Üniversiteye Yapılan Bağışın Kurumlar Vergisinden İndirilmesi Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,283
Konum
İstanbul
Firmalardan biri bir üniversiteye bağış yapmak istiyor. Kendi işi ile ilgili üniversitenin ilgili bölümüne yapacak. Bunun için üniversitelere yapılan bağışların direkt gider kaydına alınabileceğini biliyorum, doğru mudur? %5 sınırlamasına tabi midir?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,698
Konum
İSTANBUL
Üniversitelere ve Yüksek Teknoloji Enstitülerine Yapılan Bağışlar:

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu nun Mali Kolaylıklar başlıklı 56 ncı maddesinin b fıkrasında Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitülerine makbuz karşılığında yapılacak nakdi bağışlar gelir ve kurumlar vergisi kanunlarının hükümlerine göre yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlerden ve kurum kazancından indirilir hükmü yer almaktadır. Bu hükümdeki üniversiteler ibaresi fakülteleri, enstitüleri, yüksek okulları, konservatuarları, meslek yüksek okullarını ve uygulama ve araştırma merkezlerini kapsamamaktadır. Üniversiteler haricinde sayılan bu kurumlara yapılan bağışların ilgili kanunun 56 ncı maddesi b fıkrası uyarınca vergi matrahından indirilmesi imkanı yoktur.

Yasada adı geçen yüksek teknoloji enstitüleri, teknoloji alanında yüksek düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim yayın ve danışmanlık yapan kamu tüzel kişileri ve bilimsel özerkliğe sahip yüksek öğretim kurumlarıdır.

3708 sayılı yasanın 4 üncü maddesinde vakıflarca kurulan belli nitelikteki yüksek öğretim kurumlarına üniversite adının verilebileceği hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla vakıf üniversitelerine makbuz karşılığı yapılan nakdi yardımların da vergi matrahından indirilmesi gerekmektedir.
3. İlk Öğretim ve Eğitim Kanununa Göre Yapılan Bağış ve Yardımlar

İlköğretim Kanununun 76. maddesine göre, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından makbuz karşılığında yapılacak para bağışları, yıllık beyannamede bildirilecek gelirlerden ve kurum kazançlarından indirilebilmektedir.
Yüksek Öğretim Kanununa göre yapılan bağışlarda olduğu gibi, ilköğretim Kanununa göre yapılan bağışların da beyan edilen gelirden indirilebilmesi veya gider yazılabilmesi için, bağışın nakdi bağış olması gerekmektedir.


 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,283
Konum
İstanbul
Ferhat üstad burada %5 sınırlaması olmadan, Kkeg üzerinden takip ederek, yıl sonunda Kurumlar Vergi Beyannamesi üzerinden düşülerek yapılıyor, doğru mudur?
Ayrıca alınan makbuz karşılığında ayrıca bu Üniversiteden başka bir şey alınması gerekiyor mu? Belge vs.?
 
Üyelik
20 Eyl 2013
Mesajlar
162
Konum
İstanbul
Sayın ZİNDAN, 770 de bağış ve yardım hesabı oluşturup takibini oradan yapmanız daha kolay olmaz mı? Yıl sonu kar oluşursa karın %5'i kadarını indirip, kalanı 689 yapabilirsiniz.
Bu arada biliyorsunuz ki yinede hatırlatmakta yarar var kamu yararına çalışmayan kurumlara yapılan bağışları direkt 689 yapıyoruz.
Ödemeniz karşılığında aldığınız makbuz yeterlidir düşünüyorum. Sonuçta ödemenizi havale yapmışsınızdır. Yinede Ferhat bey'in onaylaması önemli.
Kolay gelsin.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Sayın ZİNDAN, 770 de bağış ve yardım hesabı oluşturup takibini oradan yapmanız daha kolay olmaz mı? Yıl sonu kar oluşursa karın %5'i kadarını indirip, kalanı 689 yapabilirsiniz.
Bu arada biliyorsunuz ki yinede hatırlatmakta yarar var kamu yararına çalışmayan kurumlara yapılan bağışları direkt 689 yapıyoruz.
Ödemeniz karşılığında aldığınız makbuz yeterlidir düşünüyorum. Sonuçta ödemenizi havale yapmışsınızdır. Yinede Ferhat bey'in onaylaması önemli.
Kolay gelsin.

