Ücret Bordrosunda İmza Aranır mı?

ceres

Tanınmış Üye
merhaba değerli üyeler,
ücret bordrolarını düzenli olarak işçiye verilir.birer nüshası ise işçinin imzası alınarak saklanır.
benim sorum ise şu ; banka aracılığı ile yapılan ödemelerde de (eğer süeklilik arz ediyorsa) yine işçinin imzalı bordrosu istenebilir mi inceleme sırasında.veya iş mahkemesinde.
saygılar

Ynt: Ücret Bordrosunda İmza Aranır mı?

Ücret ödemeleri işçinin banka hesabına yapılıyorsa ayrıca ücret pusulası imzalatılmasına gerek yoktur.

Ücret hesap pusulası
MADDE 37.
- İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.
Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.
Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.

Benzer 2

Benzer 3

arkadaşlar
benim 402 personelim var bende her ay düzenli olarak imzalatıp dosyalıyorum.ancak gelin görün ki satın almacımız hep görevi gereği dışarıda çalışıyor.gittiğimde yerinde olmuyordu.aksilik bu ya anlaşamadık mahkemelik olduk.son ayların bordroları imzasız kalmış elimde.
:( bankaya yatıyor maaşlarımız acaba problem çıkarmı diye sizlere danışmak istemiştim.
yanıtlarınız için teşekkür ederim.
saygılar

ücret hs pusulası verilmediğini iddia ederse sizin verdiğinizi ispat etmeniz gerekir. verildiği ispat edilemez ise bölge çalışma incelemesinde ceza yazılabilir.

parlak1980 ' Alıntı:
arkadaşlar
benim 402 personelim var bende her ay düzenli olarak imzalatıp dosyalıyorum.ancak gelin görün ki satın almacımız hep görevi gereği dışarıda çalışıyor.gittiğimde yerinde olmuyordu.aksilik bu ya anlaşamadık mahkemelik olduk.son ayların bordroları imzasız kalmış elimde.
:( bankaya yatıyor maaşlarımız acaba problem çıkarmı diye sizlere danışmak istemiştim.
yanıtlarınız için teşekkür ederim.
saygılar
Merhaba,
Eğer ücretimi almadım diye bir itirazda bulunursa banka kanalıyla ödemiş olduğunuz için rahat olun, fakat fazla çalışmalarımı eksik şeklinde bir iddiada bulunması durumunda başınız ağrıyacaktır. Her iki durumda da sayın "nane" nin bahsettiği gibi bir ceza ile karşılaşabilirsiniz.