Vekalet ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tuba07
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

tuba07

Katkı Sunan Üye
merhabalar;
şirket yetkilisi vekaletname verdiğinde banka vergi dairesi sgk vs tüm işlemleri şirketim adına yapabilir diye bu işlemleri yaparken kendi imzamızı mı atıyoruz yoksa şirket yetkilisine imza attırıp sadece örneğin vd internet şifresi almaya vekaletsiz gidemiyoruz ya onu almak için mi kullanıyoruz bu konuda bilgisi olan var mı?
vekaletnamenin her hangi bir sorumluluğu olur mu imza yetkili olarak ticaret sicil gazetesinde bildirilcek şekilde değil noterden tam vekaletname herseyi yapmak için bu konuda bilgisi olan cevap verirse sevinirim..
hayırlı günler...

Vekaletname ile işlem yaptığınızda evrakları sizin imzalamanız gerekir. Şirket yetkilisinin imzalamasına gerek yoktur.
................... Ltd.Şti. adına vekaleten Tuba ............ gibi... Vekaletnameden sorumluluğunuz ancak yaptığınız işlemlerde attığınız imza dolayısıyla olur. Genel bir sorumluluk olmaz...

şu şekilde mi yani faturalara imza atıyorum fatura sorumluluğu bankaya eft havale personel maaşı için yazı yazıyorum onun sorumluluğu yada vergi dairesi sgk şifrelerini alıyorum onun sorumluluğu mu şirket yetkillileri iki firma için de onlar olmadan işlemleri halletmem için vekalet vermek istiyor muhasebe elemanıyım bilgim yok vekalet olarak onlar vekalet verelim dediğinde olmaz demelimiyim ilerde attığım imzalardan beni sorumlu tutup davalar açılabilir mi ?

Fatura imzalama ve banka işlem yetkisi devreye girince dikkat etmek gerekir. Bu nedenle şirketi ve ortaklarını iyi tanımanız gerekir. Faturalardan dolayı ileride SMYİB düzenleme suçu ile karşılaşabilirsiniz, ortaklar şirketin işlemlerinin dışında 3.kişilere ödeme yaptırıp ileride zimmet suçu ile suçlanabilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkün.. Sonuç olarak işleri daha yakından bildiğiniz için bunları daha iyi değerlendirme imkanına sahipsiniz. Ayrıca Şükrü Kızılot Hocanın 15.12.2013 tarihinde Hürriyet Gazetesindeki köşe yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Selamlar
Şirketi borç ve alacak yükümlülüğü altına sokabilecek işlemlerde maalesef biraz dikkatli olmak gerekir.Vekalet aldım,herşeyi imzalayabilirim düşüncesi ileride başınızı ağrıtabilir.Mesela fatura veya banka işlemleri açısından vekalete rakam limiti tanımlayabilirsiniz.Belli rakamın üzerindeki işlemlerde vekalete Şirket yetkilileri tarafından imza şartı konabilir..

Fatura imzalama ve banka işlem yetkisi devreye girince dikkat etmek gerekir. Bu nedenle şirketi ve ortaklarını iyi tanımanız gerekir. Faturalardan dolayı ileride SMYİB düzenleme suçu ile karşılaşabilirsiniz, ortaklar şirketin işlemlerinin dışında 3.kişilere ödeme yaptırıp ileride zimmet suçu ile suçlanabilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkün.. Sonuç olarak işleri daha yakından bildiğiniz için bunları daha iyi değerlendirme imkanına sahipsiniz. Ayrıca Şükrü Kızılot Hocanın 15.12.2013 tarihinde Hürriyet Gazetesindeki köşe yazısını okumanızı tavsiye ederim.

yazıyı okudum yüksek tutarlı işlemler için rakam koymak olabilir vekaletnameye yada hiç vekaletname almamak gerekir sanıyorum ama şu durumda patronlar hiç işyerinde durmuyorlar banka işlemlerinde ve faturalarda limit koyarsak risk biraz daha azalır mi biz limited şirketiz iki ortak var biri müdür imza yetkisi var vekalet almak riskli yani bunu diyebiliriz sanırım ?

vekalet verdikleri halde faturaya imza attığımda bu fatura bilgimiz dışında düzenlenmiştir diyebilirler mi çeklere zaten imza atmam da bankalara talimat vermeye personel maaşlarıı yatsın diye yada başka rutin işlerde yada vergi dairesine sgk gibi resmi yerlere gidip bilgi alma işlem yapma durumları için vekalet verelim diyorlar ama sanırım ilerde başım ağrıyabilir davalar vs olabilir....

vekalet verdikleri halde faturaya imza attığımda bu fatura bilgimiz dışında düzenlenmiştir diyebilirler mi çeklere zaten imza atmam da bankalara talimat vermeye personel maaşlarıı yatsın diye yada başka rutin işlerde yada vergi dairesine sgk gibi resmi yerlere gidip bilgi alma işlem yapma durumları için vekalet verelim diyorlar ama sanırım ilerde başım ağrıyabilir davalar vs olabilir....
Benim ve Sn.Kurt'un açıklamaları olabilecek kötü sonuçları açıklamaktadır. Mutlaka bu şekilde olacak değil. Siz yürütülen faaliyetlerin gerçek olduğunu düşünüyorsanız, kesilecek faturalar gerçek bir mal veya hizmet satışı içinse, vergi ve sgk konularında mevzuata uygun işlem yapılıyor, beyannameler düzenli verilip ödeniyorsa birşey olmaz. Şirketi siz daha iyi tanıdığınız için bu kararı en doğru şekilde siz verebilirsiniz.

Sayın Arkadaşlar,

Vekalet özel bir kavramdır. Ancak şunu unutmamak gerekir, Asillere yüklenemeyen suç ve hatalar vekillere de yüklenemez. Asil vekile güvenerek vekalet veriyorsa vekil de asile bu güvenin karşılığını vermelidir. Vekaletnameye sınır koymak çok da iyi bir çözüm sayılmaz. Nekadar sınır koyacaksınız. Diyelim 10.000.-- üzerinde havale işlem yapamaz mı diyeceksiniz. % kere 10.000.-- havaleye engel mi var o zaman. Nasıl sınırlandıracaksınız ? Havale Başına ? Günlük Toplam ? Günlük Kişi Başına ? gibi mi. Vekalet bu gibi durumlarda kolaylık sağlamak içindir. Bunların tamamı zorluk çıkarır.
Faturayı imzalamak için vekaleten imza Faturanın naylon olduğu durumda sorumluluğu vekaleten imzalayana yüklemez, düzenleyen kuruma yükler, ancak asiller vekile bundan dolayı rücu edebilirler, vekil asile karşı sorumludur.
Borç altına sokmak ise "karşılıksız işlemdir arkadaşlar, örneğin kredi almak yada teminat Mektubu almak yada senet imzalamak ( Çek imzalamak borçlandırma değildir hatırlatayım ) gibi. Mal almak ise bahsettiğiniz anlamda bir borçlanma değildir.
Bu konu çok geniş ancak bazı noktalardaki yanılgılara dikkat çekmek istedim.

Vekalet almak çok sorumluluk gerektiren bir işlemdir. eğer gerekli liyakata sahip değilseniz. Hiç bulaşmayın derim.