Sayın yunuss85,

Bu forumu takip ediyorsunuz ama hala KKEG için 689 hesabı mı kullanıyorsunuz. Olmadı.

770 hesap için alt hesap olabilir. Ancak diyelim % 5'i aşan kısım 689 olmaz. Biraz araştırın bakalım hangi hesap olmalıymış ve neden ?
 
Üyelik
20 Eyl 2013
Mesajlar
162
Konum
İstanbul
Sayın ksimkesyan,

Buradan yakalayabileceğinizi tahmin etmeliydim :)

Biliyorsunuz ki bağışları %5'lik dilimi beyanname üzerinde indirmek önemlidir.

Ben hesap takibi açısından bu şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Aslında siz indirilecek ve indirilemeyecek bağışlarınızın takibini nasıl yapıyorsunuz gerçekten merak ettim.

" % 5'i aşan kısım 689 olmaz" cümlesiniz pek spesifik bir uygulama olduğunu düşünmemekle birlikte 770 hesabın altında da alt hesap oluşturarak giderin bütünlüğünü koruyabiliriz..
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Sayın yunuss85,

Yanlış olmuş. Bağışların beyanname üzerinden indirilmesi gerekmiyor. O kadar çok yazdım ki gene yazayım.

1. TDHP "Finansal Muhasebe" tekniğidir bu nedenle vergi matrahına gösterecek şekilde muhasebe kaydı konmaz. 770 hesaba yazacağınız ( isterseniz "Bağış ve Yardımlar" adında bir alt hesap ki ben bunu böyle uygularım ) toplam bağış miktar öncelikle giderdir.

2. 689 hesap ASLA KKEG takibi yapılacak bir hesap değildir. Bu şekilde uygulayan tüm arkadaşlarımı daha önce de yazdım, 1 numaralı maddeye istinaden mesleğe ihanetle suçluyorum.

3. Eğer bir gider kalemi vergi matrahından düşülemiyorsa bu tutarlar Nazım Hesaplarda "Eş Zamanlı Kayıt" la takip edilir yani "Anı Kaydı" konulur.

4. Dönem sonunda bilanço tetkiği ve değerlendirmelerini yaparken bağış ve yardımların niteliklerini incelersiniz ve % 5 sınırını aşıyorsa o zaman yine nazım hesaplara aşan kısım kadar bir anı kaydı daha koyarsınız. Yıl sonu karı belli değilken bağış ve yardımların peşinen kararını vermenin mümkün olmadığını hatırlamak lazım.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,698
Konum
İSTANBUL
689 hesap ASLA KKEG takibi yapılacak bir hesap değildir. Bu şekilde uygulayan tüm arkadaşlarımı daha önce de yazdım, 1 numaralı maddeye istinaden mesleğe ihanetle suçluyorum.

Dönem sonunda bilanço tetkiği ve değerlendirmelerini yaparken bağış ve yardımların niteliklerini incelersiniz ve % 5 sınırını aşıyorsa o zaman yine nazım hesaplara aşan kısım kadar bir anı kaydı daha koyarsınız. Yıl sonu karı belli değilken bağış ve yardımların peşinen kararını vermenin mümkün olmadığını hatırlamak lazım.​



:alkış:
 
Üyelik
20 Eyl 2013
Mesajlar
162
Konum
İstanbul
Sayin ksimkesyan,

Ben indirilemeyecek bagis ve yardimlari Muhasebe kaydi acisindan 689 hesapta takip etmenin dogru olacagini soyluyorum. Siz 689 hesabin kkeg olmasigini soyluyorsunuz. Ardindan cumlemi anlamadan benim yazdiklarima atifta bulunarak mesleki suc oldugunu yaziyorsunuz..
Aslında bağış ve yardımlar muhasebe kaydıyla düşülen işlemler değil bu yüzden 770 ve 689 çokda önemli değil. Ama kazancınn bulunması halinde indirilebilecek bağışlar ile indirimi mümkün olmayan bağışları birbirinden ayrı hesaplarda izlemeyliz. İster 770 olsun isterse 689 Geçici ve kurumlar dönemlerinde Vergi matrahımız varsa bağışların tamamını KKEG yapıp bağış türüne göre tamamını veya %5 olanları Zarar dahi olsa indirilecek Kısmında yazarak beyanname üzerinde vergi matrahından indirmeliyiz....
Saygilarimla,
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,698
Konum
İSTANBUL
Sevgili yunus85

