Ticari Mal Alışlarında Düzenlenen Çekler

merhaba........
mükellefin ticari mal alışlarında düzenlemiş olduğu çekler karşılığında karşı firma (tic.mal alınan firma) çeklerin hamiline düzenlendiğini söyleyerek (gayri resmi olduğu) tahsilat makbuzu düzenlememekte
sonuçta düzenlenmiş çek koçanları ve çeklerin tahsilinin yapıldığına dair banka extreleri mevcut tahsilat makbuzu olmadığından muhasebe kayıtlarını nasıl yapmamı önerirsiniz...

Ynt: Ticari Mal Alışlarında Düzenlenen Çekler

Çeklerin hamiline yazılı olarak verilmesi en azından ödemenin ispatı yönünden hatalıdır.
Ayrıca gerçek bir ticari işlemin karşılığı olarak neden hamiline çek düzenleniyor.
Biz müşteriden gelen çekleri bile ciro ederken " ................. emrine ödeyiniz." yazıyoruz.

bu çekler muhasebenin bilgisi dışında düzenlenmiş çeklerdir. biz mükellefe almış olduğu firma adına düzenlemesini söylememize rağmen bizim içinde açıkcası kötü süpriz oldu......düzeltme çareleri arıyoruz.

Çekleri verdiğiniz firma ile ay sonlarında cari hesap mutabakatı yapınız. Çekler için tahsilat makbuzu vermiyorlarsa da,kayıtlarına alıyorlardır.

mükellefin vermiş oduğu çek ler kendi çekleri firma çeki olmadığı için sorun yaşamaktayız karşı firma bu çekler yerine nakit girişi olarak makbuz düzenlemiş .

Bana göre sorun yok çekin arkasında veren firmanın cirosu yokmu
bence bu yeterli ben bu tür çekleri resmi kaydıma alıyorum çeki ciro
edenin ne yapığı beni ilgilendirmiyor mesnet olarkada çekin önlü arkalı forokopisini
koyuyorum

Fatura kime kesiliyorsa ödemeyi onun yapması gerekir. Fatura x firmasına kesiliyorsa alınan çek de aynı firmanın olmalı ya da o firma tarafından nama ciro edilmiş olmalıdır.

Herkese merhaba,

Hamiline çek bize o kadar çok geliyor ki;

Tahsilat makbuzu kesip müşterinin CH na. giriyoruz, cirolayıp bankaya tahsile çıkıyoruz ya da tedarikçilerimize ödeme için kullanıyoruz.

( Müşteriye fatura kesiyoruz, adam tam fatura kestiğimiz halde alışkanlık olduğundan sanırım "hamiline" çek kesiyor bunu neden yaptıklarını tam olarak anlamadım )

Bizim açımızdan bu şekilde uygulama yapmak herhangi bir sorun yaratır mı?

İyi çalışmalar.

Hamiline çek kullanımı artık baya şüphe uyandırıcı hale geldi. Yapacağınız en sağlıklı şey çeke verene bir makbuz hazırlayarak çekin tüm detaylarını yazmaktır.
Yani : banka, Şube, çek no , hesap no, keşide tarihi , yeri vb gibi.

Firmalardan, borçlarına karşılık çek alındığında sadece tahsilat makbuzu vermekle yetinmeyelim. Düzenlenecek makbuzlarda çeki teslim eden ve teslim alan bölümleri açıp, teslim eden firmaya da kaşe ve imzalatalım. Kötü niyetli bazı firmalar çekin çalındığını, kendi bilgileri dışında düzenlendiğini vs. gibi gerekçelerle ödememe yoluna gidebiliyorlar.

Hmm Bülent249 doğru ve yerinde bir uyarı. Teşekkürler.

çek vermekle bitmiyor banka kayıtlarınıda tutturmanız gerekiyor