalışacağımı bilmiyorum. canımda istemiyor. islam çankayanın kitabu var bende yeterli olurmu acaba.

arkadaşlar huhuktan soru tahmini yapacak kimse yokmu

Sanırım yok:) Bir ikimiz giriyoruz sanırım :)
Eh iki kişiyide bırakmazlar herhalde :)

hukukta çok fazla konu,kanun ve bilinmesi gereken çok şey var.mart sınavında insaflı davranmışlardı umarım temmuzda da o tarz soru sorarlar.

umarım dilay martta girmedim sınava çalışamadım diye çoooookk pişmanım çalışmadanda geçermişim o sorulara vergide aynı şekilde inşallah temmuzdada kolay olur umarımm :)

Arkadaşlar hep diyorlarki sözel derslerden yazarak çalışın ama bu çoğu zaman sıkıcı ve zaman açısından mümkün olmuyor. Ben daha kolay bir yol buldum çıkabilecek tarz soruları yazdım bir kağıda. Hemen her konuyu kapsıyor. Sonra defteri, kitabı kapatıp soruları alıp okuyorum ve cevap veriyorum YAZMADAN tabi:) çok faydası oldu özellikle temel hukuk . Tavsiye ederim

kerem81 ' Alıntı:
Arkadaşlar hep diyorlarki sözel derslerden yazarak çalışın ama bu çoğu zaman sıkıcı ve zaman açısından mümkün olmuyor. Ben daha kolay bir yol buldum çıkabilecek tarz soruları yazdım bir kağıda. Hemen her konuyu kapsıyor. Sonra defteri, kitabı kapatıp soruları alıp okuyorum ve cevap veriyorum YAZMADAN tabi:) çok faydası oldu özellikle temel hukuk . Tavsiye ederim

güsel ypntem kerem evet yazarak çalışmak çok zaman alıcı ve sıkıcı yapamadım ben ama akılda kalıcı tabi
ama dediğin yöntemde çok faydalı

arkadaşlar
sınava ilk defa giricem
temel hukuk kapsamında ticaret hukuku, borçalr hukuku, sosyal güvenlik hukuku, iş hukuku
ve hukukun temek kavramları mı çıkıyor.
kursa giden arkadaşlar yada daha önce sınava girmiş arkadaşlar çerçeveyi söylerlerse çok
sevinirim.nereye çalışacağımı nasıl başlayacağımı hiç bilmiyorum..:(

Küçük harflerle yazınız lütfen, yoksa tüyo alamazsınız hem mesajınız silinir ???

Hukuk Soruları

1 - borçlunun temerrüdü kavramını tanımlayınız şartlarını açıklayınız
2-danıştayın yargı ile ilgili görevlerini kısaca açıklayınız.
3 - kıdem tazmitını tanımlayınız ve kıdem tazminatı ödenmesinin koşullarını açıklayınız.
4 - t.t.k. hükümlerine göre şirket birleşmesini tanımlayınız ve şartlarını açıklayınız.

Ynt: Hukuk Soruları

TIMARLI ' Alıntı:
1 - borçlunun temerrüdü kavramını tanımlayınız şartlarını açıklayınız
2-danıştayın yargı ile ilgili görevlerini kısaca açıklayınız.
3 - kıdem tazmitını tanımlayınız ve kıdem tazminatı ödenmesinin koşullarını açıklayınız.
4 - t.t.k. hükümlerine göre şirket birleşmesini tanımlayınız ve şartlarını açıklayınız.

Son sorunun cevabını ne hukuk kitabında (A.Kocaman) ne de Vergi kitabında bulamadım. Bu nasıl soru? Sedece iş hayatından aklımdan kalanlarla bir iki cümle yazdım :(

aynı türden şirketlerin malvarlıklarıyla birleşmesiyle mevcut olan tüzel kişilik altında yada yeni bir tüzel kişilik oluşturarak şirketlerini birleştirmeleridir. Yazdım birazda olsa ucundan tutturdum İNŞALLAH puan verirler.

TIMARLI ' Alıntı:
aynı türden şirketlerin malvarlıklarıyla birleşmesiyle mevcut olan tüzel kişilik altında yada yeni bir tüzel kişilik oluşturarak şirketlerini birleştirmeleridir. Yazdım birazda olsa ucundan tutturdum İNŞALLAH puan verirler.

Evet ben de ona benzer bişeyler karaladım :(

Birleşme, iki veya daha fazla ticaret şirketinin birbiriyle birleşerek yeni bir ticari şirket kurmaları veya bir ve birden fazla ticaret şirketinin mevcut diğer bir ticaret şirketinin mevcut diğer bir ticaret şirkete katılmasıdır.

Birleşmenin Şartları:Birleşme, yalnız aynı neviden olan şirketler arasında geçerlidir. Ancak, birleşme bakımından kollektif ile komandit şirketler ve anonim ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler aynı nevi den sayılır.

Tanım yok ama şartları tutturmuşum :(