Uçak Biletleri Nasıl Muhasebeleştirilir ?

Eğer IATA yetkili acenta iseniz. Yurt dışı uçak bileti satışlarını 600 veya 601 hesapta göstermeyeceksiniz. BSP hesabı ile karşılaştırıp kapatacaksınız. Sizin geliriniz olan sadece HİZMET BEDELİ dir. Bunu da yurt dışı ise 601 yurt içi biletse 600 hesapta veya alınan komisyonlar olarak gösterebilirsiniz.

Bilet ana bedeli dışında alınan servis bedellerinizi (ister yurtiçi-ister yurtdışı) 600 hesaptan göstereceksiniz. Dış hat biletleri ile ilgili alınan servis bedellerinden kdv ayırmayacaksınız.

Yurt dışı uçak biletleri kdv den istisnadır.(Taşımacılık istisnası).
Acenta açısından uçak bileti satışı gelir unsuru değildir.
Yurt dışı uçak biletleri IATA denen uluslararası bir ödeme ve kayıt sistemine tabidir.
Her 15 günlük devre sonunda IATA tarafından hazırlanan BSP raporu acentalara gönderilir.
Acentalar burda belirlenen komisyonlarını gelir kayıt eder. Bunlar da kdv den istisnadır.
Ayrıca yurt dışı uçak bileti ile ilgili alınan her türlü extra komisyon(over) da istisnadır.
Alan vergileri bileti bedelinin bir parçasıdır. KKKG değildir.
Yurt içi uçak bileti de gelir açısından aynıdır .
Ancak yurt içi uçak biletinde KDV vardır.
Bilet acentaları dönem sonunda THY veya diğer yurt içi uçak şirketlerine hak ettikleri komisyon tutarı kadar fatura keser ve buna kdv eklerler.
Bu konularda detaylı bilgiye gerek duyanlar bana yazabilirler.

Merhaba
Seyahat acentasında işe başladım ve bütün muhasebe bilgim, mantığım işleyişim alt üst oldu :(
Detaylı bilgiye ihtiyacım var.Yardımınızı bekliyorum.
IATA üyesiyiz yani aslında uçak firmasıyla müşteri arasında aracı kurumuz, IATA bana sattığım uçak bileti kadar fatura kesiyor burada sıkıntı yok,sonrasında ben IATA ya komisyon kazancım kadar fatura kesiyorum burdada sıkıntı yok.Müşteri kısmına gelinirse müşteriye uçak firmasının biletini kestiğimiz için uçak firması bileti fatura sayılıyor(diye biliyorum) Fakat uçak bileti satışı yaptığım müşterilerden bazıları açık hesap çalışıyor. Bunu nasıl değerlendireceğim.Yada sattığım biletler için fatura kesmem mi gerekiyor!?
Bilgileriniz için teşekkürler

Uçak bileti muhasebesinde (açık hesap) diye bir kavram yoktur. Bilet kesildiği andan itibaren zaten tamamen resmi kayıtların içersindedir.
Bilet satışı yaptığınız her müşteriyi "fatura olsun olmasın, biletin kendisi fatura yerine geçer zaten" mutlaka resmi kayıtlarınıza dahil edeceksiniz.
ayrıca bilet bedeli değil aldığınız Hizmet bedeli acentanızın geliridir.

Sayın Nguroy
Yazılarınızı okuyorum, bilgilendirme yaptığınız için ilk öncelikle teşekkür ederim.
Bir sorum olucak size
Bir acenta firması, uçak bileti satışı işleriyle uğraşıyor.
Satış yaptığı uçak biletlerini başka bir firmadan (acenteden) temin ediyor.
Uçak biletini temin ettiği firmanın pos cihazı da mükellef te bulunuyor.
Örneğin,
Bir müşteri gelip istanbul - ankara bileti istesin fiyatı her sey dahıl 100 TL
Acenta, uçak biletini satın aldığı acentanın sitesine girip yolcu adına elektronik bilet düzenliyor,
ödemesinide, acentanın pos cihazından geçirerek kapatıyor.
acentanın burda kazancı diğer acenta ile anlaşması çerçevesinde alacağı komisyondur.
Bu komisyon tutarına istinaden fatura kesip parasını alıcaktır.
Bu örneği aşağıdaki gibi değiştirirsek işlem nasıl yapılıcaktır.
Acentanın müşterisi telefon açıp, bize şu tarihe şu kişi adına şu bileti satın alın, bize faturasını kesın, ödemesini sonra yapıcaz, der ise acenta ne yapmak zorundadır.
Benim düşüncem şu şekilde.
Acente bileti satın aldığı acente den kendi adına fatura kestirmesi ( bu faturada yolcu adının yazması gerekir ), ödemesini şirket kredi kartı ile yapması gerekir. Ardından müşteriye bu tutarda fatura kesmesi ve ödemesini ilerleyen günlerde banka, tahsilat makbuzu veya kendi pos cihazından kredi kartı ile tahsil etmesi.
Ayrıca bileti satın aldığı firmaya komisyon faturası kesmesi gerekir, diye düşünüyorum.
Cevap verirseniz sevinirim, İyi Çalışmalar

Günaydın;

Birinci kısım tamam zaten doğru açıklamışınız.

