Uluslararası Yazılım Satış Sitesinin Gelirlerinin Türkiye'de Vergilendirilmesi

Selamlar,

1. X isimli bir e-ticaret platformu bulunuyor. Yazılımcı ve tasarımcılar çalışmalarını buraya yüklüyor ve çeşitli fiyatlara satıyorlar. Ay sonunda bu firma gelirin bir kısmını satıcıya çeşitli kanallarla (Paypal,vb) aktarıyor. Firma (Envato) satın alanlara online bir makbuz gönderiyor.

Bu durumda elde edilen gelirin vergisi devlete ne şekilde bildirilmelidir?

2. Yazılımcının hiçbir gideri yoksa firma kurmadan birey olarak vergi vermek mümkün müdür?

3. ABD Vergi kurumu (IRS) bu satış için vergi bilgilerini istemektedir, satış sırasında belirli bir vergi kesecekmiş. Bu durumda onların aldığı vergiyi ben burada geri alabilecek miyim? (İki ülke arasında anlaşma var, bu sebeple oran %10)

Cevaplayan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Backlink yasaktır. (ADMIN)

Serbest meslek erbabaı olarak vergi mükellefi olmanız gerekiyor.
Yıllık beyanname vereceksiniz. Birey olarak arızı (yani tek seferlik) beyanname verebilirisiniz ancak devamlı olmaz.
ABD de vergi ödeniyorsa ve bunların belgeleri temin ediliyorsa orda ödenen vergi burda ödeyecek olduğunuzdan düşülür.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

- Bu durumda Bağkur'a mı tabii olacağım yoksa şahsi olarak SGK'mı ödemem mi gerekecek?
- Bir işte çalışıyorken serbest meslek erbabı olarak kaydolmam mümkün müdür?

Bu arada ilginç bir bilgi vereyim, IRS vergi konusunda bildirim yapılmadığında sadece ABD satışları için değil tüm dünyaya yapılan satışlar için ağır bir vergi alıyor (%30).

Son düzenleme:
Cevabınız için çok teşekkür ederim.

- Bu durumda Bağkur'a mı tabii olacağım yoksa şahsi olarak SGK'mı ödemem mi gerekecek?
- Bir işte çalışıyorken serbest meslek erbabı olarak kaydolmam mümkün müdür?

Bu arada ilginç bir bilgi vereyim, IRS vergi konusunda bildirim yapılmadığında sadece ABD satışları için değil tüm dünyaya yapılan satışlar için ağır bir vergi alıyor (%30).

Başka bir yerde ücretli çalışmıyorsanız bağkur (yabi 4b )
Evet mümkündür. O zaman 4a lı olursunuz bağkur gerekmez.
Ee orası Amerika en büyük suç vergi kaçırmaktır. Meşhur gangstre Al capone bile vergi suçundan içeri atılabildi ancak.

Teşekkürler. Serbest meslek faaliyeti için "ticari niteliği olmayan" denmiş, bir e-ticaret sitesinde yazılım satışı var bu durumda acaba tanıma aykırı mıdır?

Serbest meslek faaliyeti, sermayeden çok şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari niteliği olmayan işlerin işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.

SERBEST MESLEK KAZANCI

Haklısınız ben sizin program ürettiğinizi düşündüm. Sadece alıp satmak ticari bir iştir. Kendi emek ve bilginizin katkısı yoksa serbest meslek erbaı olmaz. O zaman şahıs firması kurmalısınız. Diğer şartlar yine aynı.

Yok ben yazılım/program üretiyorum, kendi ürettiğimi satmayı planlıyorum ama çoklu satacağım sonuçta. Ticaret başkasının ürettiğini satmak ise o zaman tamam ben ticaret yapmıyorum serbest meslek erbabı olmak bana daha uygun.