Türmob eğitimleri hk.

Ynt: Türmob eğitimleri hk.

Eğitimlerle ilgili Ankara SMMM Odası'ndan duyuru yapılmış,yeni gördüm. Ankara'da eğitime katılacak olup Sms bilgisi gelen var mı? Diğer sms duyurularını alıyorum ama eğitimle ilgili birşey gelmemiş henüz..

26 Aralık 2011-24 Ocak 2012 tarihleri arasında TTK-KOBİ_TFRS ve DENETİM eğitimlerine yapılan başvurulara ilişkin eğitim planlamaları tamamlanmış olup 10 Mart 2012 tarihi itibariyle eğitimler başlayacaktır.
Başvuru yapan meslek mensuplarına, eğitimin başlama tarihinden 1 hafta önce eğitimin yapılacağı adres , saat ve sınıf bilgileri Sms mesajı ile bildirilecektir.

http://www.asmmmo.org.tr/asmmmo/content.php?content_id=3165

arkadaşlar hafta sonu ankara ttk eğitiminiz nasıl geçti. düşünceleriniz yorumlarınız neler. eğitimden memnun kaldınız mı?

Mükemmel ve uluslararası niteliği olan bir ttk sonunda üretildi gibi bir yanılgıya öyle güzel düşeriz ki akıllara zarar.
Dünya globalleşti diyorlar ya işte bunların nimetlerinden birisi de uluslararası bilgilere ve kanunlara erişebilme yetkisi translate+copy +paste sihirinin akılalmaz yetkisini sonuna kadar uygularız.
Sonuç=??????
ÇUVALLARIZ....
KGMDSK 'nun açıklamalarını boşyere bekleriz.
Bu arada bazı güzel ve özel arkadaşlarımız konunun ciddiyetini enaz TTK kadar mükemmelleştirerek bilgi paylaşımlarında bulunuyorlar ki onlara bir teşekkürü bile çok görürüz.
UFRS-TFRS ile UMS -TMS arasındaki farkı bir türlü yakalayamayan akademisyenlerimizle Yeni TTK'nın sadece 400.cü madde yorumlarına bakarız.
9 kişilik kurulun 28/11/2011 tarihinde atanmasından bu yana başkan mesajından ziyade ortada ne vardır?
İnternet sayfasının bile yapım aşamasında olduğu bir sistem nasıl 2012 nin temmuz ayına kadar herşeyi oturtabilecek?
Müktesap hak kavramına ilkokul mezunlarının bile dahil edillip arzuhalciden bile SM kavramı üretip sonradan SM ünvanının kaldırılması ile tümünün SMMM yapıldığı bir camiada bağımsız denetcilik için nasıl bir eleme yapabilceksiniz ki?
Kanun hakikaten bağımsız denetçi için SMMM veya YMM olma şartını getiriyor.
Çürük temele sağlam bina kuramazsınız.Kurarsanız neticelerinden de sorumlu olmak zorundasınız.

TTK denetciliği, UFRS nin birebir kopyası olan TFRS'nin uygulanması değildir.KGMDSK önce bu konuya ilişkin bir açıklama yapmak zorundadırUygulanılacak kriterler muhasebe denetçiliği işlem denetçiliğidir.Gerçek resimin ortaya konulmasıdır.TFRS ise resmin yorumudur ki tüm olasılıkların kar/zarar kaleminde aktifleştirilerek yeniden finansal tabloların üretilmesidir..Bu farkın fark edilmesi gerekmektedir.
Bagımsız denetçiliğin sınırları çizilmeden hesap planının açıklanması gerekmektedir.
Saygılarımla,

bu konular cok uzadı odalar bu konuyla ilgili hiç birşey yapmıyor en son izmir odası tfrs eğitimi düzenledi ondan sonra bir paralı tfrs kursu açtı üniversite hocaları vasıta ile fiyatı 2200 tL idi doğal olrak kimse başvurmadı benim anlamadığım 1 temmuzda kanun değişecek ama bizim odalarımız ve devlet daha denetim hakkında bir genelge yayınlamdı ayrıca kime yetecek bu kadar alınan tfrs eğitimi o kadar diyorlar muhasebe sistemi yeni değişim yaşıyor ama biz meslektaş oolarak o değişim için fazla eğitilmiyoruz.i

İzmir odasının hesap planları bile ortada yokken paralı kurs açması ilginç gerçekten.Kurs, kimse başvurmadığı için açılmadı mı?
Denetim eğitimleri mart ayında başlayacak deniyordu.Hatta bu hafta tesmer sitesine tüm denetim dökümanları yüklenecekti!
Spk sınavının olup olmayacağı da belli değil.Kamu gözetim kurumu sınavı olup olmayacağı da belli değil...
Kimin denetçi olacağı belli değil.Bu ay böylece biter...

