Temmuz-2009 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

Ynt: Temmuz-2009 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

Arkadaşlar hepimiz kurumlardan soru gelecek diye düşünüyoruz ama bu soru metin değil , uygulama da olabilir. Ve Kdv yi es geçmeyelim. Sordu , sormaz demeyelim. Sorar mı sorar. Önemli bir konu mu evet . Tüm işlemlerimizin kalbi bir bakıma. Bence tekrar kdv sorabilir.

peki

aatuhk dan soru gelebılır arkadaslar uzun zamandır cıkmıyor
tecilin yada terkin maddelerine dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum
kurumlar vergisinde örtülü kazanc yada transfer fıyatlandırması
gelir vergisinde beyanname cesıtleri ve dönemleri
kdv teslim teslim sayılan haller hizmet hizmet sayılan haller
vuk da sorumluluk cesıtlerı vergi hataları vergi alacağını ortadan kaldıran sebepler

Deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığının yangın sebebiyle mücbir sebep ilân ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait katma değer vergisi, bu madde KDV de indirilmeyecekler arasında.Bu maddenin zayi olan mallara ait katma değer vergisi olayını biraz açar mısınız arkadaşlar.

maliye bakanlıgınca mücbir sebep nedeniyle vergi almadıgı yerlerdekı yok olmus degerını kaybetmıs mallara ait kdv dısındakı mallar uzerındekı ödenen kdv nin indirilemeyeceğini anlatıyor madde

zayi maldan kasıt elde olmayan dogal afetler nedeniyle değerini kaybetmiş yok olmus mallardır.bunların kdv si eger maliye bakanlıgınca ilan edilirse indirilebilir verilmezse indirilemez.hüküm oldukca açık

Teşekkürler esesli,buraya kadar problemim yokta takıldığım şurası, dışındaki ödenen kdv ye bir örnek verir misiniz?

niye takıldın bu maddeye anlamadım.maliye bakanlıgının ilan ettiği olanganüstü hallerde tanınan muafiyet istisna halleri dısındaki bütün malların ödenen kdv si indirilemez diyor

zaten bütün vergi kanunlarında durum öyle değilmidir kendileri matrahtan indirilemez.kdv de ayrıcalıklı olarak bir de zayi olmus malları almıs

:) teşekkür ederim.Amacım ezberden ziyade konuya hakim olmak.Püf nokta olabilir mi diye düşünmüştüm.Tamam bu konu anlaşılmıştır.

teslim teslim sayılan haller yada ithalatta matrah konusunda cıkabılcegını dusunuyorum temmuz sınavında

vergi kolay çok da çalışmaya gerek yok bence

Arkadaşlar ,
kurumlardan muafiyet sorulduğuna göre vakıfların muafiyet koşulları sorulabilir .Kontrol edilen yabancı kurum kazancı ve iştirak kazançları istisnaları güsel sorular diye düşünüyorum.

vergi usul; tasdike tabi defterler
kdv :özel matrah şekilleri ,teslim ,hizmet ,vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi

yada kurumlardan kar dağıtım sorusu bekliyorum.

Hepimize iyi çalışmalar ...

buradan komisyonda görevli değerli hocalarıma sesleniyorum ;D vergi ve hukuk son hakkım kasımdan tırstım (bilseydim bööle yapcaanızı neyse) martta girmedim adalet istiyom sorulması lazım gerekli sualleri ahanda yazıyom
1-kv mükelleflerini sayınız? tam ve dar mükellef kanuni ve iş merkezi kavramlarını açıklayınız?
2-vuk da belirtilen değerlemeyi tanımlayınız? değerleme ölçülerini belirtiniz?
3-gv veya kv kanununda indirilemiyecek giderleri belirtiniz?
4-kv veya gv de bi dünya gelir unsuru olan emsal bedelli istisnalı muafiyetli (ortaya karışık) gerçek adamın vergi hesaplaması
bu soruların türevleri mevcut özelden yazarsanız yardımcı olurum
yoksa bi da 2 yıl gelmem ;D

BEN ' Alıntı:
buradan komisyonda görevli değerli hocalarıma sesleniyorum ;D vergi ve hukuk son hakkım kasımdan tırstım (bilseydim bööle yapcaanızı neyse) martta girmedim adalet istiyom sorulması lazım gerekli sualleri ahanda yazıyom
1-kv mükelleflerini sayınız? tam ve dar mükellef kanuni ve iş merkezi kavramlarını açıklayınız?
2-vuk da belirtilen değerlemeyi tanımlayınız? değerleme ölçülerini belirtiniz?
3-gv veya kv kanununda indirilemiyecek giderleri belirtiniz?
4-kv veya gv de bi dünya gelir unsuru olan emsal bedelli istisnalı muafiyetli (ortaya karışık) gerçek adamın vergi hesaplaması
bu soruların türevleri mevcut özelden yazarsanız yardımcı olurum
yoksa bi da 2 yıl gelmem ;D

çok hoş olmus keske yazdıgın sorular gelse ne kadar iyi olurdu :)

son yılların temmuz sınavlarının vazgeçilmezidir kv mükellefleri olucak olucak inş ;)

Arkadaşlar A.A.T.U.H.K ' dan soru bekliyor musunuz? Çok uzun bir zamandır sorulmamış. Acaba değişiklik yapalım derler mi ? Derlerse şayet ne sorarlar ???

Bıktım ders çalışmaktan... Çok zor, stresli geçiyor günler :(

sınava girmeden Asgari Geçim İndiriminin hesaplanması ve tanımını mutlaka öğrenin..

örnek soru olarak;

--VUK'da hüküm altına alınan Asgari Geçim İndiriminin tanımını yapınız?

-- (666.-TL)asgari ücretle çalışan, evlii eşi çalışmıyor, 2 çocuk yada 3 çocuk şeklindeki bir işçinin asgari geçim indirim tutarını hesaplayınız?

bu konuyada bakmanızı öneririm...

ben temmuz 2009 sınavında örtülü sermaye ve transfer fiyatlandırmasından çok ciddi sıkacak bir soru geleceğini sanmıyorum. Çünkü uygulamada bile gerçekten oturmamış bir konu. Tanımları ve nelerin örtülü sermaye sayılacağını emsal bedel tespit etme yöntemlerini sorabilirler belki. Bence temmuzda mali tatil var buna göre süreleri ve süreler içinde mali tatili ve kimlerin etkilenip etkilenmediğini sorabilirler.

3M_FS ' Alıntı:
ben temmuz 2009 sınavında örtülü sermaye ve transfer fiyatlandırmasından çok ciddi sıkacak bir soru geleceğini sanmıyorum. Çünkü uygulamada bile gerçekten oturmamış bir konu. Tanımları ve nelerin örtülü sermaye sayılacağını emsal bedel tespit etme yöntemlerini sorabilirler belki. Bence temmuzda mali tatil var buna göre süreleri ve süreler içinde mali tatili ve kimlerin etkilenip etkilenmediğini sorabilirler.

Valla biz hiç etkilenmiyoruz bu mali tatilden. Adı var sadece. Ama gerçekten hoş bir soru olur.

Bir de çok güncel konuları arayıp buluyor komisyon bizde konuları artık değerlendirirken bu son hafta ; işimize yarar, bilinmesi muhakkak gerekli ve evet tam zamanı , bir kaç dönem içerisinde de sorulmamış olanları az çok yakalamalıyız.

Tabi umarım ki taş kuşa değer :)

bir dönem yoklamanın maksadını sordular ve yoklama yapmaya yetkili olanları.. buna benzer soru tarzı olarakda incelemenin maksadını ve incelemeye yetkili olanları sorabilirler...