Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında

Avukatların 5510 sayılı yasanın 4-b maddesi gereği ödediği sigorta primlerinin beyannameden bağkur primi olarak mı indirileceği, yoksa giderleştirilerek mi kazançtan indirileceği sorusuna 444 0 189 Vergi Danışma Hattının verdiği cevap şöyle:

Daha önce Vergi Danışma hattına bu soru avukatlar tarafından aynı sorulmuş. ?GVK. 68/8. Maddesine göre avukatların ödediği primlerin giderleştirilmesinin mümkün olduğu? cevabı verilmiş.

1) Bu cevaba göre, bütün serbest meslek erbabının ödedikleri bağkur primlerini G.V.K. 68/8. Maddesine göre giderleştirmeleri gerekir.Ticari kazanç sahipleri aynı primi ödedikleri halde gider yazamıyorlar, kazanç çıkması hallinde yıllık beyandan indirebiliyorlar (GVK 110 nolu tebliğ)

2) Deftere gider olarak yazılmasıyla, beyannamede kazançtan indirilmesi arasında dağlar kadar fark var. Her iki uygulamada da vergi matrahları değişiyor. Nasıl mı?

Giderleştirilirse , dönem sonunda zarar çıkması halinde sonraki yıllara zarar olarak devreder.Sonraki yılların karından mahsup edilebilir. Oysa beyannameden indirim yöntemine göre kazanç yoksa indirim de yok.ödediğiniz bağkur primleri elinizde kalır.

kolay gelsin arkadaşlar, şirketin kasa hesabı ve 131 hesabı na adat hesaplayıp ortağa fatura keseceğim
özsermayenin üç katına geçme durumu yok ama fatura tutarı biraz yüksek böyle bir durum da ortağın şahsi gelir vergisi beyannamesi yönünden bir işlem yapılması gerekir mi? ortağın şirket dışında başka geliri yok.

1-Özsermayenin 3 katını geçip geçmeme meselesi "örtülü sermaye" kriteri (KVK md.12), " transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı" (KVK md.13), ikisini karıştırmayın.

2-Adat tutarının ne kadar olduğunu kesin olarak söylerseniz ortağın beyanname verip vermeyeceği konusunda detaylı bilgi verebilirim, ancak her halükarda ortağa kar payı dağıtmış sayılacağı için GVK md.94/6-b-ii uyarınca %15 stopaj yapılması gerekecek.

koraykarakaya ' Alıntı:
2-Adat tutarının ne kadar olduğunu kesin olarak söylerseniz ortağın beyanname verip vermeyeceği konusunda detaylı bilgi verebilirim, ancak her halükarda ortağa kar payı dağıtmış sayılacağı için GVK md.94/6-b-ii uyarınca %15 stopaj yapılması gerekecek.

Şirket ortağa fatura kesiyor. stopaj ve kar payı değerlendirmenizi anlayamadım?

Ortağa kar payı dağıtmış oluyorsunuz ve tüm işlemler aynen temettü verilmiş gibi olacak. Yasal dayanak KVK md.13/6;

"Tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılan kazanç, Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarının uygulamasında, bu maddedeki şartların gerçekleştiği hesap döneminin son günü itibarıyla dağıtılmış kâr payı veya dar mükellefler için ana merkeze aktarılan tutar sayılır. Daha önce yapılan vergilendirme işlemleri, taraf olan mükellefler nezdinde buna göre düzeltilir. Şu kadar ki, bu düzeltmenin yapılması için örtülü kazanç dağıtan kurum adına tarh edilen vergilerin kesinleşmiş ve ödenmiş olması şarttır."

Peki bana burada transfer fiyatlandirmasi yoluyla ortulu olarak dagitilan kazanc nerede? Onuda soylermisiniz? Ortak sirketten para cekmis. Sirketten kullandirdigi paranin bedeli olarak adat hesapliyor...Bu durumda dagitilan kazanc nedir? Bunu sorgularsaniz dogruya ulasiriz diye dusunuyorum.
Kanunu yanlis degerlendiriyorsunuz sanirim.

ttoraman ' Alıntı:
Peki bana burada transfer fiyatlandirmasi yoluyla ortulu olarak dagitilan kazanc nerede? Onuda soylermisiniz? Ortak sirketten para cekmis. Sirketten kullandirdigi paranin bedeli olarak adat hesapliyor...Bu durumda dagitilan kazanc nedir? Bunu sorgularsaniz dogruya ulasiriz diye dusunuyorum.
Kanunu yanlis degerlendiriyorsunuz sanirim.

