fonradar

Ticari İşletme

YILDIRIM65

Katkı Sunan Üye
Forumdaslarim slm simdi sorunuma geliyorum.bir mukellef Şubat ayında ticari olarak mükellefiyet actirmıştır.martta ticari faaliyetini sona erdirmistir.tekrar haziran ayında ticari olarak kayidini tekrar tescil ettirmiştir.ilk mükellefiyette 10.000.00 tl kar elde etmiştir.ikinci mükellefiyetinde ise 5000.00 tl kar elde etmiştir.bu firma nasil gelir vergisi beyannamesi vermelidir hesap özetleri ekte nasıl belirtilmelidir.hesaplanan gecici vergiler nasil düşünmelidir.

Merhaba
Farklı bir faaliyet koduylada tekrar başlamış olabilir.
Gelirin toplanması gereği hepsini tabiki tek bir beyannamede bildirin.kazanç Bildirim detayında veya İşletme hesap Özeti detayında alt alta iki satır halinde kar-zarar rakamlarını belirtin.Şöyle ki;
01.01.2024 - kapanış tarihi ve
açılış tarihi - 31.12.2024 tarihine kadar olan kısım şeklinde 2 ayrı hesaplama yapın,iki ayrı hesap özetinde beyana dahil edin.
varsa ödenmiş geçici vergileri toplu olarak düşün.

Mesela ilk açılan firmanin ilk dönem gecici vergisi kari 15.000.00 tl diyelim.tekrar aynı yılda fakat ayrı ayda açılan firmanın gecici vergi kari 24.000.00 tl dır.yani bu gelirlerin toplamını gelir vergisi beyannamesinde toplanır ve tekrar g.v beyannamesinde bildirilir.hesap özetleri ise ayrı bildirilir.iki dönemin karında hesaplanan gecici vergi toptan dusulur(24000.00*%15 ile 15000.00*%15)gecici vergi odediyse doğru mu anladim.

Gecici vergi beyannamesinde durum nasıl olmalıdır tekrar işe başladığı tarihli gecici vergi beyannamesine (2 nci gecici byn) ilk açtığı dönemde yer alan gecici vergi beyannamesinde yer alan karıda yazacak miyim.atiyorum ilk dönemde ilk açılan firmanın 1 nci dönemdeki kari 40.000.00 tl ile tekrar açtığı 2 nci gecici vergi dönemine rast gelen kari 35.000.00 tl dır.bu karlarin ikisinide toplayarak gecici vergi beyannamesinde yer alan ticari kazanc/kar kismina mi yazılacak ve iki ayrı hsb özetimi girilecek.

Forumdaslarim slm simdi sorunuma geliyorum.bir mukellef Şubat ayında ticari olarak mükellefiyet actirmıştır.martta ticari faaliyetini sona erdirmistir.tekrar haziran ayında ticari olarak kayidini tekrar tescil ettirmiştir.ilk mükellefiyette 10.000.00 tl kar elde etmiştir.ikinci mükellefiyetinde ise 5000.00 tl kar elde etmiştir.bu firma nasil gelir vergisi beyannamesi vermelidir hesap özetleri ekte nasıl belirtilmelidir.hesaplanan gecici vergiler nasil düşünmelidir.
Sevgili formdaslarim

Donemsellik geregi her donemin Gelir ve Giderleri ilgili yilda beyan edilmelidir.

Simdi adim adim gidelim:

A) 1.inci mukellefiyette Subat ayinda acilmis Mart ayinda ticari faalyetini kapatmis bu mukellefiyette de 10,000.00.-TL Kar edilmis.

Yukaridaki duruma gore faaliyetin kapanisinda Yilin sonunda ilgili yilin Yillik Gelir Vergisi veya sirket ise Kurum Beyannamesi ile bu Kar beyan edilip odenecekti. Yine yukaridaki duruma gore de, Gecici Vergiler verilecekti.

B) 2.inci mukellefiyette ise 5,000.00.-TL Kar etmis burada da firma kapanis vermedigi icin bu kazanctan olani beyan edecek. Yani ilgili yillarda Yillik Gelir sirket ise Kurum Beyannamelerini ve Gecici vergilerini beyan edecek.

Simdi gelelim 1.inci mukllefiyetteki Gelir Vergisine;

1- Buradaki Gelir Vergisini 2.inci mukellefiyetle birlestirip vermesinin bir manasi yok. Beyan etse bile 1. mukellefiyetteki Kar'i beyan etmemeyi kurtaramaz
2- Burada Gelirin toplanmasi diye bir durum soz konusu olmaz. Dikkat edilirse 2.inci mukkellefiyet Haziran ayinda yani Kapanistan 2 ay sonra.

Yapilmasi gereken;

Mart ayinda kapanista Yillik Gelir Vergisi verildi ise duzeltme verilecek. 10.000.-TL beyan edilecek. Vergi odenecek. Gecici Vergiye gerek yok.
2.inci mukellefiyette ise beyanlar normal verilecek.