Hemen alınma Sayın Kevork mecazi anlamda bunu söyledi zaman,zaman hepimiz yapıyoruz.Üzerine alınma,alıganlık gösterme. Sayın Kevork'un ne demek istediğini kısaca şöyle özetlemek gerekirse Gelir tablosunu bir düşün Genel Yönetim hesabının altına bir K.K.E.G yaz bak bir de direk 689 hesaba yazıp bak orda raporlamanın ne kadar fark ettiğini göreceksin.Bu bir örnek çoğaltmak mümkün.

Yoksa siz haklısınız muhasebe bürolarında pratikte yani mutfakta sizin söylediğiniz gibi uygulanıyor.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Sayin ksimkesyan,

Ben indirilemeyecek bagis ve yardimlari Muhasebe kaydi acisindan 689 hesapta takip etmenin dogru olacagini soyluyorum. Siz 689 hesabin kkeg olmasigini soyluyorsunuz. Ardindan cumlemi anlamadan benim yazdiklarima atifta bulunarak mesleki suc oldugunu yaziyorsunuz..
Aslında bağış ve yardımlar muhasebe kaydıyla düşülen işlemler değil bu yüzden 770 ve 689 çokda önemli değil. Ama kazancınn bulunması halinde indirilebilecek bağışlar ile indirimi mümkün olmayan bağışları birbirinden ayrı hesaplarda izlemeyliz. İster 770 olsun isterse 689 Geçici ve kurumlar dönemlerinde Vergi matrahımız varsa bağışların tamamını KKEG yapıp bağış türüne göre tamamını veya %5 olanları Zarar dahi olsa indirilecek Kısmında yazarak beyanname üzerinde vergi matrahından indirmeliyiz....
Saygilarimla,

Sayın yunuss85,

Yazdıklarımı hiç anlamamışsınız. Koyulaştırdığım bölümde yaptığınız yorum inanılır gibi değil. Önceki yorumumda yazdığım;
1. TDHP "Finansal Muhasebe" tekniğidir bu nedenle vergi matrahına gösterecek şekilde muhasebe kaydı konmaz. 770 hesaba yazacağınız ( isterseniz "Bağış ve Yardımlar" adında bir alt hesap ki ben bunu böyle uygularım ) toplam bağış miktar öncelikle giderdir.

bölümünü iyi algılamanızı tavsiye ederim. Yazdığınız diğer hatalara değinmeyeceğim dahi.

Bir tavsiye daha. TDHP ile ilgili yayınlanmış 1 ve 2 sayılı tebliğleri okuyun içinde KKEG ilgili bir açıklama bulursanız bana da söyleyin.
 

SinanN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
29 Ara 2005
Mesajlar
120
Konum
İstanbul
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Üniversitelere yapılan bağışların karın % 5 İ kadar düşebiliyoruz en fazla değil mi? Geri kalan kkeg oluyor öyle dimi ?
Peki şirket sene sonunda zarar ederse bağışın tamamı mı kkeg olacak ?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,283
Konum
İstanbul
Üniversitelere yapılan bağışlarda %5 sınırlaması yok, tamamı indiriliyor.
 
Üyelik
28 May 2014
Mesajlar
1,015
Konum
istanbul
Sayın yunuss85,

Yazdıklarımı hiç anlamamışsınız. Koyulaştırdığım bölümde yaptığınız yorum inanılır gibi değil. Önceki yorumumda yazdığım;
1. TDHP "Finansal Muhasebe" tekniğidir bu nedenle vergi matrahına gösterecek şekilde muhasebe kaydı konmaz. 770 hesaba yazacağınız ( isterseniz "Bağış ve Yardımlar" adında bir alt hesap ki ben bunu böyle uygularım ) toplam bağış miktar öncelikle giderdir.

bölümünü iyi algılamanızı tavsiye ederim. Yazdığınız diğer hatalara değinmeyeceğim dahi.

Bir tavsiye daha. TDHP ile ilgili yayınlanmış 1 ve 2 sayılı tebliğleri okuyun içinde KKEG ilgili bir açıklama bulursanız bana da söyleyin.

işin doğrusu 950, 951 dir. Gel de insanları ikna et.
 

Benzer konular

Üst