fonradar

Varlık Barışıyla İlgili Tesbit ettiğim önemli hususlar

• Konbuyu başlatan UZMAN
  • Başlangıç tarihi
U

UZMAN

Ziyaretçi
Merhaba,

Varlık barışıyla ilgi açılmış muhtelif başlıklarda yaptığım yorumlar ve yapılan yorumları inceledikçe konu hakkında yaptığım uzun araştırmalar ve katıldığım seminerler bizzat vergi dairesi başkanları ve ilgililerle yaptığım ikili görüşmelerden elde ettiğim bilgileri paylaşma gereği duydum. Tanımlara ve tebliğ maddelerine boğulmadan en önemli hususları özet olarak anlatacağım.
1. Tarihler konusunda önemli noktalar
Varlık barışından daha önce yararlananlarla ilgili olarak Varlık barışı yasasının çıktığı tarih olan 22.11.2008 tarihinden önce incelemeye başlayanlar kapsam dışındadır.
22.11.2008 tarihiyle 19.06.2009 tarihleri arasında incelemeye alınan mükelleflerde inceleme sonucu çıkacak vergi farkları kapsam dışında tutulacak.
İkinci postada faydalanacaklar 19/06/2009 tarihinden sonra başlamış vergi incelemelerinde ise beyan ettikleri tutarlar vergi farklarında da kullanılabilecek.

2. İnceleme çok önemli;İncelemeye davet yazısı almayan; yani vergi denetmeni tarafından telefonla veya şifaen istenen defter ve belgelerin istenmesi şeklinde yapılmakta olan vergi incelemelerinde incelemeye başlandığı tarih 22.11.2008 den önce olsa bile varlık barışından faydalanabilinecek. Yani defter ve belgeler resmen istenmemişse tebliğe göre incelemeye başlanmamış sayılıyor.

3. Beyan edilecek gayrimenkullerEğer varlık barışında gayrımenkul beyan edecekseniz. Beyan konusu gayrimenkulun iktisab tarihi çok önemli. Eğer ortağın üzerinde 5 yıldan az bir süredir bulunan gayrimenkul var ise beyan edilmesi durumunda iktisap bedeliyle beyan değeri arasındaki fark GV mükerrer 80. Madde hükümleri gereğince değer artış kazancı olarak ayrıca vergilendirilebilir. Daha doğrusu idare ben vergilendiririm diyor ama benim şahsi iddiam vergilendirilemeyeceği yönünde. Çünkü değer artış kazancı olabilmesi için gayrimenkulu veren iktisab bedeliyle elden çıkarma sırasında kazanacağı para ve para ile ifade edilecek kıymet arasında bir fark olmak zorunda.
Oysa burada gayrıumenkul aktife girdiğinde bir fon hesabında tutuluyor ve 6 ay içinde bu fon sermayeye ekleniyor. Yani ortak beyan değeri kadar değil; hisse değeri kadar bir kazanç elde ediyor.

4. Nakit beyan
Beyan edilmek istenen tutar bankaya bloke edilecek. Bloke süresi yok. Daha sonra dekont o tarihte o kadar paranın şirkete aktarıldığı noktasında delil olacak.

5. Beyan edilecek verginin mutlaka süresinde ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde beyan edilen tutar kapsam dışında tutulacak.
6. Varlıkların vergilendirilmesi
;
Kanun kapsamında beyan edilecek varlıklardan; amortisman ayrılmayacak. Satılırken zarar edilirse KKEG olarak değerlendirilecek
7. Varlıkların kayıt edildiği fon heabı 6 ay içinde sermayeye eklenmek zorunda.
8. Türk ticaret kanunu hükümlerine göre şirkete konan ayni sermaye 3 yıl karşılığı alınan paylar 3 yıl süreyle devredilemez.
Bu husus çok tartışmalı ancak bu süre zarfında hisse devri yapılır ve bu birinin kulağına kar suyu kaçırırsa sıkıntı çıkabilir. En iyi böyle bir duruma mahal vermemek
9. Muhasebe kayıtları;İşletme kanun kapsamında 100.000. TL Nakit, 100.000 TL gayrimenkul beyan etsin.
------------ / /------------
102 100.000
250 100.000
549 200.000
Şirket bankaya ödediği parayı istediği şekilde kullanabilir. Repo yapar, borcunu öder vb.
Özel fon hesabı altı ay içinde sermayeye eklemelidir.
549 200.000
500 200.000
10. Ödenecek vergi KKEG olmalıdır.
11. Ödeme zamanı.
Beyanname verildikten bir ay sonra ödenecektir.
12. Bakanlığın üç ay uzatma yetkisi var bu yüzden 30.09.2009 tarihine kadar bekleyin bence. %99.99 uzatılacak
13. Bakanlık tarafından bu kanundan yararlanabilecek mükellefler tesbit edilip davet yazısı gönderilmiş. Bu yazıyı alanlardan riskli durumdaki arkadaşların üç beş ödemelerinin yararlarına olacağını sanıyorum
14. Bir tebliğ daha hazırlanıyor sanırım. Beyan edecek arkadaşların o tabliği beklemelerini önereceğim
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Saygılarımla,