Katılıyorum. Burda ne transfer fiyatlandırma yoluyla kazanç dağıtımı var, ne de kar payı dağıtımı. :eek:

331/431 Ortaklara Borçlar hesabının yıl içinde şirket öz sermeyesinin (5 Nolu hesapların toplamı) 3 katını aşması halinde ve ortaklara herhangi bir faiz ödemesi yok ise, yine de Örtülü Kazanç' a girer mi? Kurumlar Vergisi Beyannamesinde ilgili bölüm yine de doldurulmalı mıdır? Doldurulmasa ne olur?

331/431 Ortaklara Borçlar hesabının yıl içinde şirket öz sermeyesinin (5 Nolu hesapların toplamı) 3 katını aşması halinde ve ortaklara herhangi bir faiz ödemesi yok ise, yine de Örtülü Kazanç' a girer mi? Kurumlar Vergisi Beyannamesinde ilgili bölüm yine de doldurulmalı mıdır? Doldurulmasa ne olur?

bu hesaplar yüksekse ilk sorulması gereken neden sermaye artışına gidilmemiş?
ikincisi kanaatimce ödememeniz daha doğru olur,şirketi zarar ettirmemeniz maliyeninde istediği bi durum...

331/431'e faiz hesaplanmamış olsa dahi ilişkili kişiden ödünç para alındığı için bu işlemin TF formunda beyan edilmesi gerekir. Eğer beyan etmez iseniz VUK mük.md.355 uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekir.

Merhaba,şirket ortağına ve müdürüne maaş ödemesi yapılmış olup,bu ödemelere ait bordro düzenlenip vergi kesintileri yapılmıştır.
Transfer fiyatlandırması ile ilgili işlemler bölümünde ikramiye ve benzeri ödemeler sütununa mı yazılacak?
Brüt ücretten mi net ücretten mi yazmak gerekiyor.
İlişkili kişiler bölümünden başka doldurulması gereken bir yer var mı acaba?yöntemler bölümü boş mu kalacak

1-İkramiye ve benzeri ödemeler kısmına yazmanız gerekiyor.

2-Brüt ücret alımlar kısmına yazılmalı.

3-Yöntem olarak mükellefçe belirlenen yöntemin seçilmesi gerekir.

ilgili sorular

hayırlı akşamlar,

transfer fiyatlandırması ile örtülü kazanç sağlama ile ilgili şu sorular aklıma takılyor ?

1-işletme aleyhine farklar ticari kazanca ilave edilmesi gerekir.Bunu geçici vergide yapabilirmiyiz yoksa yıllık beyannamede mi yapılır.Bunun yani ticar kazanca eklenmesinin yevmiye kaydı nasıl olacak ?

2-işletme defterinde uygulama nasıl olacak ?

3-ilişikili tarafın diğeri yani matrah azaltacak olanda yevmiye kaydı nasıl olacak ?

konuya yeni yeni merak sardım.eksik veyan yanlış tabirler kullanmış olabilirim ? kusuruma bakmayın.

1-TFYÖK dağıtımı yapan firmanın ticari karını etkilemez, mali karını etkiler, onu da KKEG olarak dikkate alınarak etkiler.

2-Ticari kazancı etkilemediği için doğal olarak her hangi bir muhasebe kaydı olmaz, tabi doğal olarak işletme defterinde de böyle bir kayıt olmaz.

3- TFYÖK geçici vergi dönemlerinde de dikkate alınmalıdır.

1 Nolu Transfer Fiyatlandırması Genel Tebliği madde 9.1;

"Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı şartlarının gerçekleşmesi halinde, örtülü kazanç dağıtan kurum tarafından işlemin yapıldığı geçici vergi döneminde hesaben gerekli düzeltme işlemleri yapılabilecektir."

GVK Genel Tebliği No 217 madde 16 ve 17;"16. Mükellefler, vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançlarının belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanununda yer alan hükümlere uymak zorundadırlar.