Nasrettin hoca evlenmiş. Zifaf gecesinde yüzgörümlügünü taktıktan sonra duvağı kaldıran hoca ne görsün. O kadar övülen Hanımı oldukça çirkince imiş. Sabah Hocaya hanımı sormuş.
(Hanım ) - Bey akrabalardan kime görüneyim, kime görünmeyeyim. (harem, selamlık)
(Hoca) - Bana görünmede kime görünürsen görün
demiş.

Değerli Meslektaşlarım,
Mevcut TTK ve Muhasebe düzeni bana görünmesin de kime görünürse görünsün.

Ayrıca bir kaç konuda bazı bilgilerimi siz değerli meslektaşlarımla tekrar paylaşmak isterim.

- KOBİ TFRS 'ye ait hiç bir hüküm tüm dünyada değişmediği sürece bizde de değişmeyecek.

- 2013 yılından itibaren (6102 Sayılı TTK böyle diyor) Tüm tacirler (bilanço usulüne göre defter tutanlar diyede özetleyebiliriz) KOBİ TFRS hükümlerine (Yeni TDHP) göre defter tutacaklar(raporlama yapacaklar).

- 6102 sayılı TTK 'daki KOBİ Tanımı ve denetim uygulanacaklar ayrıca belirlenecek.

Özetle hepimiz KOBİ TFRS 'yi sonuna kadar uygulayacağız.

KOBİ TFRS üzerine Hiç bir eğitim gereksiz değildi. Yakın bir zamana akdar da olmayacak.

bir kere TTK ertelenecek..

KOBİ TFRS yi de her şirket uygulamayacak.. her nekadar YTTK da buna göre defter tutulacak denilsede; ikincil mevzuat yayınlanırsa -ki hala bekliyoruz- daha iyi anlaşılacak. Belli bir ciroyu geçen şirketlerin buna göre defter tutması mümkün olacak, geri kalan firma/şirketler ise eskisi gibi TDHP nını kullanmaya devam edecekler..

sayın melissa,
aylardır bu işin için de olan hocalar,eğitmenler hatta bakan ertelenmeyeceğini söylerken siz erteleneceğini nerden biliyorsunuz? kaynak söyleyebilir misiniz. Bir meslek mensubunun bu kanunun ertelenmesini istemesi ya da temenni etmesinin hiçbir mantığı yok.
küçük firmalara bazı muafiyetler gelmesi kuvvetle muhtemel.

Yürürlüğe giriş tarihine 3 ay kaldığı halde bir toplu iğne başı kadar gelişme olmuyor ise... Ayrıca Maliye yTTK sıcak bakmıyor gibi.

melissa78 ' Alıntı:

KOBİ TFRS yi de her şirket uygulamayacak.. her nekadar YTTK da buna göre defter tutulacak denilsede; ikincil mevzuat yayınlanırsa -ki hala bekliyoruz- daha iyi anlaşılacak. Belli bir ciroyu geçen şirketlerin buna göre defter tutması mümkün olacak, geri kalan firma/şirketler ise eskisi gibi TDHP nını kullanmaya devam edecekler..
bilirkişi hanım konuştu,bu işin içinde olan çok değerli üstadlarımız bile kesin konuşamaz iken siz bu hakkı kendıınızın neresınde buluyosunuz acaba?

Fıkralara konu bile olmuş olan palavranın onu söyleyen kişi üzerinde maddi bir kayıp yaratmadığı bilimsel olarak ispat edilmiştir.
Aslında birtakım cevaplara kızmak mümkün değildir.Körler ülkesinde şaşıyı kral yaparlar.
Herkes şansını bir kere bile olsun denemeli değil mi?
Ulusal muhasebe sistemi ve hesap planını belirlemeden TFRS'lere girmek demek okyanus'tan bir bardak doldurup okyanustaki canlıları belirlemeye benzer.
TTK 'nın ertelenmesi değil ama ttk'daki maddelerin sulandırılmasının önüne geçilebilir.TTK A.Ş ve şirket gruplarından bahsediyor.(şirket gruplarını şirket nevi gibi görmek farklı bir durumdur)
Öncelikle A.Ş ler ve holdingler, belki sistem oturduktan sonra şirket nev'ileri aşağıya doğru çekilebilir.Fakat istismarın en kolay olduğu kooperatiflerin bu sistemin dışında tutulmasını bir türlü anlayamadım.(özünde çok anlaşılacak bir durum lakin birazcık ta olsa ulusal bir kısmını beklemiştim :) )
Herşeyden önce ulusal hesap planının tüm karışıklıkları ortadan kaldırabilecek bir şekilde çözümlenmesi gerekiyor.

saygılar

Kanun yazma ve uygulama tekniği açısından kooperatifler türk ticaret kanunuyla düzenlenmediğinden türk ticaret kanununda kooperatifler için bir düzenleme yapılamıyor.Yetki aşımı oluyor.Kooperatif kanunu tekrar yazılırsa denetim kısmı o kanuna eklenmelidir.Tüm alanlar denetime tabiyken yaklaşık 80 bin kooperatifin denetim dışı kalması dediğiniz gibi mantık dışı olur.Ve de izahı olmaz.

