Ücret bordrosu(bireysel emeklilikle ilgili)

Merhaba forum arkadaşlarım.

Asgari ücretli bir kişinin ödemiş olduğu bireysel emeklilik priminin düşümünün nasıl yapıldığı ve bunla ilgili bir ücret bordrosu örneği olan varsa,göndermenizi rica edicem.

Şimdiden teşekkür ederim.Hepinize iyi çalışmalar.

Ynt: ücret bordrosu(bireysel emeklilikle ilgili)

KIRAÇE ' Alıntı:
Merhaba forum arkadaşlarım.

Asgari ücretli bir kişinin ödemiş olduğu bireysel emeklilik priminin düşümünün nasıl yapıldığı ve bunla ilgili bir ücret bordrosu örneği olan varsa,göndermenizi rica edicem.

Şimdiden teşekkür ederim.Hepinize iyi çalışmalar.

bunu ben de istiyorum link açılmıyor, elinde olan varsa gönderebilir mi?

Ynt: Ücret bordrosu(bireysel emeklilikle ilgili)

Ya arkadaşlar Allah rızası için biri göndersin, çok dua edeceğim, vergi cezasıyla karşılaşmasın hiç :)

Brüt 886,50
Ssk İşçi 124,11
İŞs İşçi 8,87
GV matrahı 753,52

Bireysel Emeklilik Ödemesi : 100 (Bireysel emeklilik nedeniyle matrahtan düşülecek tutar brüt ücretin %10 unu geçemez)

Matrahtan indirilecek tutar: 88,65 (100 TL 886,50 * %10 88,65 TL nin üzerinde olduğu için 88,65 dikkate alınır)

Net GV matrahı :753,52 - 88,65 =664,87
GV : 99,73
Agi :66,49
Net GV : 33,24
DV: 5,85
Net : 714,43

asgari ücretin %10 unu mu geçemez yoksa kişininin kendi brütünün %10 unu mu?

teşekkürler turkasia, hesap olarak yapıp netini çıkartabiliyorum ama buna uygun bir bordrom yok, sizde varsa bana gönderir misiniz?

mes_ar ' Alıntı:
teşekkürler turkasia, hesap olarak yapıp netini çıkartabiliyorum ama buna uygun bir bordrom yok, sizde varsa bana gönderir misiniz?
GV matrahı sütünundan sonra Matrahtan İndirim ve Net GV Matrahı diye iki sütun açın yeter.

böyle yaptığımda ödenen bireysel emeklilik miktarını bordro otomatik olarak netten düşüyor. bu doğru mu?

diyelim ki kişi 100,00 tl bireysel emeklilik primi ödedi. bu 100 tl.yi vergi matrahından düşürdüğümüzde kişinin netinde 15 tl. gibi bir artış sağlıyor. yalnız aklıma takılan şu; araştırırken internette bulduğum bir ücret bordrosunda bu ödenen bireysel emeklilik primini vergi matrahından düşüyor fakat kişinin neti de 100 tl. eksik çıkıyor, acaba böyle birşey olabilir mi?

mes_ar ' Alıntı:
diyelim ki kişi 100,00 tl bireysel emeklilik primi ödedi. bu 100 tl.yi vergi matrahından düşürdüğümüzde kişinin netinde 15 tl. gibi bir artış sağlıyor. yalnız aklıma takılan şu; araştırırken internette bulduğum bir ücret bordrosunda bu ödenen bireysel emeklilik primini vergi matrahından düşüyor fakat kişinin neti de 100 tl. eksik çıkıyor, acaba böyle birşey olabilir mi?

100 tl bireysel emeklilik primi %15 lik vergi dilimine tabi bir çalışanın net ücretinde dediğiniz gibi 15 TL lik bir artış meydana getirir. netinde azalmaya neden olmaz.

Genelde bu tavanı aşmaz ama; asgari ücretten fazla BES ödemesi dikkate alınmıyor olması lazım.
1 yıl içinde, asgari ücretin 1 yıllık toplamının üstündeki kısım hesaba katılmayacak.

benim bahsettiğim bu değil aslında, kişinin ödediği bireysel emeklilik netinde artış mı meydana getirir azalış mı?

mes_ar ' Alıntı:
benim bahsettiğim bu değil aslında, kişinin ödediği bireysel emeklilik netinde artış mı meydana getirir azalış mı?

net ücretinde artış olur..

Kolay gelsin..

mes_ar ' Alıntı:
Ya üstat netinde azalma olsa sen bireysel emeklilik ödemeni bordroya dahil ettirirmisin.
Ödemeler vergi matrahını azalttığı için gelir vergisi de azalır, bu da net ücreti arttırır.

arkadaşım ben de öyle biliyorum zaten, bireysel emeklilik ödemesini gösterebileceğim ücret bordrosu ararken bulduğum bir bordro hesaplamasında vergi matrahından bireysel emeklilik primini düşmüşler ona göre vergiyi hesaplamışlar, fakat net ücret hesaplamasında neti ödenen bireysel emeklilik primi kadar azaltmışlar, bu kafamı karıştırdı.