"Acentanın müşterisi telefon açıp, bize şu tarihe şu kişi adına şu bileti satın alın, bize faturasını kesın, ödemesini sonra yapıcaz, der ise acenta ne yapmak zorundadır.
Benim düşüncem şu şekilde.
Acente bileti satın aldığı acente den kendi adına fatura kestirmesi ( bu faturada yolcu adının yazması gerekir ), ödemesini şirket kredi kartı ile yapması gerekir. Ardından müşteriye bu tutarda fatura kesmesi ve ödemesini ilerleyen günlerde banka, tahsilat makbuzu veya kendi pos cihazından kredi kartı ile tahsil etmesi.
Ayrıca bileti satın aldığı firmaya komisyon faturası kesmesi gerekir, diye düşünüyorum.
Cevap verirseniz sevinirim, İyi Çalışmalar"

İkinci kısım ise sizin söylediğiniz gibi de olabilir. Yahut da bileti kesen acenta faturayı da doğrudan müşteri adına keser, tahsilatını da anlaşma gereği kendisi yapar. Sizin mükellef acenta ise sadece bilet numarası referans vererek komisyon faturası keser.

Üstadım merhaba, cevabınız için ilk öncelikle teşekkür ederim.
Size son bir sorum olacak.
Bu acente, uçak bileti aldığı acenteden '' yolcu adına çıkan elektronik bileti ( bu bilette acente bilgisi diye ünvanı çıkıyor ) gider kaydedip, bir başka firmaya fatura kesebilir mi ?
Bana göre aldığı elektronik bileti '' yolcu adı geçsin veya geçmesin, karşı firmaya fatura etmesi için '' kendi ünvanına kestirmesi gerekir. Bunun haricinde, yolcu adına almış olduğu elektronik bileti
1- Gider olarak kayıtlarına giremez
2- Kdv sini indiremez
3- Bu faturalar yok hükmünde sayılır
4- Kesmiş olduğu faturalarla igili de direkt sorumlu olur. Bu faturalar üzerinden kurum kazancı tespit olunur diye düşünüyorum.
Cevaplarsanız sevinirim.

Üstadım merhaba, cevabınız için ilk öncelikle teşekkür ederim.
Size son bir sorum olacak.
Bu acente, uçak bileti aldığı acenteden '' yolcu adına çıkan elektronik bileti ( bu bilette acente bilgisi diye ünvanı çıkıyor ) gider kaydedip, bir başka firmaya fatura kesebilir mi ?
Bana göre aldığı elektronik bileti '' yolcu adı geçsin veya geçmesin, karşı firmaya fatura etmesi için '' kendi ünvanına kestirmesi gerekir. Bunun haricinde, yolcu adına almış olduğu elektronik bileti
1- Gider olarak kayıtlarına giremez
2- Kdv sini indiremez
3- Bu faturalar yok hükmünde sayılır
4- Kesmiş olduğu faturalarla igili de direkt sorumlu olur. Bu faturalar üzerinden kurum kazancı tespit olunur diye düşünüyorum.
Cevaplarsanız sevinirim.

Hayır biletlerin zaten kendisi faturadır.
Acenta ünvanı varsa yeterlidir.

Sayın nguroy, ben bu konuda şöyle bir şey sormak istiyorum; biz uçak bileti satışı yapan bir acenteyiz. Bazı firmalara toplu bilet satışımız oluyor. Bu firmalar bizden ödeyecekleri bilet bedeli için fatura istiyorlar. Bu durumda biz havayolu firmasından alıp sattığımız biletler için nasıl bir kayıt yapmalıyız?

Sayın nguroy, ben bu konuda şöyle bir şey sormak istiyorum; biz uçak bileti satışı yapan bir acenteyiz. Bazı firmalara toplu bilet satışımız oluyor. Bu firmalar bizden ödeyecekleri bilet bedeli için fatura istiyorlar. Bu durumda biz havayolu firmasından alıp sattığımız biletler için nasıl bir kayıt yapmalıyız?

Şimdi eğer firmanız yetkili IATA acenta ise durum farklıdır. IATA devreler itibarıyla (15 günlük period) BSP raporu çıkartıp yetkili acentalarına yollar. Aynı anda da bu raporda yapılan satışlarla ilgili faturalrı düzenler. Yetkili acenta da kendi satışlarına göre faturaları düzenleyerek firmalara gönderir. Uçak biletinin kendisi zaten fatura yerine geçer. Ancak doğal olarak firmalar elemanlarının seyahatleri için fatura talep ederler. Biletlerde önemli olan biletin üstündeki numaradır. faturaya bu bilet numarası ilişkilendirilir mutlaka.
Kayıt kısmına gelince;
Öncelikle faturaların altında acentanızın hizmet bedeli gösterilmektedir. Bu bedel içersinde KDV de vardır (yurt içi satış). Örnekle gidelim bir yurt içi uçak bileti satılmış osun bedeli 200 TL hizmet bedeli de 20 Tl olsun.Bu bilet de THY bileti olsun.