Denetim de kimlere yetki verileceği bir an önce açıklanması gerekir.Son ana kadar bekleyip son dakika bir ertelemeye gitmeleri de söz konusu olabilir.Denetçi stoğu olmadığı için muafiyet getirebilirler...
Bu da istenmeyen sonuçlara neden olabilir.
yaklaşık 40.000 kişi denetçi olacağım diye başvurdu. 80 bin kişinin yarıya yakını bağımlı ,sm ve üniversite mezunu olmayan smmm'lerde denetçi olamayacaksa (türmob eğitim koşuluna bakılmaksızın herkes denetçidir,demektedir.Tabi 660 sayılı khk 'den sonra türmobun dediğinin önemi kalmadı.) 35 .000 kişi eder.
Yaklaşık 15.000 denetçiye ihtiyaç olduğuna göre bu 20.000 kişiyi nasıl eleyecekler.Kıdem şartı olması kriter olarak uygun durmuyor.Çünkü bağımsız denetim tecrübesi olan smmm sayısı çok sınırlı
kamu gözetim muhasebe ve denetim standartları kurumu bir an önce açıklama yapmak zorunda herkes açıklanan koşullara göre yol haritası çizsin.

melissa78 ' Alıntı:

Değerli meslektaşlarım,

TTK göre denetime tabi olmak başka şey, KOBİ TFRS ye uygun muhasebe tutulması başka bir şey.

Şu konuk çok açıktır. Tüm tacirler (Bilanço usulüne göre defter tutanlar diye özetleyelim) KOBİ TFRS ye uygun TDHP üzerinden defter tutacakları %100 dür.

Mevcut TTK KOBİ tanımını yapmamıştır. Tüm kobiler (şu an tüm ltd. , AŞ., Komandit) denetime tabidir. Kobi tanımı yapılırken belki (kesinlikle bu konuda kesinlik yoktur. Şansınıza) bazı kotalar getirilebilir.

iyi geceler

şansınıza değil şansımıza demek istediniz heralde!
2 .Mevzuat taslağı yakında bakanlığın sitesinde görüşe açılacak. 2.mevzuatta kobi tanımı yapılmış ve de Kobiler kategorilendirilmiştir.

NESCAFE ' Alıntı:
TTK Eğitimlerine katılan arkadaşlara bir sorum olacak. Odanın eğitim öncesi dağıttığı Eğitim Setindeki broşürde şöyle bir bilgi var:

Eğitim Sonrası:

* Denetim Eğitimi'ne devam etmeyecek olan meslek mensuplarıımız,portalda yer alan eğitim değerlendirmesine katılmaksızın,eğitime katılım koşulunu yerine getirerek üye oldukları Oda'dan ''Eğitime Katılım Belgesi'' alabileceklerdir.

*Denetim Eğitimi'ne devam edecek olan meslek mensuplarımız,http://egitim.turmob.org.tr adresli portalda eğitim değerlendirmesine katılarak,başarılı olduktan sonra KOBİ-TFRS eğitimine katılabileceklerdir.

Sorum şu; bu değerlendirme 7 saatlik eğitimin hemen akabinde mi,nerde nasıl yapılıyor? Değerlendirmenin içeriği,soru sayıları ve şekilleri hakkında bilgisi olanlardan öğrenmek isterim.

Özetle şudur.
Bağımsız Denetim Eğitimine katılmak isteyen meslek mensupları bu eğitimlere başvuru yaptıklarında TTK ve KOBİ TFRS 'den bir online sınava tabi tutulacaklar. Başarılı olanlar TÜRMOB portalı üzerinden 36 saatlik online denetim eğitimi alacaklar. Akabinde tekrar sınava tabi tutulacaklar, Başarılı olanlar 36 saatlik Bağımsız Denetim Eğitmenlerinden yüz yüze eğitime atabi tutulacaklar.

Bağımsız Denetim eğitimine katılmayacaklar meslek mensupları TTK ve KOBİ TFRS 'den herhangi bir sınava tabi tutulmayacaklar. Zaten bu güne kadar verilen hiç bir eğitimde de sınav olmadı. Meslektaşlarımız eğitimlerin akabinde katılım sertifikalarını aldılar.

mrpizmir ' Alıntı:
şansınıza değil şansımıza demek istediniz heralde!
2 .Mevzuat taslağı yakında bakanlığın sitesinde görüşe açılacak. 2.mevzuatta kobi tanımı yapılmış ve de Kobiler kategorilendirilmiştir.