Ynt: Varlık Barışıyla İlgili Tesbit ettiğim önemli hususlar

varlık barışında Amaç varolan ancak kayıtlarda gösterilmeyen değerlerin ekonomiye kazandırılması. ortak A şirketten 4.000.000 tl alacaklı özsermayesi 5.000.000 ortaklardan alınan paralar hepsi banka kanalıyla alınmış olup bunun varlık barışı ile ilgili olmadığını düşünmekteyim.şirketin finansal durumu iyiye gidildiğinde bu para geri ödenecek yada sermayeye eklenecek

yorumlarınızı beklemekteyim

saygılarımla

Sayın Yaşar,

Ortaklara bprçlar hesabındaki tutarın kanun kapsamında değerlendirilmesi için ödenmesi gerekmektedir. Eğer şirketin bu kadar nakti yoksa. Varlık barışı müessesinde ortaklara borçlar hesabını kullanmazsınız.

Saygılarımla,

Sn. Uzman

Teşekkürler kapsamlı açıklamalar için. Güzel bir çalışma olmuş, tamamen katılıyorum.

Sayın Uzman güzel bir tespit ve gruplama yapmışsınız.Tşk.ediyorum.Çıktı olarak alıp muhafaza etmekte fayda var.Saygılar.

nguroy ' Alıntı:
Sn. Uzman

Teşekkürler kapsamlı açıklamalar için. Güzel bir çalışma olmuş, tamamen katılıyorum.

twolf ' Alıntı:
Sayın Uzman güzel bir tespit ve gruplama yapmışsınız.Tşk.ediyorum.Çıktı olarak alıp muhafaza etmekte fayda var.Saygılar.

Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Gurur duydum sağolun;

Kafama takılan bi husus var şöyle ki;

Adi ortaklıkta ortağın birisine ait gayrimenkul uzun süredir (yaklaşık 10 yıl) işyeri olarak kullanılıyor ancak aktife alınmamış durumda emlak vergisi açısından kayıtlı ve muntazaman emlak vergileri ödeniyor şimdi biz bu g.menkulü beyan edip aktife almalı mıyız? Almazsak bir cezai müeyyide ile karşılaşır mıyız? Bu soruyu seminere gelen gelirler kontrölörüne sordum nedense cevap vermek istemedi.

Almanıza gerek yok. İsteğe bağlı birşey. Yalnız işyeri için kullanıyorsanız bir kiralama sözleşmesi yapın.
Rayiç bedele yakın olsun. Stopaj ve bankadan yatırma şartlarına dikkat edin. Hiç birşey olmaz. Boşuna gaza gelmeyin. mali idare baskı yapıyor para toplamak için.

Sayın Uzman

Evet güzel bir çalışma olmuş bende arşivledim.Elinize sağlık

ferhat

Mükellefimin hesaplarında işyeri alırken şirketten nakit çekip , işyeri aldığı için Ortaklardan Alacak hesabı yüklü miktarda.İşyeri de şirket adına değil şahıs adına tapuda tescil edilmiş.
Yani şirket ortaktan alacaklı.Bu durumda varlık barışından yararlanma imkanı var mi ?
Ortak adına olan gayrimenkul şirkete devredilip , sermayeye ilave edilmek istenmiyorsa , sadece para yatırarak varlık barışından yararlanmak mümkün mü ? Bu arada şahsi olarak böyle bir para yok.Yine şirketten çekilp yatırılabiliyor.
Yardımcı olursanız memnun olurum.

Merhaba,

Varlık barışından faydalanmanız sizin sorununuzu çözmüyor.

Ortaklardan alacaklar hesabı çok riskli bir hesap, bu hesapta bekletilen tutara faiz uygulamanız ve uyguladığınız faiz kadar ortağa fatura etmeniz gerektiğinden bir an önce bu hesabı halletmenizi önereceğim.

Bu yüzden ortağın şirkete olan borcu karşılığında üzerindeki işyerini şirkete devretmesi sizin sorununuzu halledecek gibi förünmektedir.

Saygılarımla,