17. Kurumlar vergisi mükellefleri, dönem kazançlarının belirlenmesinde Gelir Vergisi Kanununun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin yanı sıra, safi kurum kazancının tespitine ilişkin olarak Kurumlar Vergisi Kanununda yer alan hükümleri de dikkate alacaklardır."

4-Transfer fiyatlandırmasında işleme taraf olan ve kazancı dağıtanın matrahı artar, ama diğer tarafın matrahı azalmaz.

üstadım diyorki ilgili kısımda,

kazancı dağıtanın vergisnin tarh ve ödenmiş olmasından sonra, diğer taraf matrah azaltacak.

üstadım diyorki ilgili kısımda,

kazancı dağıtanın vergisnin tarh ve ödenmiş olmasından sonra, diğer taraf matrah azaltacak.

Sayın Aşkınbulduk matrah azalatacak demiyor, bahse konu düzeltme örtülü kazancı dağıtıldığı taraf nezdinde dağıtılmış kar payı olmasını ifade eder.

1 Nolu TF Genel Tebliği madde 9.2;

"9.2- Örtülü Kazanç Dağıtılan Kişinin Tam Mükellef Kurum Olması

Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılan kazanç tutarı kâr payı geliri olarak dikkate alınacak olup, şartların varlığı halinde iştirak kazançları istisnasından yararlanılacak ve düzeltme işlemi gerçekleşecektir.

Yukarıda yer alan bölümde de açıklandığı üzere, düzeltme yapılabilmesi için ilgili tutarın örtülü kazanç dağıtan mükellef tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu tutar ödendikten sonra, transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtılan mükellefin, bu düzeltmeleri ilgili dönem beyannameleri üzerinde yapması gerekmektedir."

Merhabalar

Kurumlar vergisi bneyannamesinde ilişkili kişiler bölümüne işyerinde çölışanların alış işlemlerini yazmam gerekiyor mu yardımcı olursanız çok sevinirim.

İşyerinde çalışan kişiler de şirket ile ilişkili kişidir. Doğru olan yazılmasıdır.

Merhaba,

Türk kanunuları ve K.V.K süper türkçe bilmiyen kişilerden de okunabiliyor, bu sevindirici.
Fakat dün örtülü kazanç ile bir internet araştırması yaptım, sonra yakaladığım bir hukuk öğrencisine sordum, o da emin değildi. Belki Forumda bir vergi müfettişi vardır ?

Başka ülkelerde bir ortak veya onun yakını bir şirkete bir ödünç yani bir tür "kredi" verirse ve buna karşılık şirket o ortağa veya yakınına faiz öderse bu faiz, aynı bir Banka kredisi faizi gibi, gider olarak kazançtan düşürebilir ( Limitette benzer şirket türü).
O nedenle dün K.V.K. okurken:
MADDE 12- (1) Kurumların, ortaklarından veya ortaklarla ilişkili olan kişilerden doğrudan veya dolaylı olarak temin ederek işletmede kullandıkları borçların, hesap dönemi içinde herhangi bir tarihte kurumun öz sermayesinin üç katını aşan kısmı, ilgili hesap dönemi için örtülü sermaye sayılır...
(6) Aşağıda sayılan borçlanmalar örtülü sermaye sayılmaz
:
b) Kurumların iştiraklerinin, ortaklarının veya ortaklarla ilişkili kişilerin, banka ve finans kurumlarından ya da sermaye piyasalarından temin ederek aynı şartlarla kısmen veya tamamen kullandırdığı borçlanmalar.
Tam olarak bu 12.madde beni şaşırttı, bir ortak Ltd. borç veriyor bankanın faiz oranına benzer bir şekilde, bu örtülü sermaye mi, değil mi ? Ve bu öz sermayesini üç kat aşma sınırı var mı, yok mu ? Faiz gider mi sayılıyor, değil mi ?
Yoksa ben mi anlayamadım ?:confused:

Saygılar

Son düzenleme:
Merhaba,

Varlıklar -Kiralamalar grubunda kestiğim faturanın ödemesi transfer fiyatlandırmasında nasıl göstermek gerekir. Bu konuda bilgi mahiyetinde kaynak tavsiye edebilir misiniz ?

Saygılarımla