Değerli Üstadım,
Bu beklenti içinde olanların şansına. Benim böyle bir beklentim yok. Umarım tüm LTD, AŞ ve Komandit şirketler ve en kısa zamanda da Kooperatif ve Sendikalar, Dernekler ve Vakıflar da bu Denetim şartına tabi tutulurlar. Benim şansıma olan kısım burasıdır, orası değil.

gokhanuy ' Alıntı:
...
Ulusal muhasebe sistemi ve hesap planını belirlemeden TFRS'lere girmek demek okyanus'tan bir bardak doldurup okyanustaki canlıları belirlemeye benzer.
...

Değerli Meslektaşım,

Almanya 'da, Çin 'de, Uganda 'da Huku Muku Adaları 'nda yada adını bilmediğim 122 ülkenin (pardon 121 olması lazım dı Türkiye ile birlikte 122 ülke oluyor toplamı) hangisinde TDHP var. Muhasebe Standartlarının (IFRS/IAS, IFRS for SMEs, TFRS/TMS, KOBİ TFRS) neresinde TDHP dan yada muhasebe maddelerinden, kayıtlarından, ulusal muhasebe sistemlerinden bahsediliyor ki eğitimi tamamlamak için deryada damla olan kısmı finansal raporlama olurken TDHP Deryanın damladan arta kalan kısmı oluyor.

Lütfen bana bunu izah eder misiniz?

TAXTOTAX ' Alıntı:
Almanya 'da, Çin 'de, Uganda 'da Huku Muku Adaları 'nda yada adını bilmediğim 122 ülkenin (pardon 121 olması lazım dı Türkiye ile birlikte 122 ülke oluyor toplamı) hangisinde TDHP var. Muhasebe Standartlarının (IFRS/IAS, IFRS for SMEs, TFRS/TMS, KOBİ TFRS) neresinde TDHP dan yada muhasebe maddelerinden, kayıtlarından, ulusal muhasebe sistemlerinden bahsediliyor ki eğitimi tamamlamak için deryada damla olan kısmı finansal raporlama olurken TDHP Deryanın damladan arta kalan kısmı oluyor.

Lütfen bana bunu izah eder misiniz?

Almanya, Çin, Uganda huku muku adasını bilmem ama.. dünyada maalesef anglsakson ülkelerinin borusu öttüğü için bu muhasebe standartlarını kabul ettiriyorlar..
Eğer Türkiye'nin borusu dünyada ötseydi;
biz TDHP nını şimdi tüm dünyaya uygulatıyor olurduk..
Çin de İngilterede;
a hundred kasa
a hundred and one alınan çekler..
.
.
.
diye uygulamaya başlarlardı..
maalesef bizim sözümüz geçmediği için bu muhasebe standartları uygulanıyor. Buradaki olayın muhteşem kahramanları tamamen hükümran söz sahibi anglsakson ülkeleridir.

Değerli Meslektaşım,

Burada bahsettiğiniz konu ve verdiğiniz örnek Serdar Hoca 'nın örneğinin bire bir kopyası. Ama eksiklikleri müsadenizle ben tamamlayayım.

Türkiye mevcut sistemi (TDHP) ile dünya devlerinden birisi olamaz. Vergi almak ve bunu takip etmek için çıkarılmış, muhasebe diye de yenie meslektaşlarımıza (bende dahil) yutturulmuş, lisede, üniversite de öğretilmiş bir sistemi kim savunabilir ki. Öyle olsa idi KOBİ TFRS diye bir şeye geçmek için bu durumda olur muyduk. Kaldi ki 2005 yılında SPK kapsamında TFRS/TMS ler uygulanmaya başladı, 2000 yıllardan itibaren kurulan BDDK 'nın ne kadar doğru bir karar olduğu sapır sapır dünya bankaları batarken daha iyi anlaşıldı.

Doğru heryerde ve her zaman doğrudur. Türkiye dünya liğinde ilk üç içinde olsaydı emin olup Türkiye TDHP uyguluyor olmaz. Niyet zaten dünya devlerinden olmak oluğu için TDHP terkediliyor. Zaten batsın böyle sistem. Demirbaşı demirbaş değil, Bilançosu bilanço değil. Neresini tutarsan elinde kalıyor. Şimdi muhasebenin temellerini mi tartışmaya açalım. Zaten KOBİ TFRS eğitimlerinde uyguladığımız saçma sistemin ne akdar saçma bir sistem olduğunu daha iyi anlamıyor muyuz.