Kayıtlar:
1-Satış kaydı
120 Alıcılar X Firması 200 TL (B)
320 Satıcılar THY 180 TL (A)
600. İç hat uçak bileti Hizmet bedeli 16,95 TL (A)
391 Tahsil edilen kdv 3,05 (A)
2- Tahsilat standart

102 Bankalar 200
120 Alıcılar 200 (A)
3-Havayoluna ödeme
320-THY 180 (B)
102 Bankalar 180 (A)

Uygulamada görülen bir yöntem daha vardır:

Aynı tutardan giderek
1-satış kaydı
120 -Alıcılar 200 (B)
600.01 -İç hat bilet satışları 169,50 (A)

391- Tahsil edilen kdv 30,50 (A)
2-Maliyet kaydı:
740-Satılan hizmet maliyeti 152,55 (B)
191-Ödenen kdv 27,45 (B)
320-THY 180,- TL (A)

Ödeme standart aynı.
Her iki örnekte de alan vergisi , iletişim vb. ihmal edilmiş . Düz olarak maliyet alınmıştır. Bilet üzerinde KDV tutarı zaten vardır. Kayıt bilete bakarak yapılır.

Diğer bir forumda tekrar tartışılan bir konuyu hatırlatmak istedim; telekominikasyon şirketlerinin (T.Telekom, Turkcell, Telsim,Avea) kestiği görüşme ücretlerindeki Özel İletişim vergisi K.K.E.G. değildir, lütfen tekrar incelermisiniz.

Sn Melek81 merhaba,

ÖİV için K.K.E.G değil diyorsunuz , peki bunu telefon giderine mi işlememiz gerekiyor ?

Sorduğum soru gayet basit ÖİV vergisi gider olarak indirilir diyor bir arkadaş. Benim bildiğim uygulama bu KKEG dir. İndirilir diyen arkadaşın dayanağını soruyorum.?

Uygulamada görülen bir yöntem daha vardır:

Aynı tutardan giderek
1-satış kaydı
120 -Alıcılar 200 (B)
600.01 -İç hat bilet satışları 169,50 (A)

391- Tahsil edilen kdv 30,50 (A)
2-Maliyet kaydı:
740-Satılan hizmet maliyeti 152,55 (B)
191-Ödenen kdv 27,45 (B)
320-THY 180,- TL (A)

Ödeme standart aynı.
Her iki örnekte de alan vergisi , iletişim vb. ihmal edilmiş . Düz olarak maliyet alınmıştır. Bilet üzerinde KDV tutarı zaten vardır. Kayıt bilete bakarak yapılır.

Sayın Güroy,
740 maliyet hesabında (yurtiçi biletse) bileti kestiğimiz kişininde bileti gider unsuru olarak kayıt edebilme ihtimaline karşılık bizim de 191 ind.kdv hesaplamamız doğrumudur.
Bir de satıcı hava yolu şirketinin bilet bedelinin tamamını alıp (satış anında) bizim ona aylık toplam olarak kestiğimiz hiz.bed. faturası karşılığını bize ödemesi durumunda biz biletin müşteriye satış ve havayolu şiketine kestiğimiz faturadan dolayı nasıl bir muh.kaydı yapmalıyız?

Sayın Güroy,
740 maliyet hesabında (yurtiçi biletse) bileti kestiğimiz kişininde bileti gider unsuru olarak kayıt edebilme ihtimaline karşılık bizim de 191 ind.kdv hesaplamamız doğrumudur.
Bir de satıcı hava yolu şirketinin bilet bedelinin tamamını alıp (satış anında) bizim ona aylık toplam olarak kestiğimiz hiz.bed. faturası karşılığını bize ödemesi durumunda biz biletin müşteriye satış ve havayolu şiketine kestiğimiz faturadan dolayı nasıl bir muh.kaydı yapmalıyız?

Siz de bileti başka bir firmaya kesiyorsanız , o firma da sizin yaptığınız gibi (veya 770 kullanarak ) bir kayıt yapacak.
Bilet bedelinin tamamı havayoluna ödenirse benim 1, kaydım gibi yapılır.

Yani;
1-Biletin satışı
120 alıcılar X firması 200 TL (B)
320 Y havayolu şirketi 200 (A)
2-Aylık hizmet bedeli

320 Y havayolu şirketi 20 TL (B)
600 İç hat hizmet bedeli 16,95 (A)
391 Kdv 3,05 (A)

Tek bir satış gibi düşünüldü.

Siz de bileti başka bir firmaya kesiyorsanız , o firma da sizin yaptığınız gibi (veya 770 kullanarak ) bir kayıt yapacak.
Bilet bedelinin tamamı havayoluna ödenirse benim 1, kaydım gibi yapılır.

Yani;
1-Biletin satışı
120 alıcılar X firması 200 TL (B)
320 Y havayolu şirketi 200 (A)
2-Aylık hizmet bedeli

320 Y havayolu şirketi 20 TL (B)
600 İç hat hizmet bedeli 16,95 (A)
391 Kdv 3,05 (A)

Tek bir satış gibi düşünüldü.

Teşekkür ederim..