Ticari Kardan Mali Kara Geçiş

merhabalar,
Gelir Vergisi beyannamesinde (bilanço esasına tabi), e-beyannamede ; kardan mali kara ulaşılması ile ilgili bildirim var. Burada , 689 hesapta, K.K.E.G ve edilen gider rakamı var. Ben tabloyu nasıl dolduracağım. En sonda mali kar sıfır mı olacak. Çünkü tüm bilgileri yazınca sıfır çıkıyor. Ama ; bende K.K.E.G olduğu için , mali kar rakamım fazla olması lazım. Nasıl dolduracağım.

[email protected].

Ynt: Ticari Kardan Mali Kara Geçiş

Bildirimin tanzimine/dolduruluşuna bakmak için,

http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.nsf/5ce7730aec9be16980256bc200562e84/9e059193c406936680256bd00050a2e3?OpenDocument
adresindeki,

“4 SIRA NO' LU MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ” inceleyin.

Erzincanlı hemşehrim,
ilgin için teşekkür ederim.

O tebliği incelemiştim ama sorunumu çözemedim. Ticari karı ve diğer yerleri doldurunca mali kar sıfır çıkıyor. Diğer olağan dışı giderlere ne yazmalıyım. Mali kar , ticari kardan farklı olması gerekmiyor mu ?

Sayın Kaya,

Bildirimin doldurulmasına hemen girişenler, bir yanlış algılama ile karşılaşabiliyorlar, ve sonuçta da sizin dediğiniz gibi -0- ile karşılaşıyorlar.

Örneğin bildirimde "genel yönetim giderleri" satırı var, karşısında da bir kutu var.

İlk bakışta sanki o kutuya 632 hesabın tümü yazılacakmış gibi düşünülebiliyor.

Oysa orada sorulan, GYG içerisinde ne kadar KKEG olduğu..

sadece o tutar yazılacak, hesabın içinde KKEG yoksa, o satır boş geçilecek.

O zaman -0- çıkmayacak, matrahı bulacaksınız.

Aslında bu bildirim çok güzel düşünülmüş bir bildirim, yeter ki doğru dolduralım.

ilaveten,
Ebyn'de adı geçen bildirimi doldururken,
Büyük harlerle yazılı başlıklara veri girilmeyecek, bunlardan sadece TİCARİ KAR'a ve TİCARİ
ZARAR'a veri girilecek, o da sadece birine,

KKEG gibi... girilecek diğer veriler, küçük harflerle yazılı başlıkların karşılarına yazılacak.

Sayın Kaya,

Bildirimin doldurulmasına hemen girişenler, bir yanlış algılama ile karşılaşabiliyorlar, ve sonuçta da sizin dediğiniz gibi -0- ile karşılaşıyorlar.

Örneğin bildirimde "genel yönetim giderleri" satırı var, karşısında da bir kutu var.

İlk bakışta sanki o kutuya 632 hesabın tümü yazılacakmış gibi düşünülebiliyor.

Oysa orada sorulan, GYG içerisinde ne kadar KKEG olduğu..

sadece o tutar yazılacak, hesabın içinde KKEG yoksa, o satır boş geçilecek.

O zaman -0- çıkmayacak, matrahı bulacaksınız.

Aslında bu bildirim çok güzel düşünülmüş bir bildirim, yeter ki doğru dolduralım.

Giderlere KKEG kısmı yazılacak.Peki gelir kısmına ne yazılacak.

Gelir kısmına gelir rakamlarımızmı yazılacak yada boş mu bırakılacak.

Ticari kar/zarar yazdınız vergi kanunlarının kabul etmediği giderleri de ilgili yerlere yazdınız mali kara ulaşırsınız. Vergi kanunlarında kanunen kabul edilmeyen gelir olmadığı için gelir hesapları boş kalır.

Çok teşekkürler sayın merkür. Size bir sorum var Ticari karımdan vergi karşılığı ayırdığım için mali karım 50.000'den 42.000 e düşüyor KKEG yok bu durumda dediğiniz gibi boş geçersem 42.000 'e ulaşmam için Vergi karşılığı olan 8.000 tl yi nereye eklemem gerekir

Bahsettiğiniz ticari kardan mali kara geçiş formu ise hiç bir yere yazmayacaksınız. Ticari kar hanesine 50.000 yazacaksınız. Formun sonunda Mali kar hanesi 50.000 olarak çıkacaktır. Buda beyandaki Ticari kar hanesi ile aynı olacaktır.