Uçak Biletleri Nasıl Muhasebeleştirilir ?

Teşekkür ederim..

Ancak bir sorum daha olacak. Biletin tamamını değil de sadece komisyon tutarı kadarını kendi adımıza uçak bileti tutarını da kendi şirket kartımızla hava yolu şirketine ödediğimizde hem maliyet hem de satışın aynı anda gerçekleştiği durumda;
100 kasa XXX
740 maliyet XX
........... 309 k.kartı XX
............600 yurtiçi bilet sat.%0 XX
............391 hes.kdv %18 X

doğru bir kayıt mıdır? Buradaki 740 da 191 ind.kdv hesaplayacak mıyız?

İkisini niye aynı kayıtla yapıyorsun. Yukarda örneklerle açıklamaya çalıştıom. Alış kaydı ayrı satış kaydı ayrıdır. Kredi kartı bir ödeme biçimdiri. Tahakkuk ayrı ödeme ayrı yapılır.

Sorduğum soru gayet basit ÖİV vergisi gider olarak indirilir diyor bir arkadaş. Benim bildiğim uygulama bu KKEG dir. İndirilir diyen arkadaşın dayanağını soruyorum.?

Ben dayanağını söyleyeyim size Maliye bakanlığının 2005 yılında yapmış olduğu bu konuyla ilgili bir hata vardır. Maliye bakanlığı ÖİV bölümü sirkü yayınlamış ve sadece Telekominikasyon şirketleri için K.K.E.G niteliğinde olduğunu belirtmiş. Normal kurumlar vergisi mükellefleri için bir hüküm ifade etmediğini söylemişlerdir. Daha sonra bu Sirkülerin yanlış olduğuna(Yine 2005 yılı içinde) kanaat getirip kurumlar vergisi mükellefleri içinde K.K.E.G olarak açıklamıştır ama bazı arkadaşlar ilk sirkülere bakıp yorumluyorlar sonr çıkan düzeltmesine göz atmıyorlar dayanak bu.

Sonuç olarak ÖİV K.K.E.G. niteliğindedir.

teşekkür ederim cevaplarınız için. yıllardık K.K.E.G yaptığımız işlemi arkadaşların görüşlerini okuyunca acaba yanlış mı yaptık dedim.

Sn ugurcadir kaç numaralı sirkülerdir bu ?

Sevgili arkadaşlar,

Satış ve maliyetin aynı anda oluşması veya oluşmamasının hiç önemi olmadan yapılan iki hata var. Alınan uçak biletinin maliyetinin yaptığınız işlemle alakası yok. Hiçbir faturada kar miktarına dayalı işlem yapılamaz. Keseceğiniz faturada yapacağınız işlem bilet bedelini yazmak ( ister aynen ister farklı ) üzerine koyduğunuz rakam için ise ayrı bir satırda "Hizmet Bedeli / Komisyon Bedeli" gibi bir satır ekleyerek buna KDV uygulamaktır. Ancak durum bu ise uçak biletini alıp satıyor konumunda olduğunuz için 740 hesabı değil en iyimser ihtimalle 153 hesabı kullanmanız gerekir. Sizin için bir gider değil "Ticari Mal Alımı" gibidir.

Konuya bir kez de böyle bakın lütfen.

Sayın standart,
17.3.2005 tarih ve 4248 sayılı mukteza Bu ilk açıklanan sonra buna düzeltme geldi
2.8.2005 tarih ve 37964 sayılı mukteza Buda düzeltilmiş olan.